Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный кодекс Украины и Уголовный процессуальный кодекс Украины относительно обязательности определений следственного судьи

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 08.04.2014 № 4652
Дата рассмотрения: 08.04.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України щодо обов'язковості ухвал слідчого судді"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Прийняття даного законопроекту зумовлено закріпленому у Кримінальному процесуальному кодексі України (далі - КПК України) інституту слідчого судді, який має свої особливості.

З появою такого інституту в багатьох нормах КПК України вживається словосполучення "ухвала слідчого судді" окремо від поняття "ухвала суду", в результаті чого має місце два окремих судових рішення: ухвала суду і ухвала слідчого судді. Зокрема, якщо системно проаналізувати норми п. п. 20, 21, 22 ст. 3, ч. 2 ст. 21, ч. 2 ст. 24, ч. 3 ст. 44, ч. 3 ст. 81, ч. ч. 1, 2 ст. 117, ч. 1 ст. 132, ч. 2 ст. 159, ст. 170, ст. 205 та ін. виходить, що дійсно КПК України не ототожнює ці два види судових рішень.

У зв'язку з цим КПК України має неузгодженість між таким розподілом судових рішень з нормою статті 21 КПК України, де визначено: "вирок та ухвала суду, що набрали законної сили в порядку, визначеному цим Кодексом, є обов'язковими і підлягають безумовному виконанню на всій території України".

Оскільки КПК України термінологічно передбачає окремий вид судового рішення у вигляді ухвали слідчого судді, то такому судовому рішенню має бути надана обов'язковість його виконання.

Крім того, статтею 382 Кримінального кодексу України передбачено кримінальну відповідальність за невиконання вироку або ухвали суду. Враховуючи вищевикладене, необхідно внести зміни як до КПК України, так і до Кримінального кодексу України у частині надання обов'язковості виконання ухвал слідчого судді.

2. Цілі й завдання прийняття законопроекту

Основним завданням і ціллю цього законопроекту є удосконалення деяких положень Кримінального процесуального кодексу України та Кримінального кодексу України у частині надання обов'язковості виконання ухвал слідчого судді.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Даним проектом пропонується внести зміни до статті 21 КПК України, яка закріплює положення про обов'язковість судових рішень - вироків та ухвал суду, доповнивши норму словосполученням "ухвала слідчого судді".

Крім того, проектом вносяться зміни до статті 382 Кримінального кодексу України, яка встановлює кримінальну відповідальність за невиконання вироку та ухвали суду, доповнивши її словосполученням "ухвала слідчого судді".

4. Стан нормативно - правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правовою базою у цій сфері правового регулювання є Конституція України, Кримінальний процесуальний кодекс України, Кримінальний кодекс України.

Реалізація положень цього законопроекту, після його прийняття, не потребуватиме внесення змін до інших законів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття цього Закону не потребує джерел додаткового фінансування, а отже і збільшення бюджетних видатків.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття

В результаті прийняття цього законопроекту законом формально буде визначено обов'язковість судового рішення у формі ухвали слідчого судді, що стане підставою для юридичної відповідальності особи за невиконання такого рішення.

 

Народний депутат України

К. А. Бондарєв

Опрос