Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины относительно распространения порядка регулирования отношений в сфере налогообложения операций, связанных с использованием биоэтанола, на биокомпоненты на его основе

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 16.04.2014 № 4717
Дата рассмотрения: 16.04.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо розповсюдження порядку регулювання відносин у сфері оподаткування операцій, пов'язаних із використанням біоетанолу, на біокомпоненти на його основі"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

З огляду на природні фактори та залежність України від імпортованих енергоносіїв перспективним і актуальним для України є розвиток альтернативних видів палива, в тому числі виробництво біологічних видів палива (біопалива).

В цьому контексті, а також у якості реалізації механізмів Кіотського протоколу щодо зменшення викидів CO2 в атмосферу, все більшого поширення в Україні набуває використання у вигляді моторного палива біоетанолу або зневодненого етилового спирту.

На сьогодні створена законодавча база, яка передбачає окремі заходи державної підтримки розширення ринку біопалива, стимулює широке застосування біопалива нафтопереробними та іншими підприємствами у виробництві сумішевих видів палива.

Зокрема, статтею 2 Закону України "Про альтернативні види палива" передбачено з початку 2014 року обов'язкове додавання біоетанолу до бензинів моторних, що виробляються та/або реалізуються на території України, в обсязі не менше 5 відсотків. І хоча технічні причини та умови нині перешкоджають практичному виконанню цієї норми, перспективи розвитку та застосування в Україні біоетанолу та інших видів біопалива - величезні.

Водночас, існують схеми безакцизного, тіньового виробництва спиртовмісних речовин. Суттєвої шкоди завдають достатньо поширені випадки виробництва та реалізації сумішевих бензинів, що містять різновид біопалива - так звані "біокомпоненти" (але по суті біоетанол), адже механізм контролю з боку відповідних державних органів за обігом біокомпонентів практично відсутній.

Необхідність внесення запропонованих змін до чинного Податкового кодексу України полягає в тому, що біокомпоненти, які як і біоетанол є біологічними видами палива. При цьому, біокомпоненти прямо не відносяться до підакцизної групи товарів, хоча за визначенням термінів у законодавчих актах (зокрема, у статті 1 Закону України "Про альтернативні види палива") і за своїми фізичними властивостями можуть бути біоетанолом. Це призводить до того, що суб'єктами господарювання під виглядом біокомпонентів може фактично використовуватись біоетанол. Таким чином, наявні передумови для розвитку тіньового та нецільового обігу біоетанолу (спирту) і завдання збитків державному бюджету від зменшення податкових надходжень.

Так, практично щомісяця силами УБОП МВС, податкової міліції, КРУ або іншими контролюючими органами виявляється та упереджується кримінальна діяльність з тіньового обігу спирту та спиртовмісних речовин.

Враховуючи зазначене, пропонується розповсюдити порядок регулювання відносин у сфері оподаткування операцій, пов'язаних із використанням біоетанолу, на біокомпоненти на його основі.

2. Цілі і завдання прийняття акта

Законопроект розроблено з метою вдосконалення механізму оподаткування операцій, пов'язаних із використанням біокомпонентів на основі біоетанолу, що дасть можливість здійснювати державний контроль за обігом та цільовим використанням біоетанолу та виготовлених на його основі біокомпонентів.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту нормативно-правового акта

Законопроектом передбачається внести зміни до статей 14 та 229 Податкового кодексу України.

Серед іншого, у статті 14 пропонується дати окреме визначення біокомпонентів на основі біоетанолу - як біопаливо, технологія виробництва якого є подібною до технології виробництва біоетанолу, та в якому вміст біоетанолу відповідає вимогам відповідних нормативних документів.

Змінами до статті 229 передбачено встановити, що акцизний податок справляється за ставкою 0 гривень за 1 літр 100-відсоткового спирту із біоетанолу та/або біокомпонентів на його основі, що використовуються підприємствами для виробництва бензинів моторних сумішевих та інших видів біопалива.

Встановлено також поширити заборону виробництва та зберігання на складах спирту етилового під час виробництва біокомпонентів на основі біоетанолу на спиртових заводах.

У разі ж нецільового використання суб'єктами господарювання біокомпонентів на основі біоетанолу пропонується стягувати штраф у сумі збільшеної у 1,5 рази відповідної ставки акцизного податку.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами у даній сфері правового регулювання є Конституція України, Податковий кодекс України, Закон України "Про альтернативні види палива" та інші нормативно-правові акти.

Для реалізації положень запропонованого законопроекту не має потреби вносити зміни до інших законодавчих актів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових витрат з державного бюджету України.

Дохідна частина бюджету може збільшитись за рахунок додаткових податкових надходжень внаслідок зменшення тіньового обігу спиртовмісних речовин.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття Закону "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо розповсюдження порядку регулювання відносин у сфері оподаткування операцій, пов'язаних із використанням біоетанолу, на біокомпоненти на його основі" дозволить вдосконалити контроль та забезпечити цільове використання біоетанолу та біокомпонентів, виготовлених на його основі.

 

Народний депутат України

С. М. Мошак

Опрос