Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 20 Закона Украины "О судоустройстве и статусе судей" (относительно избрания судей на административные должности)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 16.04.2014 № 4707-1
Дата рассмотрения: 16.04.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 20 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (щодо обрання суддів на адміністративні посади)

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Необхідність внесення змін до статті 20 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" в частині призначення суддів на адміністративні посади обумовлена прийняттям Закону України "Про відновлення довіри до судової влади в Україні".

Як відомо, метою прийнятого законодавчого акта було утвердження в суспільстві верховенства права та законності, відновлення довіри до судової системи України, звільнення з посад осіб, які виносили рішення, спрямовані на обмеження конституційних прав і свобод громадян, у тому числі на участь у мирних зібраннях або у зв'язку з участю у мирних зібраннях, зниження рівня корупції в системі судів загальної юрисдикції.

Водночас, останнім часом на адміністративні посади в судах почали претендувати ті ж самі особи, які всупереч присязі судді втручались у процес здійснення правосуддя, порушували права і свободи громадян та юридичних осіб. Вже після набрання чинності Законом України "Про відновлення довіри до судової влади в України" судді, які раніше займали адміністративні посади в судах та повторно були переобрані на ці посади, продовжують перешкоджати правоохоронним органам та органам прокуратури в наданні для ознайомлення судових справ з метою захисту конституційних прав і свобод громадян, незаконно втручаються у процес здійснення правосуддя тощо. Зокрема, у відповіді прокуратури Миколаївської області від 04 квітня 2014 року N 21/2-24-14 зазначається, що голова Ленінського районного суду міста Миколаєва Олефір М. В., якого було обрано на адміністративну посаду голови цього суду після набрання чинності Закону України "Про відновлення довіри до судової влади в України", безпідставно відмовляє органам прокуратури в ознайомленні з судовими справами, зловживаючи адміністративними повноваженнями, намагається позбавити спадкоємців права на спадщину у вигляді нерухомого майна (квартиру) та отримати незаконно вказане майно, як особа, яка перебуває на квартирному обліку, а також позбавляє захистити права фізичних осіб шляхом оскарження в апеляційному порядку судових рішень і відновити порушені свободи громадян та їх віру в судову владу.

Аналогічна ситуація склалась в судовій системі по всій території України, у зв'язку з чим не можливо досягнути мету з якою приймався Закон України "Про відновлення довіри до судової влади в Україні".

2. Мета і завдання прийняття законопроекту

Метою законопроекту є визначення порядку обрання суддів на адміністративні посади в судах загальної юрисдикції, відновити довіру громадян до судової влади України.

3. Основні положення законопроекту

Проектом Закону пропонується частину другу статті 20 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" доповнити новими абзацами такого змісту:

"Головою місцевого суду, його заступником, головою апеляційного суду, його заступником, секретарями палат апеляційного суду, головою вищого спеціалізованого суду, його заступниками та секретарями палат не можуть бути обраними особи, які були призначені та займали ці посади з червня 2010 року по лютий 2014 року

Рішення про призначення судді на адміністративну посаду надсилається до Вищої ради юстиції для видачі посвідчення голови суду або його заступника".

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Правовідносини у цій сфері регулюються Конституцією України, Законами України "Про судоустрій і статус суддів", "Про відновлення довіри до судової влади в Україні", іншими нормативно-правовими актами.

Реалізація положень даного законопроекту не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансове-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту не потребуватиме додаткових видатків з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акту

Прийняття законопроекту на належному законодавчому рівні визначить порядок обрання суддів на адміністративні посади, відновить довіру громадян до судової влади в Україні.

 

Народний депутат України

Р. М. Сольвар

Опрос