Идет загрузка документа (16 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О признании утратившим силу Закона Украины "О предупреждении финансовой катастрофы и создании предпосылок для экономического роста в Украине" N 1166-VII (для предупреждения финансовой катастрофы предприятий в результате необоснованного повышения налоговой нагрузки)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 17.04.2014 № 4732
Дата рассмотрения: 17.04.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про визнання таким, що втратив чинність, Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" N 1166-VII (для запобігання фінансової катастрофи підприємств внаслідок необґрунтованого підвищення податкового навантаження)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

Закон України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (далі - Закон), є таким, що не виконує жодної з визначених у назві цілей, крім того, Закон передбачає вирішення проблем держави за рахунок її громадян.

Велика кількість норм Закону не узгоджуються з вимогами ст. 22 Конституції України, згідно з якими "при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод".

Крім того Законом ігноруються передбачені Податковим кодексом України принцип стабільності податкового законодавства України (зміни до будь-яких елементів податків і зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року).

Зміна ставок оподаткування негативно вплине на діяльність підприємств малого та середнього бізнесу, які є найбільш чутливими до таких змін. Збільшення податкового навантаження на підприємства змушує їх переглядати свої фінансово-господарські плани, а також призводить до збільшення собівартості продукції. Перегляд собівартості продукції несе за собою перегляд договірних відносин з її покупцями та знижує конкурентоздатність продукції вітчизняного виробництва. Що також порушує нейтральність оподаткування, передбачену Податковим кодексом України (установлення податків і зборів у спосіб, який не впливає на збільшення або зменшення конкурентоздатності платника податків).

Уніфікація та підвищення ставки акцизного податку на дизпаливо (98 € за 1000 кг) призведе до збільшення витрат сільгоспвиробників при проведенні посівних робіт. Що також негативно вплине на їх фінансовий стан та цьогорічну собівартість продукції агропромислового сектору.

Підвищення специфічних ставок акцизного податку на тютюнові вироби із збереженням незмінними адвалорних ставок буде мати наслідком лише збільшення тіньового сегменту тютюнового ринку.

Зміна системи оподаткування заробітної плати працівників також призведе до збільшення відповідних витрат підприємств для того, щоб їх працівники змогли отримати "на руки" гідну оплату своєї праці.

Підвищення ставок інших податків та зміни розрахунку бази оподаткування спрямовані виключно на пряме підвищення податкового тиску на малий та середній бізнес, на громадян. Тобто за принципом - "ті, хто платять податки, повинні їх платити ще більше". Відсутня жодна норма, спрямована на збільшення надходжень до бюджету шляхом легалізації тіньового обороту підприємств, виплати заробітних плат "в конвертах", легалізації працевлаштування громадян.

Фактично, зміна умов ведення бізнесу в Україні вже зараз призвела до значних скорочень працівників.

Зміни до законів України "Про міліцію", "Про державну службу", "Про освіту", "Про культуру", "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", "Про службу в органах місцевого самоврядування" та інших стосуються скорочення соціальних гарантій працівників відповідних галузей, заробітна плата яких і так зараз є критично низькою. Заробітна плата переважної більшості державних службовців складає від розміру мінімальної заробітної плати - на рівні сільських, селищних, районних підрозділів до 2000 грн - спеціалістів міністерств. Велика кількість працівників із скороченням соціальних гарантій опиняться за межею бідності. Конституцією закріплено право кожного громадянина на достатній життєвий рівень. Крім того, Законом ігнорується норма ст. 33 Закону України "Про державну службу", відповідно до якої скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення посадових окладів, надбавок до них та фінансування інших, передбачених цим Законом, гарантій, пільг і компенсацій.

Окрім того, Закон був прийнятий і введений в дію в нелегітимний спосіб. Внесення, розгляд, голосування та підписання проекту закону відбувалось із грубими порушеннями Конституції України, Закону України "Про статус народного депутата України", Закону України "Про Регламент Верховної Ради України", інших законів України. Крім того, внесений законопроект не містив жодних розрахунків, обґрунтувань підвищення ставок податків та змін при розрахунку бази оподаткування.

2. Цілі та завдання Закону

Законопроект підготовлено з метою відновлення конституційних прав громадян на достатній життєвий рівень та забезпечення нормальних умов для роботи підприємств, зокрема - для збереження конкурентоздатності вітчизняної продукції.

2. Загальна характеристика та основні положення проекту

Пропонується Закон України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" визнати таким, що втратив чинність.

4. Стан нормативно-правової бази в даній сфері правового регулювання

У цій сфері діють такі нормативно-правові акти:

- Конституція України;

- Податковий кодекс України;

- Митний кодекс України;

- Кодекс України "Про надра";

- Водний кодекс України;

- Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування";

- Закон України "Про банки і банківську діяльність";

- Закон України "Про міліцію";

- Закон України "Про загальну структуру і чисельність Міністерства внутрішніх справ України";

- Закон України "Про Службу безпеки України";

- Закон України "Про загальну структуру і чисельність Служби безпеки України";

- Закон України "Про державну охорону органів державної влади України та посадових осіб";

- Закон України "Про загальну структуру і чисельність Управління державної охорони України";

- Закон України "Про прокуратуру";

- Закон України "Про державну службу";

- Закон України "Про судоустрій та статус суддів";

- Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей";

- Закон України "Про Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації України";

- Закон України "Про правові засади цивільного захисту";

- Закон України "Про освіту";

- Закон України "Про культуру";

- Закон України "Про захист рослин";

- Закон України "Про бібліотеки і бібліотечну справу";

- Закон України "Про музеї та музейну справу";

- Основи законодавства України про охорону здоров'я;

- Кодекс цивільного захисту України;

- Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми";

- Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування";

- Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";

- Закон України "Про статус народного депутата України";

- Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";

- Закон України "Про пенсійне забезпечення";

- Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням";

- Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності";

- Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття законопроекту не потребує додаткових витрат із Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття Закону

Прийняття законопроекту зменшить соціальну напругу в суспільстві та забезпечить нормальні умови для роботи та розвитку українських підприємств.

 

Народний депутат України 

М. В. Опанащенко

Опрос