Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно отмены права осуществления оперативно-розыскной деятельности управлением государственной охраны

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 08.04.2014 № 4649
Дата рассмотрения: 07.04.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо скасування права здійснення оперативно-розшукової діяльності управлінням державної охорони"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Оперативно-розшуковою діяльністю відповідно до Закону України "Про оперативно-розшукову діяльність" є система гласних і негласних пошукових, розвідувальних та контррозвідувальних заходів, що здійснюються із застосуванням оперативних та оперативно-технічних засобів.

Завданням оперативно-розшукової діяльності є пошук і фіксація фактичних даних про протиправні діяння окремих осіб та груп, відповідальність за які передбачена Кримінальним кодексом України, розвідувально-підривну діяльність спеціальних служб іноземних держав та організацій з метою припинення правопорушень та в інтересах кримінального судочинства, а також отримання інформації в інтересах безпеки громадян, суспільства і держави.

Нині суб'єктами оперативно-розшукової діяльності в Україні виступають оперативні підрозділи Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, управління державної охорони, органів доходів і зборів, органів і установ виконання покарань та слідчих ізоляторів Державної пенітенціарної служби України, а також розвідувального органу Міністерства оборони України.

Здійснення Управлінням державної охорони України оперативно-розшукових заходів, на нашу думку, не є ефективним та оптимальним. А тому, надані законом УДО відповідні повноваження мають бути скасовані.

Так, відповідно до Закону України "Про державну охорону органів державної влади України та посадових осіб" головною функцією Управління державної охорони України є державна охорона Президента України, Голови Верховної Ради України, Прем'єр-міністра України, Голови Конституційного Суду України, Голови Верховного Суду України, Першого заступника Голови Верховної Ради України, Першого віце-прем'єр-міністра України, Міністра закордонних справ України, Генерального прокурора України.

Державна охорона здійснюється також щодо громадян, зареєстрованих кандидатами в Президенти України (на період передвиборної кампанії та виборів), глав іноземних держав, парламентів та урядів і членів їхніх сімей, керівників міжнародних організацій, які прибувають в Україну чи перебувають на її території, а також за рішенням Президента України щодо окремих народних депутатів, членів Уряду, керівників ЦОВВ, вищих судів у разі наявності загрози їх життю чи здоров'ю.

Разом із цим, державна охорона здійснюється щодо будинків, де працюють Верховна Рада України, Президент України, Кабінет Міністрів України, Конституційний Суд України, Верховний Суд України, споруд і спеціальних транспортних засобів, що перебувають в їх користуванні, а також інших місць де перебувають особи, які охороняються відповідно до українського законодавства.

Виконання цих функцій забезпечує особовий штат Управління державної охорони України, який згідно Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" скорочений з 2993 до 2694 осіб.

Натомість, проведення гласних та негласних оперативних заходів з метою запобігання посяганням на відповідних посадових осіб і членів їхніх сімей відповідними підрозділами МВС та СБ України буде більш ефективним, адже ці підрозділи мають значно більші організаційні, технічні, кадрово-агентурні та інші можливості у застосуванні всього арсеналу конспіративних сил, засобів, методів і заходів протидії злочинним посяганням у сфері державної охорони.

Крім цього, не сприяє ефективному здійсненню оперативно-розшукової діяльності Управлінням державної охорони України і відсутність у нього права здійснення досудового розслідування.

Історія здійснення державної охорони вищих посадових осіб на території сучасної України також свідчить, що виконання цих функцій здійснювалось за часів СРСР - відповідним підрозділом Міністерства державної безпеки УРСР, 9-ю Службою КДБ при Раді Міністрів УРСР; після ліквідації КДБ вже в незалежній України - 9 Управлінням охорони Служби Національної безпеки України, яке проіснувало до утворення у 1992 році Управління охорони вищих посадових осіб.

2. Цілі й завдання прийняття акта

Проект Закону розроблено з метою підвищення ефективності протидії злочинним посяганням у сфері державної охорони.

3. Загальна характеристика й основні положення проекту акта

Проектом передбачено внести зміни до законів України "Про оперативно-розшукову діяльність" та "Про державну охорону органів державної влади України та посадових осіб".

Сутність змін полягає у вилученні норм, що покладають на Управління державної охорони України функцій із здійснення оперативно-розшукової діяльності.

4. Стан нормативно-правової бази в даній сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами, які регулюють зазначене питання є Конституція України, закони України "Про оперативно-розшукову діяльність" та "Про державну охорону органів державної влади України та посадових осіб", Кримінальний кодекс України, Кримінальний процесуальний кодекс України та інші нормативно-правові акти.

Реалізація положень поданого законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація зазначеного законопроекту не потребує додаткових витрат державного та місцевих бюджетів України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття цього законопроекту сприятиме підвищення ефективності протидії злочинним посяганням у сфері державної охорони.

 

Народний депутат України

Г. Москаль

Опрос