Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины (относительно гарантии проведения выборов в условиях чрезвычайного положения и военного положения)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 17.04.2014 № 4736
Дата рассмотрения: 17.04.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України (щодо гарантії проведення виборів в умовах надзвичайного стану та воєнного стану)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту.

Проект Закону України "Про внесення змін до деяких законів України (щодо гарантії проведення виборів в умовах надзвичайного стану та воєнного стану)" розроблено з метою забезпечення гарантій здійснення конституційних виборчих прав громадян України.

Відповідно до статті 38 Конституції України громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Чинне законодавство України, а саме норми Закону України "Про правовий режим надзвичайного стану" (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2000, N 23, ст. 176) та Закону України "Про правовий режим воєнного стану" (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2000, N 28, ст. 224) передбачають безумовно заборону проведення будь-яких видів виборів при введенні надзвичайного або воєнного стану.

Враховуючи, що обставини які обумовлюють необхідність введення вищезазначених спеціальних режимів можуть мати короткостроковий і суто локальний характер таке безумовне скасування виборчих процесів призводить до необґрунтованого обмеження прав громадян обирати і бути обраним. А за умови скасування виборчого процесу, який вже триває певний час - і до бюджетних витрат у великих розмірах. Крім того, в умовах суспільно-політичної нестабільності норми, які скасовують вибори і формування центральних інститутів влади в країни за будь-якого надзвичайного стану, може бути використано іноземними агресорами для навмисної ескалації конфліктів в певних регіонах України і скасування національних виборчих кампаній.

Таким чином, на сьогодні існує необхідність обмеження загальної і безумовної заборони проведення виборів під час дії надзвичайного або воєнного стану за чітко встановленими критеріями.

2. Цілі і завдання прийняття законопроекту.

Законопроект має на меті забезпечення конституційних прав і свобод українських громадян в умовах надзвичайного стану та воєнного стану.

3. Загальна характеристика і основні завдання законопроекту.

Проектом пропонується внести зміни до Закону України "Про правовий режим надзвичайного стану" та до Закону України "Про правовий режим воєнного стану".

Основними завданнями є забезпечення гарантії громадян України на проведення виборів в умовах надзвичайного стану та воєнного стану та забезпечення вчасного формування центральних органів та інститутів державної влади.

4. Стан нормативно-правової бази в даній сфері правового регулювання.

Основу нормативно-правової бази в даній сфері становлять Конституція України та закони України "Про правовий режим надзвичайного стану" (Відомості Верховної Ради України, 2000, N 23, ст. 176) і "Про правовий режим воєнного стану" (Відомості Верховної Ради України, 2000, N 28, ст. 224).

Для реалізації положень запропонованого законопроекту немає потреби вносити зміни до інших законодавчих актів, окрім змін, передбачених у цьому проекті.

5. Фінансово-економічне обґрунтування.

Прийняття проекту Закону не потребуватиме додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту.

Прийняття законопроекту дасть можливість запровадити додаткові гарантії проведення виборів під час дії надзвичайного або воєнного стану, формування центральних органів та інститутів державної влади.

 

Народний депутат України

М. М. Рудьковський (посвідчення N 431)

Опрос