Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О выборах народных депутатов Украины" (относительно парламентских выборов)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 16.04.2014 № 4716
Дата рассмотрения: 16.04.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про вибори народних депутатів України"

1. Обгрунтування необхідності прийняття проекту Закону

Проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про вибори народних депутатів України" розроблено з метою вдосконалення законодавства про вибори народних депутатів України, а також з метою врахування європейських, демократичних стандартів та наближення виборчого процесу до міжнародної практики. Проектом Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про вибори народних депутатів України" передбачається усунення недоліків, висвітлених в рекомендаціях Європейської Комісії "За демократію через право" (Венеціанська комісія), Організації з безпеки та співробітництва в Європі / Бюро з питань демократичних інститутів та прав людини (ОБСЄ/БДІПЛ).

2. Цілі і завдання проекту Закону

Прийняття запропонованого проекту Закону є одним з кроків на шляху гармонізації виборчого законодавства України з європейськими виборчими стандартами і створення нормативно-правового підґрунтя для проведення демократичних парламентських виборів.

Насамперед, варто зазначити, що внесення змін до Закону України "Про вибори народних депутатів України", а саме щодо зменшення 5-відсоткового прохідного бар'єру для партій для участі у подальшому розподілі мандатів буде відповідати рекомендаціям Венеціанської Комісії та ОБСЄ/БДІПЛ, які були висловлені, зокрема, в Спільному висновку N 635/2011 щодо законопроекту "Про вибори народних депутатів України". В рекомендаціях Венеціанської Комісії та ОБСЄ/БДІПЛ висвітлювались наступні положення щодо прохідного бар'єру:

- в Спільному висновку зазначається те, що початковому етапу роботи над законопроектом (яким збільшувався прохідний бар'єр з 3-х відсотків до 5-ти) бракувало прозорості та залучення у процес інших сторін. Також зазначається й те, що протягом зустрічей з представниками деяких політичних партій та громадянського суспільства, акцентувалась увага на тому, що рішення щодо прохідного порогу ухвалювались однобічно більшістю без будь-якого обговорення з опозиційними партіями та громадянським суспільством. Такий підхід, як видається, серйозно підриває впевненість великої частки українського суспільства у процесі виборів.

- акцентується увага й на тому, що виборче законодавство повинне сприяти можливості брати участь у виборах малих партій, а також сприяти їхньому представництву в законодавчому органі. Збільшення ж прохідного бар'єру обмежило малі партії в такій можливості.

- також Венеціанської Комісії та ОБСЄ/БДІПЛ в Спільному висновку зазначає те, що збільшення прохідного відсоткового бар'єру відбулось з незрозумілих причин.

Тому, прийняття запропонованого Проекту не лише буде відповідати рекомендаціям, але й наблизить виборчий процес України до міжнародної практики.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону

Основні зміни, запропоновані в цьому Проекті, полягають в зменшенні 5-відсоткового прохідного бар'єру для політичних партій на парламентських виборах до 3-відсоткового прохідного бар'єру.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правовим актом в даній сфері правового регулювання є: Закон України "Про вибори народних депутатів України".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту Закону не потребує додаткових матеріальних та інших витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття закону

Прийняття Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про вибори народних депутатів України" дозволить усунути недоліки процедури виборів народних депутатів України, а саме: надасть можливість представництва малих партій в парламенті через зменшення прохідного відсоткового бар'єру для політичних партій. Врахування рекомендацій, висловлених Венеціанською комісією та ОБСЄ/БДІПЛ щодо основних питань проведення виборів, зокрема, й про прохідний бар'єр для політичних партій та його нормативне регулювання дозволить привести українське виборче законодавство у відповідність до європейських принципів і норм. А також сприятиме учасникам виборчого процесу в реалізації конституційних прав та свобод.

 

Народні депутати України

Кравчук В. П.

Купчак В. Р.

Кутовий В. Г.

Опрос