Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О регулировании градостроительной деятельности" (относительно дополнительного источника финансирования работ по достройке объектов незавершенного строительства)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 16.04.2014 № 4714
Дата рассмотрения: 16.04.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (щодо додаткового джерела фінансування робіт із добудови об'єктів незавершеного будівництва)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

За період, що триває з початку фінансової кризи 2008 року по цей час, нагальною проблемою в Україні стала величезна кількість так званих "довгобудів" - об'єктів незавершеного будівництва, будівництво яких було розпочато та вже тривалий час з певних причин не закінчується; причому більшість з таких об'єктів наразі взагалі не мають перспектив бути добудованими.

Згідно з даними інвентаризації, проведеної Міністерством регіонального розвитку, будівництва і житлово-комунального господарства України, у минулому році кількість недобудов сягала 16109 будинків. За наявною інформацію лише біля третини з цих об'єктів перебувають у стадії (в процесі) добудови, а у відношенні 63 відсотків "довгобудів" не здійснюється жодних дій. Тобто значна частина цих проблемних будівництв, за збереження нинішніх умов, ймовірніше так і залишиться недобудованими.

Найбільш розповсюдженою причиною, яка спричинила таку ситуацію, є відсутність коштів у замовників будівництва для фінансування завершення будівельних робіт, що зумовлено фінансовою кризою та тривалою рецесією в українській економіці. Одночасно в цей час ані з боку забудовників, ні з боку держави або третіх осіб не здійснюються або майже не здійснюються які-небудь реальні дії, спрямовані на покращення ситуації. На цей час відсутні адекватні державні або регіональні програми з вирішення питання проблемних будівництв.

В результаті маємо ситуацію, за якою проблема не зрушується з місця та не вирішується. В найбільшому ж ступені від цього страждають звичайні люди, які інвестували свої кошти у будівництво житла (за наявними статистичними даними, з вищенаведеної цифри, більшість об'єктів будувались із залученням коштів приватних інвесторів - фізичних осіб).

Зважаючи на наведене, безсумнівним є той факт, що проблема добудови об'єктів незавершеного будівництва - довгобудів, потребує негайного вирішення, зокрема на державному рівні.

Саме задля цього і покликаний даний законопроект.

Як один із шляхів вирішення наявної проблеми, проектом акта передбачається розширення джерел фінансування робіт із добудови об'єктів незавершеного будівництва коштами, що вносяться забудовниками в якості пайової участі у розвитку інфраструктури міст відповідно до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності". Оскільки об'єкти незавершеного будівництва, окрім проблем для інвесторів будівництва, також негативно впливають і на благоустрій міст, та жодним чином не сприяють їхньому розвитку, зокрема інфраструктурному, доцільним вбачається застосування механізму спрямування коштів пайової участі в розвитку інфраструктури відповідних міст на добудову довгобудів, розташованих в їх межах. Одночасно, враховуючи, що такі кошти вносяться забудовниками під час здійснення нового будівництва, даний механізм фінансування не потребуватиме додаткових витрат бюджетних коштів.

Таким чином, прийняття законопроекту дозволить спрямовувати додаткові небюджетні кошти на вирішення проблеми довгобудів, при цьому залишаючи повноваження щодо розпорядження такими коштами в руках органів місцевого самоврядування.

2. Цілі та завдання законопроекту

Метою законопроекту є розширення джерел фінансування робіт із добудови об'єктів незавершеного будівництва шляхом надання можливості у спрямуванні коштів пайової участі в розвитку інфраструктури міст на здійснення відповідних будівельних робіт. В цілому законопроект спрямований на скорочення кількості довгобудів, покращення ситуації на ринку житла та житлових умов громадян України.

3. Загальна характеристика законопроекту

Проектом нормативного акта пропонується внести зміни до статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", сутністю яких є зміна (розширення) цільового призначення коштів, що вносяться замовниками нового будівництва у якості пайової участі в розвитку інфраструктури міст, шляхом надання можливості спрямування відповідних коштів також на добудову об'єктів незавершеного будівництва, що мають неофіційний статус "довгобудів".

4. Стан нормативно-правової бази у сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами в сфері правовідносин, що розглядається, є: Конституція України та Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Прийняття законопроекту не потребуватиме внесення змін чи доповнень до інших законодавчих актів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування законопроекту

Прийняття законопроекту не потребуватиме додаткових витрат з державного бюджету України.

6. Очікувані правові та соціально-економічні наслідки прийняття законопроекту

Прийняття законопроекту матиме виключно позитивні наслідки для покращення становища на ринку житла та забезпечення житлових прав громадян України, поліпшенню ситуації в частині вирішення житлової проблеми. Оскільки проект акту передбачає застосування додаткового механізму фінансування вже проблемних об'єктів, а також створення додаткової гарантії для майбутнього будівництва на випадок виникнення непередбачених труднощів, документ також сприятиме більш жвавому розвитку будівельної галузі через збільшення кількості охочих здійснювати інвестування у житлове будівництво (адже гарантії є одним з найголовніших чинників, що впливають на привабливість інвестування).

 

Народний депутат України

С. О. Фаєрмарк

Опрос