Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "Об адвокатуре и адвокатской деятельности" (относительно избрания делегатов съезда)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 16.04.2014 № 4721
Дата рассмотрения: 16.04.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" (щодо обрання делегатів з'їзду)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Аналіз ефективності функціонування адвокатського самоврядування і в частині забезпечення виконання завдань української адвокатури, і в частині забезпечення прав самих адвокатів демонструє, що Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" потребує подальшого суттєвого вдосконалення. Події, які відбувалися під час установчого з'їзду адвокатів України і створення Національної асоціації адвокатів України у листопаді 2012 року, коли низка осіб за підтримки Адміністрації Президента України фактично монополізувала владу над українською адвокатурою, свідчить, що процедура формування органів адвокатського самоврядування є неефективною і створює можливості для маніпуляцій. Позиція керівників органів адвокатського самоврядування щодо підтримки і схвалення репресивних законів від 16 січня 2014 року, спрямованих на придушення спротиву громадян проти свавільних і жорстоких дій режиму колишнього президента В. Ф. Януковича, що явно суперечила позиції більшості адвокатів, які виходили на мітинги на підтримку прав громадян, надавали правову допомогу незаконно затриманим і арештованим протестувальникам, додатково підтверджує, що процедура формування органів адвокатського самоврядування не є справедливою.

Сьогодні Міністерством юстиції України ініційовано розробку законопроекту, спрямованого на системне удосконалення законодавчого регулювання адвокатської діяльності і правового статусу адвокату. Однак така робота має складний характер і навряд чи може бути здійснена швидко. У той же час у зв'язку з ухваленням Верховною Радою України Закону України "Про відновлення довіри до судової влади України" найближчим часом має відбутися з'їзд адвокатів України щодо виборів нових членів Вищої ради юстиції відповідно до частини 3 статті 131 Конституції України. Проведення цих виборів у відповідності до існуючого механізму відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" та актами Ради адвокатів України, які передбачають непрозору процедуру висування делегатів на конференції адвокатів регіонів і з'їзд адвокатів України, автоматичне кооптування до складу делегатів керівників органів адвокатського самоврядування, а також відкрите голосування з питань, винесених на обговорення конференції і з'їзду, ставить під сумнів забезпечення демократичного, заснованого на європейських стандартах волевиявлення адвокатів і тим самим відкриває можливість повторного обрання до складу Вищої ради юстиції осіб із заплямованою репутацією, які не користуються ані суспільною підтримкою, ані довірою з боку адвокатів.

Наведені вище аргументи підтверджують необхідність швидкого вдосконалення процедури проведення конференцій адвокатів регіонів і з'їзду адвокатів України шляхом внесення змін до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".

2. Мета та завдання прийняття законопроекту

Законопроектом пропонується внести зміни до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", які мають на меті:

По-перше, ліквідувати інститут кооптування керівників органів адвокатського самоврядування до числа делегатів на конференції адвокатів регіонів і з'їзду адвокатів України;

По-друге, запровадити основи регулювання зборів адвокатів, на яких відбувається обрання делегатів на конференції адвокатів регіонів (зараз це питання не врегульовано взагалі);

По-третє, передбачити обов'язкове ухвалення рішень з'їздом адвокатів України і конференціями адвокатів регіонів шляхом таємного голосування щодо реалізації тих повноважень названих органів, в яких загроза тиску на адвокатів є найбільшою;

По-четверте, посилити значення принципу законності у нормотворчій діяльності органів адвокатського самоврядування.

3. Загальна характеристика і основні положення акта

Законопроект передбачає внесення змін до статей 47, 54, 57 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".

У статті 47, яка врегульовує питання конференції адвокатів регіонів, передбачається внесення положень, які унеможливлять кооптування до складу делегатів конференцій осіб, які входять до керівництва органів адвокатського самоврядування регіону. Зазначені особи зможуть стати делегатами конференцій тільки у загальному порядку. Крім того, запроваджується норма щодо проведення зборів адвокатів, на яких обираються делегати на конференції адвокатів регіону. Змінами також передбачається, що ухвалення делегатами конференції рішень щодо питань формування органів адвокатського самоврядування здійснюватиметься шляхом таємного голосування.

У статті 54, яка присвячена питанням з'їзду адвокатів України, пропонується закріпити положення про те, що особи, які посідають керівні посади в органах адвокатського самоврядування, можуть бути обрані делегатами з'їзду адвокатів України тільки у загальному порядку. Пропонується також передбачити, що у випадку скликання з'їзду адвокатів України на пропозицію адвокатів або рад адвокатів регіонів, останні мають право утворити організаційне бюро зі скликання з'їзду адвокатів України у випадку, якщо Рада адвокатів України не приймає рішення про скликання з'їзду протягом 10 днів з моменту надходження відповідної пропозиції (зараз таке бюро може утворюватися, якщо Рада адвокатів не скликає з'їзд протягом 60 днів з моменту надходження пропозиції). Змінами також передбачається, що ухвалення делегатами з'їзду рішень щодо питань обрання керівного складу органів адвокатського самоврядування і призначення членів Вищої ради юстиції здійснюватиметься шляхом таємного голосування.

У статті 57 закріплюється, що Рішення органів адвокатського самоврядування, які суперечать законодавству України, виконанню не підлягають.

У прикінцевих положеннях передбачається припинення повноважень делегатів на з'їзд адвокатів України, які обрані за правилами, що діяли до набрання чинності цим Законом.

4. Стан нормативно-правової бази

У цій сфері регулювання діє Закон України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття проекту Закону України не потребує додаткових фінансових витрат з державного бюджету.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акту

Прийняття законопроекту сприятиме утвердженню принципу верховенства права і європейських стандартів у діяльності вітчизняної адвокатури. Зокрема, буде посилено прозорість механізму формування органів адвокатського самоврядування; посилено значення принципу законності у діяльності органів адвокатського самоврядування; забезпечено відображення волі адвокатської спільноти у рішеннях з'їзду адвокатів України; забезпечено більш демократичну процедуру призначення членів Вищої ради юстиції від з'їзду адвокатів України.

 

Народні депутати України:

БОНДАР В. В. (414)

ЛАБУНСЬКА А. В. (283)

РАЗВАДОВСЬКИЙ В. Й. (292)

ШАПОВАЛОВ Ю. А. (369)

БЛАГОДИР Ю. А. (449)

Опрос