Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно производства и оборота слабоалкогольних напитков, содержащих кофеин

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 08.04.2014 № 4656
Дата рассмотрения: 08.04.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо виробництва і обігу слабоалкогольних напоїв, які містять кофеїн"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Кофеїн є найпоширенішим стимулятором нервової системи. Алкоголь у поєднанні з кофеїном становить серйозну загрозу для здоров'я людини. Результати зарубіжних досліджень наводять докази того, що одночасне споживання кофеїну та алкоголю може спричиняти загрозливий стан для здоров'я і життя людини, оскільки кофеїн приховує негативний вплив алкоголю. Коктейль енергетичного напою та алкоголю заважає розумінню справжнього стану сп'яніння: людина нібито не відчуває себе п'яною, але координація рухів та реакції організму гальмуються. Через те, що кофеїн маскує ефект від алкоголю, споживання енергетичних алкогольних напоїв загрожує надмірним вживанням алкоголю і навіть розвитку алкогольної залежності, особливо що стосується молодих людей.

У зв'язку із шкідливим впливом на організм людини одночасного вживання алкоголю і кофеїну Сполучені Штати Америки заборонили на своєї території обіг алкогольних напоїв із вмістом кофеїну, а більшість країн Європи законодавчо встановило різноманітні обмеження та попередження щодо вживання таких напоїв.

Що стосується України, то національне законодавство не містить жодних положень щодо заборони обігу алкогольних напоїв із вмістом кофеїну або будь-які заходи з обмеження чи попередження вживання таких напоїв. В той же час поширення підліткового алкоголізму в Україні набуває загрозливих масштабів. Так за даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, одержаними в рамках проведеного у 2009 - 2010 роках дослідження: "Здоровий спосіб життя дітей шкільного віку" Україна знаходиться серед 41 країни Європи та Північної Америки на третьому місці по споживанню алкоголю дітьми 11-річного віку, на другому місці по споживанню алкоголю дітьми 13-річного віку, на третьому місці по споживанню алкоголю дітьми 15-річного віку.

Таким чином, якщо держава не перейметься проблемою дитячого алкоголізму і не почне вживати відповідних заходів, в нашому суспільстві замість здорової життєво активної і працьовитої молоді буде зростати покоління схильне до пияцтва, ледарства та дармоїдства.

2. Цілі і завдання прийняття акта

Законопроект розроблено з метою запобігання поширення в Україні підліткового алкоголізму.

Завданням законопроекту є встановлення на законодавчому рівні заходів з обмеження та попередження обігу, зокрема продажу, алкогольних напоїв із вмістом кофеїну.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

Законопроектом пропонується внести зміни до законів України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" та "Про рекламу" якими передбачити:

заборону виробництва слабоалкогольних напоїв, які містять кофеїн в концентрації, що перевищує 0,4 грама на 1 літр напою, крім виробництва на експорт за умови вивезення готової продукції за межі митної території України;

спеціальне маркування для слабоалкогольних напоїв, які містять кофеїн, а також їх розлив у тару не більш ніж 0,5 літра;

заборону продажу слабоалкогольних напоїв, які містять кофеїн, в усіх місцях торгівлі з 24 до 6 години;

супроводження реклами слабоалкогольних напоїв, які містять кофеїн, спеціальним текстом попередження.

4. Стан нормативно-правової бази для прийняття проекту акта

Нормативно-правова база для прийняття цього проекту складається з Конституції України, Основ законодавства України про охорону здоров'я, законів України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" та "Про рекламу".

Реалізація положень законопроекту після його прийняття не потребуватиме внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту Закону фінансових витрат з Державного бюджету України не передбачає.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Очкується, що у зв'язку із прийняттям акта буде створена стабільна система щодо запобігання поширення в Україні підліткового алкоголізму.

 

Народні депутати України:

Дудка В. В.

 

Доній О. С.

 

Бахтеєва Т. Д.

 

Бондар В. В. 

 

Благодир Ю. А.

 

Гелевей О. І. 

 

Литвин В. М.

 

Шипко А. Ф.

 

Єремеєв І. М.

 

Поляченко Ю. В.

 

Москаленко Я. М.

 

Мельниченко В. В.

 

Шаповалов Ю. А.

Опрос