Идет загрузка документа (23 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О документах Украины, удостоверяющих личность и дающих право выезда за рубеж

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 22.04.2014 № 4751
Дата рассмотрения: 22.04.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про документи, що посвідчують особу та дають право виїзду за кордон"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Проект Закону України "Про документи, що посвідчують особу та дають право виїзду за кордон" (далі - проект Закону) спрямовано на реформування системи документів в Україні, які видаються громадянам України, іноземцям та особам без громадянства та мають своїм призначенням посвідчувати особу громадянина України, посвідчувати особу громадянина України для виїзду за кордон, посвідчувати особу іноземця або особи без громадянства, що постійно або тимчасово проживає на території України, посвідчувати особу іноземця або особи без громадянства, що постійно проживає в Україні, для виїзду за кордон. Законопроект також спрямовано на вдосконалення процедур надання адміністративних послуг відносно цих документів та системи зберігання інформації, яка вноситься до них.

Проект Закону розроблено, серед іншого, і на виконання пункту 1 Національного плану з виконання Плану дій щодо лібералізації Європейським Союзом візового режиму для України, затвердженого Указом Президента України від 22 квітня 2011 року N 494, яким передбачене прийняття законодавчих актів щодо запровадження документів України для виїзду за кордон з електронним носієм інформації із забезпеченням на належному рівні захисту персональних даних.

2. Мета та завдання законопроекту

Проект Закону розроблено в розвиток пунктів 1 та 2 частини першої статті 92 Конституції України та на заміну Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус". Законопроект запроваджує регулювання адміністративних послуг з видачі документів, що посвідчують особу, на рівні закону, як це вимагається Законом України "Про адміністративні послуги". Це дозволить зробити процедуру видачі таких документів прозорою та усунути простір для зловживань, особливо у питаннях плати за видачу таких документів. Адже зараз видача документів, що посвідчують особу, особливо Державною міграційною службою, часто супроводжується вимаганням від особи документів, не передбачених законодавством, та непрозорою системою плати за них.

Проектом Закону передбачається визначити такі види документів, що посвідчують особу: посвідчення особи; паспорт громадянина України; дипломатичний паспорт України; службовий паспорт України; посвідчення особи моряка; посвідчення члена екіпажу; посвідчення особи на повернення в Україну; посвідка на постійне проживання; посвідка на тимчасове проживання; паспорт негромадянина України. Законопроектом ліквідовується картка мігранта - документ, який був вигаданий авторами Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус", але є абсолютно зайвим у системі правового регулювання статусу іноземців та осіб без громадянства в Україні.

Законопроект усуває обмеження на видачу документів, що посвідчують особу, неповнолітнім. Таким чином, у разі потреби, особи до 16 років, у тому числі іноземці та особи без громадянства, матимуть змогу мати власний проїзний документ, а також документ, що посвідчує особу (посвідчення особи, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання).

Посвідчення особи

Замість застарілого явища паспорта громадянина України для посвідчення особи на території України (т. зв. "внутрішній паспорт") законопроектом запроваджується посвідчення особи, яке матиме форму пластикової картки.

Законопроект передбачає децентралізацію видачі посвідчення особи на рівень міст обласного значення та районів. Обслуговування ведення реєстрів посвідчень особи покладатиметься на Міністерство юстиції України замість Державної міграційної служби. Таким чином, оформлення посвідчення особи перестане бути "міліцейською" послугою, як це було за часів СРСР та зберігається в окремих пост-радянських країнах. Позбавлення Міністерства внутрішніх справ прямого доступу до даних реєстрів посвідчень особи дозволить зменшити імовірність зловживання особистими даними органами внутрішніх справ. Окрім того, така новація має за мету зменшити контакт громадян зі структурами Міністерства внутрішніх справ України в повсякденні.

