Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении дополнений в Гражданский кодекс Украины (относительно гарантирования права физического лица на доступ к Интернету)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 16.04.2014 № 4715
Дата рассмотрения: 16.04.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення доповнень до Цивільного кодексу України (щодо гарантування права фізичної особи на доступ до Інтернету)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

Сьогодні Інтернет став ключовим засобом, завдяки якому люди можуть здійснювати своє право на свободу думок та їх вільне вираження, гарантоване Загальною декларацією прав людини і Міжнародним пактом про громадянські та політичні права.

Унікальність Інтернету полягає в тому, що це не тільки засіб зв'язку та важливе джерело інформації, але й сучасна публічна інфраструктура, яка дозволяє кожній людині отримувати доступ до культурних, освітніх, громадських, політичних та інших ресурсів, різноманітних послуг тощо.

Рада з прав людини ООН підтвердила, що ті ж права, які людина має в офлайновому середовищі, повинні також захищатися і в онлайновому середовищі, зокрема право на свободу вираження думок, незалежно від кордонів і для будь-яких обраних людиною засобів масової інформації, відповідно до статей 19 Загальної декларації прав людини і Міжнародного пакту про громадянські і політичні права (Резолюція A/HRC/20/L.13).

У практиці Європейського Суду з прав людини питання про доступ до Інтернету став предметом окремого вивчення ще 2012 року. По рішенню у справі "Ахмет Юлдірім проти Туреччини" ЄСПЛ (ECHR Chamber judgment, case Ahmet Yildirim v. Turkey) (заява N. 3111/10) було зазначено, що "право безперешкодного доступу до Інтернету слід також визнати".

Сьогодні в Україні, доступ до мережі Інтернет не є таким, який гарантується державою на рівні з іншими правами людини. Отже, вірогідними лишаються такі ситуації, коли доступ до Інтернету може бути обмежений. Натомість, віднесення доступу до Інтернету до прав людини автоматично унеможливить такі обмеження.

Законопроектом пропонується віднести право фізичної особи на доступ до Інтернету до особистих немайнових прав, що забезпечують соціальне буття фізичної особи.

Пропонується заборонити обмеження права доступу до Інтернету. Обмеження доступу до певних даних, що містяться у Інтернеті, можливо лише на підставі рішення суду про незаконність таких даних.

2. Цілі і завдання проекту Закону

Основною метою законопроекту є закріплення права доступу до Інтернету, як особистого права людини.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону

Проект Закону України "Про внесення доповнень до Цивільного кодексу України (щодо гарантування права фізичної особи на доступ до Інтернету)" складається з двох розділів.

До розділу першого входять доповнення Цивільного кодексу України новою статтею 302-1.

Розділ другий встановлює порядок набрання чинності цим Законом.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основним законодавчим актом, що регулює суспільні відносини в даній сфері, є Цивільний кодекс України.

Прийняття проекту Закону України не тягне за собою змін в інших законодавчих актах.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Прийняття запропонованого законопроекту забезпечить вільний і недискримінаційний доступ до Інтернету, а також не дозволить позбавляти громадян свободи доступу до Інтернету як однієї з ключових свобод сучасного інформаційного суспільства.

У разі прийняття цього Закону, Україна увійде до переліку сучасних Європейських країн, що гарантують право доступу до Інтернету своїм громадянам.

 

Народний депутат України

О. Б. Фельдман

Опрос