Идет загрузка документа (12 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины (относительно усовершенствования механизма взимания налога на лекарственные средства и изделия медицинского назначения)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 10.04.2014 № 4645-3
Дата рассмотрения: 09.04.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо удосконалення механізму справляння податку на лікарські засоби та вироби медичного призначення)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акту

Після набуття чинності Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" на ринку фармацевтичних послуг склалася вкрай складна ситуація, обумовлена необґрунтованим та непідготовленим належним чином введенням до пункту 193.1 статті 193 Податкового кодексу України нового підпункту "в", в якому передбачалося запровадження податку на додану вартість (далі - ПДВ) за ставкою 7 % на операції з постачання лікарських засобів, дозволених для виробництва і застосування в Україні та внесених до Державного реєстру лікарських засобів (у тому числі аптечними закладами), а також з постачання виробів медичного призначення за переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Ринок лікарських засобів та виробів медичного призначення був неготовий до раптових змін застосування ПДВ. В перший день застосування нових правил відбувся колапс продажів - аптечні заклади були неготові нараховувати та утримувати ПДВ.

Аптечні заклади не змогли в той же день запровадити новий податковий облік і здійснювати належне нарахування ПДВ. Крім того, неможливо за один день змінити розрахунково-касове обслуговування. З огляду на це, виникла ситуація, коли всі аптечні заклади здійснюють продаж товарів без належного оподаткування, чим не умисно порушують податкову дисципліну і збільшують свої податкові зобов'язання з ПДВ, що може викликати нарахування штрафних санкцій з боку контролюючих органів. Такий підхід законодавця може завдати непоправних втрат роздрібній торгівлі ліками.

Крім цього, Кабінетом Міністрів України на сьогодні не затверджений перелік виробів медичного призначення, щодо яких застосовується ставка ПДВ у розмірі 7 %.

Слід також відзначити, що у зв'язку із знеціненням національної валюти, ціни на імпортні товари зросли в середньому на 35 %. Враховуючи нарахування додатково при ввезенні лікарських засобів на митну територію України ще й ПДВ за ставкою 7 %, а також існуючу купівельну спроможність населення України, виникає реальна загроза загострення соціальної напруги у суспільстві, особливо у важкому стані опиняються соціально незахищені категорії громадян України.

З 01 квітня 2014 р. при розмитненні лікарських засобів та виробів медичного призначення, митними органами, внаслідок помилкових рекомендацій Міністерства доходів і зборів, додатково стягується ПДВ у розмірі 20 %.

Не врегульованими залишаються й інші проблемні питання, що виникли у зв'язку із введенням вищевказаного податку на лікарські засоби:

оподаткування товарних запасів, що були придбані за інших умов оподаткування;

встановлення перехідного періоду для забезпечення технічного переходу до законодавчих нововведень щодо налаштування облікових та роздрібних товарних продуктів, перепрограмування РРО;

незаплановане податкове навантаження при реалізації товарних залишків без наявності податкового кредиту;

порядок ціноутворення на лікарські засоби, що підлягають державному регулюванню та на гіпотензивні лікарські засоби, що задіяні у Пілотному проекті;

порядок відпуску лікарських засобів за нових умов у фельдшерсько-акушерських пунктах та ін.

Подальша дія підпункту "в" пункту 193.1 статті 193 Податкового кодексу України може призвести до зриву поставок лікарських засобів та виробів медичного призначення до лікувально-профілактичних закладів, а також на забезпеченнями ними пацієнтів, що перебувають на стаціонарному лікуванні.

Враховуючи принцип стабільності податкового законодавства, передбачений підпункту 4.1.9 пункту 4.1 статті 4 Податкового кодексу України, зважаючи на вимоги пункту 7.3 статті 7 Податкового кодексу України, запропоновані у цьому проекті Закону зміни дозволять удосконалити механізм справляння податку на лікарські засоби та вироби медичного призначення.

2. Цілі та завдання розробки й прийняття акту

Прийняття цього законопроекту має на меті:

уникнути неоднозначних тлумачень під час оподаткування ПДВ операцій з постачання лікарських засобів, дозволених для виробництва і застосування в Україні та внесених до Державного реєстру лікарських засобів (у тому числі аптечними закладами), а також виробів медичного призначення за переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України;

деталізувати базу оподаткування цього податку;

запобігти необґрунтованому підняттю цін на лікарські засоби та вироби медичного призначення;

впровадити "перехідний період" для введення ПДВ у розмірі 7 % на постачання лікарських засобів та виробів медичного призначення;

захистити суб'єктів господарювання, що здійснюють операції з постачання на митній території та ввезення на митну територію України лікарських засобів та виробів медичного призначення, від нарахування необґрунтованих штрафних санкцій контролюючими органами;

належним чином привести у відповідність підзаконні нормативно-правові акти, що стосуються даного податку.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

Законопроектом вносяться зміни до окремих положень Податкового кодексу України, зокрема щодо визначення бази оподаткування ПДВ операцій з постачання лікарських засобів та виробів медичного призначення. Пропонується справляти ПДВ за ставкою 7 % на операції щодо "постачання на митній території України та ввезення на митну територію України лікарських засобів, дозволених для виробництва і застосування в Україні та внесених до Державного реєстру лікарських засобів (у тому числі аптечними закладами), а також виробів медичного призначення за переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України; постачання на митній території України та ввезення на митну територію України лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, дозволених для застосування у межах клінічних випробувань, дозвіл на проведення яких надано центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я".

Крім цього, з метою приведення низки підзаконних нормативних актів у відповідність з положеннями цього законопроекту, пропонується звільнити до 31.12.2014 р. вищевказані операції від оподаткування ПДВ, а також заборонити контролюючим органам нараховувати суб'єктам господарювання, що здійснюють постачання лікарських засобів та виробів медичного призначення, необґрунтовані штрафні санкції за порушення податкового законодавства в частині сплати цього податку.

4. Стан нормативно-правової бази

Сфера правового регулювання цього законопроекту визначається такими нормативно-правовими актами:

Конституція України;

Податковий кодекс України;

Митний кодекс України;

Закон України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні";

Постанова Кабінету Міністрів України від 05.09.96 р. N 1071 "Про порядок закупівлі лікарських засобів закладами та установами охорони здоров'я, що фінансуються з бюджету";

Постанова Кабінету Міністрів України від 17.10.2008 р. N 955 "Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення";

Постанова Кабінету Міністрів України від 25.03.2009 р. N 333 "Деякі питання державного регулювання цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення";

Постанова Кабінету Міністрів України від 08.08.2011 р. N 867 "Питання звільнення виробів медичного призначення від оподаткування податком на додану вартість";

підзаконні нормативно правові акти Міністерства охорони здоров'я України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація цього Закону не потребує додаткових видатків з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Внесення запропонованих змін до Податкового кодексу України дозволить удосконалити механізм справляння ПДВ з операцій по поставці лікарських засобів та виробів медичного призначення, сприятиме усуненню неоднозначного трактування окремих норм податкового законодавства, забезпечить дотримання принципу справедливості та законності, а також врегулює існуючі проблеми на ринку лікарських засобів, які виникли у зв'язку з набуттям чинності Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні".

 

Народний депутат України

В. Є. Чуб

Опрос