Документи іноземців та осіб без громадянства

З метою уніфікації регулювання документів, що посвідчують статус іноземців та осіб без громадянства, законопроектом передбачено скорочення кількості видів документів, що видаються таким особам. Законопроект передбачає ліквідацію поняття посвідчення біженця; посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту; посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист. Замість посвідчення біженця біженці отримуватимуть посвідку на постійне проживання, а особи, які потребують додаткового або тимчасового захисту, - посвідку на тимчасове проживання. А проїзний документ біженця, проїзний документ особи, якій надано додатковий захист, та посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон заміняються уніфікованим документом - паспортом негромадянина України (т. зв. alien's passport).

Відповідно до законопроекту, посвідки на постійне проживання та тимчасове проживання в Україні виготовлятимуться у формі пластикових карток, як і посвідчення особи. Таким чином, вони будуть зручнішими у використанні та уніфікованими зі світовою практикою видачі документів, що посвідчують особу іноземців. Адже досі в Україні такі посвідки виготовляються у формі, аналогічній т. зв. "внутрішньому" паспорту громадянина України з вклеєнням фотокарток дітей, штампами про шлюб та реєстрацію місця проживання.

Більшість положень, що містяться в законопроекті (порядок оформлення документів, плата, строки видачі документа), досі були врегульовані лише на підзаконному рівні та давали простір для зловживань органами Державної міграційної служби. Враховуючи брак прозорості в діяльності органів Державної міграційної служби та вразливість іноземців та осіб без громадянства перед органами влади в Україні, врегулювання порядку видачі документів іноземців та осіб без громадянства на рівні Закону має принести більшу передбачуваність та спростити процедуру оформлення документів іноземцями та особам без громадянства.

Біометричні дані і Реєстри документів, що посвідчують особу

На відміну від чинного Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус", внесення біометричних даних передбачено лише для документів, що використовуються для виїзду за кордон - це 6 видів документів. Більше того такі біометричні дані як відбитки пальців, особа здаватиме лише за власним бажанням, і так дані будуть зберігатися лише в документі особи. Держава відбитків пальців осіб не зберігатиме.

Документи, що використовуються всередині України - посвідчення особи, посвідки на проживання в Україні, посвідчення водія - пропонується видаватися без чіпа з біометричними даними. Таким чином, зменшиться коло осіб, біометричні дані яких будуть використовуватися державою, та здешевиться вартість виготовлення документів. Кількість пристроїв для зняття відбитків пальців повинна буде відповідати потребам кількості лише тих громадян, які отримують документи для виїзду за кордон.

Законопроектом передбачено створення окремих реєстрів для кожного виду документів (Реєстр паспортів громадянина України, Реєстр дипломатичних паспортів, Реєстр посвідчень особи на повернення в Україну тощо) замість Єдиного демографічного реєстру України, до якого планувалося вноситися необмежене коло біометричних та особистих даних про всіх громадян України та іноземців та осіб без громадянства в Україні. Обмеження видів даних, що вносяться до реєстрів за цим законопроектом, заборона об'єднання таких реєстрів та врегулювання вимог до ведення таких реєстрів дозволить краще захистити персональні дані власників документів, що посвідчують особу.

Прийняття законопроекту дозволить наблизити стандарти документів України, що посвідчують особу до європейських, спростити процедурні етапи їх видачі, обміну та інших пов'язаних з ними послуг, уніфікувати регулювання документів, що посвідчують особу іноземців та осіб без громадянства, знизити корупційні ризики у даній сфері, а також сприятиме спрощенню Європейським Союзом візового режиму для України.

