Идет загрузка документа (11 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный кодекс Украины (относительно усиления ответственности за нарушение избирательных прав граждан)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 18.04.2014 № 4741
Дата рассмотрения: 17.04.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо посилення відповідальності за порушення виборчих прав громадян)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Внаслідок низки змін до КК України за кримінальні правопорушення проти виборчих прав громадян санкції окремих статей КК України було значно пом'якшено у порівнянні з редакцією КК України 2001 року, згідно якої була передбачена кримінальна відповідальність, зокрема, за частиною 3 статті 157 КК України до 12 років позбавлення волі.

Так, Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо виборів Президента України" від 21 серпня 2009 року N 1616-VI (далі - Закон), окремі положення якого були визнані неконституційними рішенням Конституційного Суду України від 19 жовтня 2009 року N 26-рп, викладено окремі статті КК України в новій редакції, згідно яких санкції окремих складів кримінальних правопорушень проти виборчих права стали злочинами невеликої та середньої тяжкості.

Внаслідок таких змін, прийняття Кримінального процесуального кодексу України та відповідних змін до Закону України "Про оперативно-розшукову діяльність" негласне виявлення та фіксування слідів цих злочинів стало неможливим.

Згаданим Законом також було викладено у новій редакції статтю 158-1 (Голосування виборцем на виборчій дільниці більше ніж один раз) яка фактично не передбачала відповідальності за голосування виборцем більше ніж один раз на різних виборчих дільницях. Згадану колізію було усунуто Законом України від 13 березня 2014 року N 879-VII "Про внесення змін до Закону України "Про вибори Президента України" та деяких інших законодавчих актів України щодо техніко-юридичного вдосконалення виборчого процесу".

Діюча редакція частина 2 статті 158 КК України передбачає відповідальність за фальсифікацію "виборчих документів, документів референдуму", хоча у законодавстві про вибори та всеукраїнський референдум терміни "виборчі документи" та "документи референдуму" не визначено, що значно ускладнює кваліфікацію кримінального правопорушення та спричиняє неоднакове тлумачення цих термінів, у тому числі судами (суддями).

Статистика закінчених кримінальних проваджень у вказаній сфері, переданих до суду, вказує, що на сьогодні факти притягнення до кримінальної відповідальності за порушення виборчих прав носять поодинокий характер. За окремими кваліфікованими складами кримінальних правопорушень проти виборчих прав не порушено жодного кримінального провадження.

Така гуманізація кримінального законодавства та невиправдано м'яке кримінальне покарання призвели до активного протиправного впливу на волевиявлення громадян та результати виборів, що негативно впливає на політичні процеси у державі.

При цьому в ряді європейських країн (Німеччина, Австрія, Швейцарія та ін.) передбачена кримінальна відповідальність у тому числі і виборця за прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди за вчинення чи невчинення будь-яких дій, пов'язаних з безпосередньою реалізацією свого виборчого права.

Зокрема, у § 108-b Кримінального кодексу ФРН за такі дії передбачена кримінальна відповідальність до п'яти років позбавлення волі:

"1. Хто пропонує, обіцяє або передає подарунки або інші вигоди іншій особі, щоб ця особа не реалізовувала своє виборче право або реалізовувала його певним чином, карається позбавленням волі на строк до 5 років або грошовим штрафом.

2. Так само карається той, хто вимагає подарунки або інші вигоди, піддається обіцянкам щодо їх отримання або приймає їх за те, що не бере участь у виборах або здійснює своє виборче право певним чином.".

З метою впровадження міжнародної практики в національне законодавство законопроектом запропонована відповідна редакція статті 160 КК України (Підкуп виборця, учасника референдуму).

2. Мета і шляхи її досягнення

Проект розроблено з метою забезпечення захисту виборчих прав громадян, посилення відповідальності за їх порушення, впровадження міжнародного досвіду в національне законодавство, а також недопущення повторення негативних наслідків під час проведення наступних виборів та референдумів.

Підвищення санкцій за окремі правопорушення, насамперед вчинені за змовою з членом виборчої комісії (комісії з референдуму) та групою осіб, дозволить здійснювати оперативно-розшукові заходи у кримінальних провадженнях за кваліфікованими складами кримінальних правопорушень проти виборчих прав громадян.

3. Правові аспекти

У даній сфері правого регулювання діють Конституція України, Кримінальний кодекс України, закони України "Про вибори Президента України", "Про всеукраїнський референдум", "Про вибори народних депутатів України", "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів".

Прийняття проекту не потребуватиме внесення змін до інших законодавчих актів України.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація запропонованого Проекту не потребуватиме додаткових витрат Державного бюджету України.

5. Позиція заінтересованих органів

Проект погоджено без зауважень Міністерством економічного розвитку і торгівлі України, із зауваженнями, які враховано, Міністерством фінансів України та Міністерством юстиції України.

6. Регіональний аспект

Проект не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

61. Запобігання дискримінації

Положення Проекту не містить ознак дискримінації.

7. Запобігання корупції

У Проекті відсутні правила і процедури, які містять ризики вчинення корупційних правопорушень.

8. Громадське обговорення

Проект не потребує громадського обговорення.

9. Позиція соціальних партнерів

Проект не потребує погодження Спільним представницьким органом всеукраїнських профспілок та профспілкових об'єднань для ведення колективних переговорів та соціального діалогу на національному рівні та Спільного представницького органу сторони роботодавців на національному рівні.

10. Оцінка регуляторного впливу

Проект не є регуляторним актом.

11. Прогноз результатів

Прийняття проекту сприятиме забезпеченню захисту виборчих прав громадян, посиленню відповідальності за їх порушення, недопущенню повторення негативних наслідків під час проведення наступних виборів та референдумів, наближенню законодавства України до законодавства ЄС.

 

Міністр
внутрішніх справ України

А. Б. Аваков

Опрос