Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 254 Уголовного кодекса Украины относительно усиления ответственности за бесхозяйственное использование земель

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 10.04.2014 № 4683
Дата рассмотрения: 10.04.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 254 Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за безгосподарське використання земель"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

У структурі земель України ґрунти з незадовільними властивостями складають близько 6,5 млн. гектарів або 20 відсотків площі ріллі. Антропогенні чинники є основними при деградації земель. Серед них: забруднення земель пестицидами, нітратами, отрутохімікатами, важкими металами, радіонуклідами, побутовими та комунальними відходами, стічними водами, нафтопродуктами, засміченість, забур'яненість, дегуміфікація, переущільнення, агротехнічна й іригаційна ерозії.

Питання сьогодні стоїть дуже гостро. Так, Україна декілька десятиліть вважається державою, для якої актуальною є проблема ерозії. За оцінками науковців, площа сільськогосподарських угідь, які зазнають негативного впливу водної і вітрової ерозії, становить близько 19,3 млн. гектарів. При цьому щорічно в Україні від ерозії втрачається до 500 млн. тонн ґрунту. Кожного року, за експертними оцінками, з продуктами ерозії виноситься до 24 млн. тонн гумусу. При цьому на еродованих ґрунтах на 20 - 60 % знижується врожайність, а втрати продукції землеробства, за даними експертів, становлять приблизно 12 млн. тонн зернових на рік.

Експерти і науковці серед найважливіших причин називають надзвичайно високий і економічно та екологічно необґрунтований рівень сільськогосподарського освоєння території; відсутність у більшості сільськогосподарських підприємств науково-обґрунтованих сівозмін, ґрунтозахисних технологій вирощування сільськогосподарських культур, необхідної кількості органічних та мінеральних добрив, що призводить до виснаження та деградації земель, зменшення родючості ґрунтів; стихійне формування нових типів землекористування в ринкових умовах шляхом оренди земельних часток, які характеризуються нестабільністю.

Безгосподарське використання земель в Україні набуває національних масштабів, незважаючи на існуючу кримінальну відповідальність за цей злочин.

Міжнародний досвід відносно охорони земель демонструє, що розроблення системи жорсткого покарання за безгосподарське їх використання є одним із ефективних способів протидії скоєнню цього злочину.

2. Цілі і завдання прийняття проекту Закону

Законопроект розроблено з метою зменшення кількості правопорушень у сфері безгосподарського використання земель шляхом суттєвого збільшення відповідальності за цей злочин.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту Закону

Проектом Закону пропонується внести зміни до статті 254 Кримінального кодексу України, а саме встановити, що безгосподарське використання земель, якщо це спричинило тривале зниження або втрату їх родючості, виведення земель з сільськогосподарського обороту, змивання гумусного шару, порушення структури ґрунту, - караються штрафом від трьох тисяч до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк від двох до чотирьох років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до десяти років.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основу нормативно-правової бази в даній сфері становлять Конституція України, Кримінальний кодекс України, Земельний кодекс України, Закони України "Про охорону земель" та "Про державний контроль за використанням та охороною земель".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребуватиме додаткових витрат із Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних, правових та інших наслідків прийняття Закону

Прийняття зазначеного проекту Закону дозволить зменшити кількість правопорушень у сфері безгосподарського використання земель, сприятиме більш бережливому ставленню представників сільськогосподарських підприємств до землі. Як наслідок, це зменшить рівень деградації земель і збільшить їх родючість, що позитивно відіб'ється на розвитку українського АПК.

 

Народний депутат України

Г. Б. Бобов (посв. N 418)

Опрос