3. Стан нормативно-правової бази у цій сфері правового регулювання

На сьогодні питання документів, що посвідчують особу визначаються Законами України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" від 20.11.2012 N 5492-VI, "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України" від 21.01.94 N 3857-XII, Законом України "Про статус іноземців та осіб без громадянства" 22.09.2011 від N 3773-VI, Законом України "Про імміграцію" від 07.06.2001 N 2491-III, Законом України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту" від 08.07.2011 N 3671-VI; а також низкою підзаконних нормативно-правових актів. Зокрема: Положенням про паспорт громадянина України, затвердженим Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 р. N 2503-XII; Правилами оформлення і видачі свідоцтва про належність до громадянства України, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 14 квітня 2004 р. N 491; Положенням про паспорт громадянина України для виїзду за кордон, затвердженим Постановою Верховної Ради України від 23 лютого 2007 року N 719-V; Правилами оформлення і видачі тимчасового посвідчення громадянина України, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. N 1111; Положенням про проїзний документ дитини, затвердженим Указом Президента України від 7 вересня 1994 р. N 503/94; Положенням про дипломатичний паспорт України та Положенням про службовий паспорт України, затвердженими Указом Президента України від 26 лютого 1998 р. N 153/98; Указом Президента України від 5 червня 1993 р. N 194/93 "Про посвідчення особи моряка"; Положенням про посвідчення члена екіпажу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2007 р. N 1346; Положенням про посвідчення особи на повернення в Україну, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.2004 N 1079, Порядком оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2012 N 251, Положенням про посвідчення біженця, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.03.2012 N 202, Положенням про посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.03.2012 N 196, Положенням про посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.03.2012 N 199, Положенням про проїзний документ біженця, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.03.2012 N 203, Положенням про проїзний документ особи, якій надано додатковий захист, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.03.2012 N 197, Положенням про посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.95 N 610 та окремими нормативно-правовими актами міністерств.

Проект Закону відповідає Конституції України, чинним актам законодавства та міжнародним договорам України.

Проект Закону також відповідає вимогам нормопроектувальної техніки.

Реалізація акта потребує розроблення підзаконних нормативно-правових актів для деталізації деяких його положень.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація запропонованого проекту Закону потребуватиме витрат із Державного бюджету України. Але у порівнянні із запланованими раніше витратами на створення Єдиного державного демографічного реєстру (біля 800 млн. грн.) законопроект буде значно дешевшим у впровадженні, адже не передбачає створення інтегрованої мега-бази даних; скорочує загальну кількість типів документів, що посвідчують особу; пропонує використовувати більш дешеві форми документів (переважно без цифрових носіїв інформації). Тобто передбачається суттєва економія коштів.

5. Регіональний аспект

Проект Закону не стосується питань розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

6. Запобігання корупції

У законопроекті відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень. Навпаки, проект Закону сприяє максимальному зниженню таких ризиків.

7. Громадське обговорення

Проект Закону потребує винесення на обговорення громадськості. Концептуальні основи законопроекту обговорювались його розробниками. Пропонується забезпечити достатній час для врахування позицій усіх зацікавлених сторін в період між першим і другим читанням законопроекту.

8. Позиція соціальних партнерів

Законопроект не стосується соціально-трудової сфери.

9. Прогноз результатів

Прийняття проекту Закону дозволить законодавчо визначити види документів України, що посвідчують особу, інформацію, яка в них вноситься, обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи, та врегульовує питання щодо їх видачі, обміну, повернення, знищення, визнання недійсними.

Законопроект сприятиме виготовленню документів України, що посвідчують особу у відповідності з європейськими стандартами, спрощенню процедур адміністративних послуг з їх видачі, обміну, повернення, дозволить встановити уніфіковані розміри плати за ці адміністративні послуги, знизити корупційні ризики у даній сфері, а також сприятиме виконанню Національного плану з виконання Плану дій щодо лібералізації Європейським Союзом візового режиму для України.

 

Народні депутати України:

Пацкан В. В.

 

Шевченко А. В.

 

Луценко І. С.

 

Благодир Ю. А.

 

Ємець Л. О.

 

Мірошниченко Ю. Р.

 

Бенюк Б. М.

 

Оробець Л. Ю.

 

Різаненко П. О.

 

Сиротюк Ю. М.

 

Головко М. Й.

 

Дерев'янко Ю. Б.

 

Новак Н. В.

 

Чумак В. В.

Опрос