Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О государственной целевой программе импортозамещения

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 16.04.2014 № 4718
Дата рассмотрения: 16.04.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про державну цільову програму імпортозаміщення"

1. Обгрунтування необхідності прийняття акта

Екстенсивний шлях розвитку вітчизняної економіки, який посилився за останні роки, призвів до значного збільшення імпорту промислової продукції та сповільнення експорту вітчизняних товарів, особливо в галузях енергетики, машинобудуванні, харчовій промисловості, а також в наданні зовнішніх послуг, що стало причиною різкого погіршення зовнішньоторговельного балансу України.

Негативне сальдо зовнішньоторговельного балансу України в 2013 році становило $8,48 млрд., продажі товарів і послуг за кордон скоротилися на 7,6 % і становили $76,13 млрд. За прогнозними даними експорт українських товарів ще більше впаде внаслідок введення заборони на поставку вітчизняної продукції оборонного комплексу в Росію.

Найбільші потоки імпорту Україна отримує з Росії - 35,3 % від усього обсягу, значно зріс імпорт з Білорусі, Казахстану, Польщі, Німеччини і особливо Китаю.

Сьогодні, із-за невизначеності економічних стосунків з Росією, і неконкурентоспроможності України на європейському ринку надзвичайно актуальним постало питання розширення внутрішнього ринку, отримання державних замовлень на поставку військової техніки, запчастин до неї і комплектуючих виробів.

Крім оборонного комплексу, інші галузі також мають бути переорієнтовано на витіснення імпорту і наповнення внутрішнього ринку товарами вітчизняного походження.

Одним із пріоритетних напрямків на цьому шляху є розробка і впровадження Державної цільової програми імпортозаміщення, яка б включала джерела її фінансування, запровадження державних гарантій і пільг виконавцям програми.

Досвід інших країн з імпортозаміщення свідчить про те, що основними критеріями власного виробництва були наявність місцевих ресурсів та прогресивних науково-технічних розробок, на базі яких створювались конкурентні товари.

2. Мета і завдання проекту Закону

Метою законопроекту є створення законодавчих норм для розробки і реалізації Кабінетом Міністрів України Державної цільової програми імпортозаміщення.

Головним завданням, що витікає з проекту закону, має бути комплексне запровадження інституційних, регуляторних, преференційних, податкових, митних та інвестиційних заходів до витіснення імпортних товарів з внутрішнього ринку.

Державні органи влади на місцях зобов'язані визначитися щодо можливостей виробництва власної продукції замість імпорту, на основі яких подати пропозиції Кабінету Міністрів України до Державної програми імпортозаміщення.

В рамках програми імпортозаміщення мають бути чітко означені переваги учасникам програми в реалізації виробленої ними імпортозаміщуючої продукції при проведенні державних закупівель, а також визначені податкові і митні преференції.

3. Правові аспекти

У даній сфері правового регулювання діє Закон України "Про державні цільові програми".

Після прийняття і введенням в дію даного акта Кабінет Міністрів України в законодавчому порядку вносить зміни до Податкового кодексу України та інших законів України, пов'язаних з реалізацією Державної цільової програми імпортозаміщення.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація цього законопроекту не передбачає додаткових фінансових видатків та витрат з Державного бюджету України на поточний рік.

Норми закону мають бути враховані в державному і місцевих бюджетах на наступний бюджетний рік.

5. Прогноз результатів

Прийняття Закону України "Про державну цільову програму імпортозаміщення" сприятиме вирішенню проблеми зайнятості населення, активізує внутрішній ринок, призведе до скорочення дефіциту в зовнішньоторговельному балансі України та отриманні позитивного сальдо в найближчі роки.

 

Народний депутат України

Є. В. Морозенко 

Опрос