Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины относительно повышения ставок акцизного налога на слабоалкогольные напитки, содержащие кофеин

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 08.04.2014 № 4655
Дата рассмотрения: 08.04.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо підвищення ставок акцизного податку на слабоалкогольні напої, які містять кофеїн"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Поширення підліткового алкоголізму в Україні набуває загрозливих масштабів. Так за даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, одержаними в рамках проведеного у 2009 - 2010 роках дослідження: "Здоровий спосіб життя дітей шкільного віку" Україна знаходиться серед 41 країни Європи та Північної Америки на третьому місці по споживанню алкоголю дітьми 11-річного віку, на другому місці по споживанню алкоголю дітьми 13-річного віку, на третьому місці по споживанню алкоголю дітьми 15-річного віку.

Глобальною стратегією зменшення шкідливого вживання алкоголю, ухваленою Всесвітньою організацією охорони здоров'я у 2010 року, чітко визначено, що молоді люди досить чутливі до змін цін на алкогольні напої і тому цінова політика може використовуватися з метою скорочення споживання алкоголю неповнолітніми.

Програмою економічних реформ на 2010 - 2014 роки передбачено перенесення податкового навантаження з мобільних факторів виробництва - праці й капіталу - на споживання, зокрема, шляхом підвищення ставок акцизного збору на алкогольні напої й тютюнові вироби, а також створення стимулів для здорового способу життя населення, зокрема, через підвищення акцизів на алкоголь і тютюнові вироби зі спрямуванням їх до спеціального фонду державного бюджету з подальшим використанням для фінансування заходів охорони здоров'я.

До алкогольних напоїв, які особливо завдають шкоди молодому організму, належать слабоалкогольні напої, які містять кофеїн. Так результати зарубіжних досліджень наводять докази того, що одночасне споживання кофеїну та алкоголю може спричиняти загрозливий стан для здоров'я і життя людини, оскільки кофеїн приховує негативний вплив алкоголю. Коктейль енергетичного напою та алкоголю заважає розумінню справжнього стану сп'яніння: людина нібито не відчуває себе п'яною, але координація рухів та реакції організму гальмуються. Через те, що кофеїн маскує ефект від алкоголю, споживання енергетичних алкогольних напоїв загрожує надмірним вживанням алкоголю і навіть розвитку алкогольної залежності, особливо що стосується молодих людей.

Отже, профілактику підліткового алкоголізму в Україні насамперед треба починати з законодавчих заходів, які б спряли скороченню споживання серед молоді слабоалкогольних напоїв, які містять кофеїн.

2. Цілі і завдання прийняття акта

Законопроект розроблено з метою скорочення споживання слабоалкогольних напоїв, які містять кофеїн, серед молоді та залучення додаткових надходжень до державного бюджету України.

Завданням законопроекту є підвищення в три рази ставок акцизного податку на слабоалкогольні напої, які містять кофеїн.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

Законопроектом пропонується внести зміни до Податкового кодексу України, якими передбачити підвищення ставок акцизного податку на слабоалкогольні напої, які містять кофеїн з 56,42 до 169,26 гривень за 1 літр 100-відсоткового спирту.

4. Стан нормативно-правової бази для прийняття проекту акта

Нормативно-правова база для прийняття цього проекту складається з Конституції України та Податкового кодексу України.

Реалізація положень законопроекту після його прийняття не потребуватиме внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту Закону передбачає збільшення надходжень до Державного бюджету України за рахунок підвищення ставок акцизного податку на слабоалкогольні напої, які містять кофеїн.

Разом з тим, оскільки статистика щодо обігу в Україні слабоалкогольних напоїв, які містять кофеїн, не ведеться, можливості надати достовірну інформацію про розміри надходжень від підвищення зазначених ставок на сьогодні немає.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Очкується, що у зв'язку із прийняттям акта буде створена стабільна система щодо запобігання поширення в Україні підліткового алкоголізму, зокрема шляхом скорочення споживання слабоалкогольних напоїв, які містять кофеїн, серед молоді. Крім того, прийняття акта забезпечить залучення додаткових надходжень до державного бюджету України, які можна буде спрямувати на заходи з охорони здоров'я.

 

Народні депутати України:

Дудка В. В.

 

Доній О. С.

 

Развадовський В. Й.

 

Ілик Р. Р.

 

Курпіль С. В.

 

Гелевей О. І.

 

Бахтеєва Т. Д.

 

Шипко А. Ф.

 

Литвин В. М.

 

Поляченко Ю. В.

 

Єремеєв І. М.

 

Москаленко Я. М.

 

Мельниченко В. В.

 

Благодир Ю. А.

Опрос