Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Гражданский кодекс Украины (относительно права на изменение отчества)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 10.04.2014 № 4674
Дата рассмотрения: 10.04.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Цивільного кодексу України (щодо права на зміну по батькові)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

Необхідність прийняття проекту Закону зумовлена необхідністю виконання рішення Європейського суду з прав людини (далі - Європейський суд) у справі "Гарнага проти України" (Garnaga v. Ukraine), рішення від 16 травня 2013 року, заява N 20390/07).

Так, у вказаному рішенні Європейський суд встановив порушення статті 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод з огляду на те, що відповідні положення законодавства України, які регулювали питання зміни по батькові, сформульовані не достатньо чітко. Європейський суд відмітив, що українська система зміни імені є досить гнучкою і особа може змінити ім'я, дотримавшись спеціального порядку з незначними обмеженнями, які застосовні у особливих випадках, що здебільшого належать до сфери кримінальної юстиції.

Таким чином, за наявності практично повної свободи зміни власного імені та прізвища обмеження у зміні по батькові не виявляються такими, що належно та достатньо обґрунтовані національним законом (пункт 41 вищевказаного рішення).

Дійсно, на відміну від можливості змінити власне ім'я і прізвище чинне законодавство України прямо не передбачає право особи змінювати на власний розсуд своє по батькові.

Відтак, з метою виконання вказаного рішення Європейського суду та недопущення аналогічного порушення в майбутньому існує необхідність внесення змін до чинного законодавства України, а саме до статті 295 Цивільного кодексу України.

2. Цілі, завдання та основні положення проекту

Проект Закону розроблений з метою виконання рішення Європейського суду у справі "Гарнага проти України" та усунення відповідних недоліків чинного законодавства, які стали підставою для постановлення порушення Україною статті 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Так, проектом Закону передбачається внесення змін до частин першої та другої статті 295 Цивільного кодексу України, якими передбачається право особи на власний розсуд змінювати своє по батькові так само, як і своє прізвище та (або) власне ім'я.

3. Стан нормативно-правової бази у сфері правового регулювання

Рішення Європейського суду є обов'язковими до виконання відповідно до статті 2 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" та статті 46 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка набула чинності для України 11 вересня 1997 року.

Невиконання рішень Європейського суду може призвести до міжнародно-політичної відповідальності держави. Так, відповідно до Резолюції Парламентської Асамблеї Ради Європи N 1516 від 02.10.2006 Парламентська Асамблея залишає за собою право вживати відповідні дії, зокрема, застосувати правило 8 свого Регламенту (тобто зупинити повноваження національної делегації), у разі невиконання відповідною державою вимог, зазначених у рішеннях Європейського суду.

Відповідно, існує нагальна необхідність привести законодавство України у відповідність з вимогами, вказаними у рішенні Європейського суду у справі "Гарнага проти України".

Прийняття Верховною Радою України цього Закону не передбачає внесення змін і доповнень до інших законодавчих актів.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту не потребує фінансових видатків з Державного бюджету України.

5. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Прийняття цього проекту Закону дозволить виконати рішення Європейського суду у справі "Гарнага проти України" та усунути відповідні недоліки чинного законодавства, що стали підставою для постановлення Європейським судом вказаного рішення.

 

Народний депутат України

В. В. Пацкан (посв. N 153)

Опрос