Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно предоставления органам местного самоуправления права ограничивать или запрещать продажу и употребление алкогольных напитков в целях уменьшения их вредного воздействия на здоровье населения

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 18.04.2014 № 4747
Дата рассмотрения: 18.04.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо надання органам місцевого самоврядування права обмежувати або забороняти продаж та вживання алкогольних напоїв з метою зменшення їх шкідливого впливу на здоров'я населення"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Прийняття зазначеного законопроекту обґрунтовано необхідністю забезпечення прав органів місцевого самоврядування із захисту здоров'я місцевих громад.

У грудні 2012 року було опубліковано "Дослідження щодо глобального тягаря хвороб", яке є однією із найвагоміших в світі систематизацій поширеності хвороб та факторів ризику, які їх викликають. Згідно з цим дослідженням, станом на 2010 рік трьома головними факторами ризику в усьому світі були: високий кров'яний тиск, активне і пасивне тютюнокуріння, вживання алкоголю. Для регіону Східної Європи, до якого належить Україна, перше місце серед цих факторів ризику посідає вживання алкоголю.

За даними цього дослідження, у всьому світі від вживання алкоголю щорічно помирає 4,86 млн. людей. Ризик смерті від пов'язаних з алкоголем причин зростає, у зв'язку зі збільшенням споживання людиною алкоголю, при цьому не існує безризикового рівня споживання алкоголю. Крім хвороб і смертей, вживання алкоголю викликає соціальні проблеми, нещасні випадки та акти насильства, від яких страждають особи, котрі не вживають алкоголь.

В багатьох країнах світу було успішно застосовано заходи, які ефективно зменшили тягар викликаних алкоголем проблем. У спільному документі, підготованому ще 2011 року Світовим економічним форумом та Всесвітньою організацією охорони здоров'я, визначено основні стратегії, здатні зменшити шкоду, яку завдає споживання алкоголю. Однією з цих стратегій є обмеження продажу і вживання алкогольних напоїв на певній території та/або у певні періоди часу, оскільки чим легше придбати алкоголь, тим більше його споживання.

19 грудня 1995 року було ухвалено Закон "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів". В його першій редакції була стаття 15, в якій, зокрема, було зазначено, що "роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами … на території дошкільних, навчальних і лікувальних закладів та прилеглих територіях, у місцях проведення спортивних змагань, гуртожитках та прилеглих територіях і в інших місцях, визначених місцевими Радами, забороняється".

A NAME=117 лютого 2002 року Законом України N 3032-III Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" було доповнено статтею 15-3, в якій було зазначено, що "забороняється продаж алкогольних напоїв та тютюнових виробів … у приміщеннях та на території дошкільних, навчальних закладів і закладів охорони здоров'я … в інших місцях, визначених органами місцевого самоврядування", і тому відповідне положення було вилучено зі статті 15.

Однак, Законом України N 1824-VI від 21.01.2010 року положення статті 15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" щодо заборони продажу "в інших місцях, визначених органами місцевого самоврядування" було замінено та викладено в наступній редакції: "На час проведення масових заходів сільські, селищні та міські ради в межах відповідної адміністративної території можуть заборонити або обмежити продаж пива (крім пива у пластиковій тарі), алкогольних, слабоалкогольних напоїв та куріння тютюнових виробів".

В результаті органи місцевого самоврядування втратили право забороняти продаж алкогольних напоїв та тютюнових виробів у визначених ними місцях. Таке положення законодавства, зокрема, стало причиною скасування судами рішень місцевих рад щодо обмеження, заборони торгівлі алкогольними та тютюновими виробами (Рішення Одеської міської ради N 1905-VI від 19.04.2012 р. та інші).

Таким чином, органи місцевого самоврядування фактично не можуть обмежувати продаж алкоголю, крім короткотривалих обмежень під час "масових заходів", а продаж пива у пластиковій тарі або тютюнових виробів вони не можуть обмежувати чи забороняти взагалі.

2. Мета і завдання законопроекту

Метою законопроекту є повернення сільським, селищним та міським радам права забороняти або обмежувати продаж та/або вживання пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв та тютюнових виробів у визначених ними місцях в межах відповідної адміністративної території постійно або тимчасово з метою зменшення їх шкідливого впливу на здоров'я населення.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроектом запропоновано внести зміни до статті 13 Закону України "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення" та до статті 15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" для того, щоб сільські, селищні та міські ради могли заборонити або обмежити продаж пива, алкогольних виробів та тютюнових виробів не тільки на час масових заходів, але і постійно або на визначений самими радами час.

Також запропоновано не робити виключення для пива у пластиковій тарі, бо вживання пива в будь-якій тарі шкодить здоров'ю та може спровокувати порушення громадського порядку.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У даній сфері правового регулювання діють:

- Закон України "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення";

- Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів";

- Кодекс України про адміністративні правопорушення.

Прийняття цього законопроекту не потребує одночасного або подальшого внесення змін до законодавчих актів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття законопроекту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України чи місцевих бюджетів.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття положень запропонованого законопроекту призведе до зменшення споживання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, що дозволить покращить стан здоров'я та добробуту жителів тих місцевих громад, де будуть запроваджені відповідні обмеження.

 

Народний депутат України

Л. Ю. Оробець

Опрос