Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Кодекс Украины об административных правонарушениях и Уголовный кодекс Украины относительно усиления ответственности за нарушение требований природоохранного законодательства

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 17.04.2014 № 4734
Дата рассмотрения: 17.04.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за порушення вимог природоохоронного законодавства"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - Кодекс) та Кримінального кодексу України передбачене Законом України "Про Державну програму економічного та соціального розвитку України на 2010 рік" та дорученням Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 N 38719/487/1-10 та обумовлене необхідністю посилення адміністративної відповідальності за порушення вимог природоохоронного законодавства, оскільки більшість статей Кодексу за порушення в галузі охорони довкілля не змінювались з 1997 року, усунення дисбалансу між фактичним розміром заподіяної навколишньому природному середовищу шкоди та сумою існуючих штрафів і, як наслідок, посилення відповідальності за порушення вимог природоохоронного законодавства та підвищення ефективності здійснення державного контролю у сфері охорони довкілля.

Необхідність збільшення розмірів штрафів, які накладаються на громадян та посадових осіб за порушення вимог законодавства у сфері охорони довкілля, викликана тим, що з 1997 по 2010 роки середньомісячна заробітна плата у промисловості та сільському господарстві збільшена більше ніж в 10 разів (з 174 до 2580 грн. у промисловості та з 84 до 1430 грн. у сільському господарстві), а розмір неоподаткованого мінімуму доходів громадян, який застосовується при визначені розміру штрафу, не проіндексовано.

Слід зазначити, що незначний розмір штрафів за порушення вимог природоохоронного законодавства унеможливлює належний рівень екологічної безпеки у державі.

Запропонований у законопроекті рівень підвищення розмірів штрафів здатний підвищити ефективність виконання одного із головних завдань адміністративного процесу - забезпечення правомірної поведінки суб'єктів екологічних правовідносин.

Указом Президента України від 13.04.2011 N 452 "Про Положення про Міністерство екології та природних ресурсів України" не передбачено здійснення державного контролю Мінприроди України, і як наслідок відсутність права складати протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення передбачені відповідно ст. ст. 255 та 242-1 Кодексу. Дані функції здійснює Державна екологічна інспекція України, як центральний орган виконавчої влади, відповідно до Указу Президента України від 13.04.2011 N 454 "Про Положення про Державну екологічну інспекцію України"

2. Мета і шляхи досягнення

Метою законодавчого акта є посилення відповідальності за порушення вимог законодавства у сфері охорони довкілля.

У законопроекті запропоновано збільшити розміри штрафів за порушення вимог законодавства у сфері охорони довкілля та змінити редакцію деяких статей Кодексу з метою приведення їх у відповідність до вимог чинного законодавства. Запропоновано доповнити Кодекс новими статтями, встановити адміністративну відповідальність за порушення вимог законодавства у сфері охорони довкілля, які визначені останніми змінами та доповненнями до законодавчих актів з питань охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, та внести зміни до статей 245 та 246 Кримінального кодексу України. Також даним законопроектом передбачено розширення повноважень громадських інспекторів з охорони довкілля.

3. Правові аспекти

Питання посилення адміністративної відповідальності за порушення вимог природоохоронного законодавства регулюються Кодексом України про адміністративні правопорушення.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

У зв'язку з тим, що впровадження цього законопроекту не потребує додаткових видатків із Державного бюджету України, фінансово-економічні розрахунки не надаються.

5. Позиція заінтересованих органів

Проект акта погоджено без зауважень Міністерством економічного розвитку і торгівлі, Міністерством фінансів, Міністерством охорони здоров'я України, Міністерством культури України, Міністерством внутрішніх справ України, Міністерством надзвичайних справ України, Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Державним агентством лісових ресурсів України, Державною службою автомобільних доріг України, Державною ветеринарною та фітосанітарною службою України, до проекту надано зауваження Міністерством юстиції України, Міністерством інфраструктури України, Міністерством аграрної політики та продовольства України, Державною архітектурно-будівельною інспекцією України, Державним агентством рибного господарства України, Державним агентством водних ресурсів України та Державною інспекцією сільського господарства України, які майже в повному обсязі враховані.

6. Регіональний аспект

Проект акта не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

7. Громадське обговорення

Проект акта не потребує громадського обговорення.

8. Запобігання корупції

У проекті акта відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

9. Позиція соціальних партнерів

Проект акта не стосується соціально-трудової сфери.

10. Прогноз результатів

Прийняття законопроекту буде сприяти раціональному використанню і охороні навколишнього природного середовища, створенню більш ефективного механізму щодо припинення порушень вимог законодавства у сфері охорони довкілля та усунення їх негативних наслідків.

 

Народний депутат України

В. С. Журавський

Опрос