Идет загрузка документа (12 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты относительно деятельности служб по делам детей

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 16.04.2014 № 4722
Дата рассмотрения: 16.04.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо діяльності служб у справах дітей"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Служби у справах дітей забезпечують реалізацію державної політики з питань соціального захисту дітей, вживають заходів до запобігання дитячій бездоглядності, безпритульності та вчиненню дітьми правопорушень.

Сьогодні під соціальним захистом служб у справах дітей перебувають понад 96 тис. дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Однак, правовий статус цих служб не дозволяє їм оперативно та якісно реагувати на порушення прав дитини, прояви жорстокості по відношенню до них, здійснювати профілактику дитячої злочинності. Так, на законодавчому рівні службам у справах дітей не надано прав виконавчих органів місцевих рад, права складати протоколи про адміністративні правопорушення. Часто, саме надмірно забюрократизована процедура унеможливлює своєчасне втручання служб у справах дітей до неблагополучних сімей та запобігання жорстокому поводженню по відношенню до дітей.

У спеціальному Законі "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" за службами у справах дітей не закріплено функцію щодо здійснення повноважень органів опіки та піклування, проте не у всіх населених пунктах такі органи створені.

Частина 2 статті 32 Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" закріплює за місцевими державними адміністраціями та органами місцевого самоврядування обов'язок зберігати лише саме житло дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, а також осіб з їх числа. Однак, захисту потребує весь комплекс права на житло, у широкому значенні, що закріплене за дитиною.

Враховуючи те, що в більшості випадків житло дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування фактично не зберігається, через відсутність порядку його збереження, виникла необхідність привести у відповідність деякі положення чинного законодавства.

Так, згідно статті 33 Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування", після досягнення 16-річного віку діти-сироти, діти, позбавленої батьківського піклування, а також особи з їх числа, мають право стати на квартирний облік, соціальним житлом. У зв'язку з фінансовими труднощами та дефіцитом переважної більшості місцевих бюджетів, органи місцевого самоврядування не мають можливості створювати соціальне житло, але в їх розпорядженні перебуває безхазяйне, виморочне майно, відумерла спадщина тощо, які можуть бути благоустроєні та надані для постійного проживання.

Чинною редакцією Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачається створення виконавчими органами міських рад служб у справах дітей та спостережної. На практиці ж функціонують спостережні комісії.

Ці та інші правові колізії пропонується вирішити, прийнявши запропонований проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо діяльності служб у справах дітей".

2. Цілі та завдання законопроекту

Метою цього проекту Закону є удосконалення правового статусу служб у справах дітей, забезпечення реального дотримання конституційних прав дітей та недопущення звуження їх змісту та обсягу, покращення механізму профілактики дитячої злочинності, а також збереження та реалізація права дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування на житло та збереження житла, в якому вони проживали з батьками, рідними до встановлення опіки, піклування, влаштування в прийомні сім'ї, дитячі будинки сімейного типу, заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Цим проектом Закону вносяться зміни до деяких законодавчих актів України, а саме:

до Закону України "Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей" в частині, яка стосується розширення повноважень служб у справах дітей та удосконалення їх правового статусу як юридичних осіб. Зокрема, пропонується визначити штатну чисельність працівників районних, міських, районних у містах служб у справах дітей установлюється з розрахунку один працівник служби не більше ніж на дві тисячі дітей, які проживають у районі, та не більше ніж на чотири тисячі дітей, які проживають у місті, районі у місті за виключенням штатної чисельності окремого підрозділу створеного у складі служби у справах дітей для здійснення функцій щодо опіки та піклування над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, а також надати їм право мати власний бланк, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням.

Статтю 4 Закону України "Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей" пропонується доповнити новою частиною, яка визначала би, що рішення, прийняті службами у справах дітей, з питань, що належать до їх компетенції, є обов'язковими для виконання місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності, посадовими особами та громадянами;

до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" в частині, яка стосується надання службам у справах дітей статусу виконавчого органу ради та зміні найменування спостережної служби;

до Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" в частині, яка стосується збереження прав на житло та збереження житла, в якому проживали діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, та особи з їх числа до встановлення опіки, піклування, влаштування в прийомні сім'ї, дитячі будинки сімейного типу, заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Крім цього, у законопроекті розширено повноваження служб у справах дітей, їм надано право складати протоколи про адміністративні правопорушення, а також передбачено право на надання благоустроєного житлового приміщення дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, які досягли 16 років.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Конституція України;

Сімейний кодекс України;

Цивільний процесуальний кодекс України;

Цивільний кодекс України;

Кримінальний кодекс України;

Кодекс України про адміністративні правопорушення;

Житловий кодекс Української РСР;

Закон України від 5 березня 2009 року N 1065-VI "Про Загальнодержавну програму "Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини" на період до 2016 року";

Закон України від 13 січня 2005 року N 2342-IV "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування";

Закон України від 15 листопада 2001 року N 2789-III "Про попередження насильства в сім'ї";

Закон України від 26 квітня 2001 року N 2402-III "Про охорону дитинства";

Закон України від 24 січня 1995 року N 20/95-ВР "Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей";

Закон України від 21 травня 1997 року N 280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні";

підзаконні нормативно-правові акти.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття зазначеного законопроекту розширить повноваження служби у справах дітей, дозволить ефективніше виконувати покладені на неї функції та завдання щодо захисту дітей та їх інтересів, сприятиме посиленню контролю та надання допомоги дітям, які опинилися в скрутному життєвому становищі, забезпечить збереження за дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, а також особами з їх числа, не лише права на житло, в якому вони проживали з батьками, рідними до встановлення опіки, піклування, влаштування в прийомні сім'ї, дитячі будинки сімейного типу, заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, але й безпосередньо самого житла, як призначеного для постійного проживання помешкання.

Цей закон забезпечить дотримання конституційних норм стосовно недопущення звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян.

 

Народний депутат України

В. Є. Чуб

Опрос