Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Таможенный тариф Украины, утвержденный Законом Украины "О Таможенном тарифе Украины" (относительно установления ставок ввозной пошлины на уровне 10 % на коксующийся уголь и кокс и полукокс из каменного угля)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 17.04.2014 № 4730
Дата рассмотрения: 17.04.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Митного тарифу України, затвердженого Законом України "Про Митний тариф України" (щодо встановлення ставок ввізного мита на рівні 10 % на коксівне вугілля та кокс і напівкокс із кам'яного вугілля)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Ситуація з реалізацією вітчизняної вугільної продукції є критичною. З 2008 року імпорт коксівного вугілля в Україну щорічно перевищує 10 млн. тонн. Якщо в 2001 році імпорт коксівного вугілля становив 2,5 млн. тонн, то в 2013 році частка імпорту становила 14 млн. тонн. Станом на березень 2014 року в Україну було завезено вже близько 2 млн. тонн. Такий стан призводить до різкого зменшення реалізації українського коксівного вугілля на внутрішньому ринку. Знищується власний виробник вугілля, різко посилюється соціальна напруженість у вугільних регіонах. За підсумками 2013 року видобуток коксівного вугілля в Україні знизився на 10 % порівняно з 2012 роком і склав близько 21 млн. тонн, що є мінімальним значенням за всю історію незалежності країни.

За даними експертів та Міненерговугілля, за підсумками 2013 року на складах вугледобувних підприємств накопичилося близько 650 тис. тонн нереалізованої вугільної продукції. Результати роботи шахтарів залишаються не затребуваними.

В даний час оплата за відвантажене вугілля здійснюється металургами з відстрочкою 40 - 50 календарних днів і не витримується. Ціни на металопрокат зросли на 15 - 25 %, що автоматично призводить до збільшення собівартості вугілля на 10 %. Однак ціна на вугілля з кожним роком зменшується.

У даній ситуації необхідно на державному рівні втрутитися в ситуацію і забезпечити захист власного товаровиробника шляхом введення механізму спеціальних мит на імпорт коксівного вугілля в Україну для потреб металургів (особливо у відносинах з Росією).

Враховуючи і без того складну ситуацію в Україні потрібно не допустити соціальної напруженості в шахтарських регіонах України. Проблему з реалізацією на внутрішньому ринку вугільної продукції власного товаровиробника для потреб металургів можливо вирішити шляхом введення ввізного мита на коксівне вугілля, що дозволить поповнити бюджет України на 1,5 - 2,5 млрд. грн. щороку.

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою прийняття Закону України "Про внесення змін до Митного тарифу України, затвердженого Законом України "Про Митний тариф України" (щодо встановлення ставок ввізного мита на рівні 10 % на коксівне вугілля та кокс і напівкокс із кам'яного вугілля)" є імпортозаміщення та зменшення обсягів імпорту коксівного вугілля, коксу і напівкоксу із кам'яного вугілля в Україну та створення умов для затребуваності вугільної продукції власного товаровиробника, збереження робочих місць, збільшення митних надходжень, сприяння економічному розвитку України.

3. Загальна характеристика і основні положення акта

Даний законопроект встановлює тарифні обмеження на імпорт коксівного вугілля та кокс і напівкокс із кам'яного вугілля, а також направлений на збільшення надходжень до Державного бюджету України та захист власного товаровиробника в умовах зовнішньої агресії.

4. Правові аспекти

У даній сфері правового регулювання діють:

Закон України "Про зовнішньоекономічну діяльність" від 16.04.91 року N 959-XII;

Закон України "Про Митний тариф України" від 19.09.2013 N 584-VII;

Закон України "Про ратифікацію Протоколу про вступ України до Світової організації торгівлі" від 10.04.2008 N 250-VI.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

За останні три роки в Україну в середньому імпортувалося порядку 12 млн. тонн коксівного вугілля, ввізне мито не справлялось, оскільки Розділом V Закону України "Про Митний тариф України" за товарною позицією 2710 встановлена нульова ставка мита.

Середньозважена ціна за тонну імпортованого коксівного вугілля складає 120 - 140 дол. США. Запровадження спеціального імпортного мита в розмірі 10 % дозволить щороку отримувати надходжень до бюджету у розмірі 1,5 - 2,5 млрд. грн.

Законопроект не потребує додаткових видатків з Державного бюджету.

6. Прогноз результатів

Запровадження ставок ввізного мита на коксівне вугілля дозволить захистити власного товаровиробника, зберегти робочі місця, збільшити митні надходження та сприятиме економічному розвитку України, що в свою чергу забезпечить зростання надходжень до Державного бюджету.

Крім того, є всі підстави вважати, що наслідком прийняття законопроекту стане запобігання соціальної напруженості в шахтарських регіонах України.

 

Народні депутати України:

М. Й. Головко

О. І. Панькевич

К. М. Ляпіна

С. М. Каплін

В. О. Дубіль

М. В. Блавацький

А. М. Міщенко

Опрос