Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 156 Земельного кодекса Украины относительно освобождения учреждений природно-заповедного фонда от возмещения убытков землепользователям

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 01.04.2014 № 4619
Дата рассмотрения: 01.04.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 156 Земельного кодексу України (щодо звільнення установ природно-заповідного фонду від відшкодування збитків землекористувачам)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

Проект Закону України "Про внесення змін до статті 156 Земельного кодексу України (щодо звільнення установ природно-заповідного фонду від відшкодування збитків землекористувачам)" (далі - проект Закону) підготовлено з метою усунення колізій у сфері відшкодування збитків установами природно-заповідного фонду землекористувачам.

2. Мета і шляхи її досягнення

Внесення змін до Земельного кодексу України здійснюється з метою усунення колізій у сфері відшкодування збитків підприємствам, установам, організаціям, що перебувають у державній власності, установами природно-заповідного фонду у процесі набуття права користування земельними ділянками. Так на підставі Указів Президента України заплановані до вилучення в установленому порядку із користування підприємств, установ, організацій державної форми власності земельні ділянки надаватимуться у постійне користування установам природно-заповідного фонду і будуть використовуватись ними з метою збереження, відтворення і ефективного використання природних комплексів та об'єктів, які мають особливу природоохоронну, оздоровчу, історико-культурну, наукову, освітню та естетичну цінність, в інтересах народу України. Однак відповідно до діючої редакції ст. 156 Земельного кодексу України у даному випадку збитки землекористувачам необхідно відшкодовувати, хоча вони і не заподіювались установами природно-заповідного фонду, а виникли на підставі обов'язкових до виконання правових актів. Також у даному випадку фактично здійснюється фінансування бюджетними установами юридичних осіб державної форми власності за рахунок коштів Державного бюджету України, що є нераціональним. Слід також зазначити, що під час надання установам природно-заповідного фонду земельних ділянок у постійне користування у зв'язку з наданням їм заповідного статусу державна форма власності на землю не змінюється. У даному випадку уповноважені виконувати функції розпорядника землями державної форми власності органи державної влади приймають рішення лише щодо зміни цільового призначення таких земельних ділянок виключно в інтересах держави та народу України.

3. Правові аспекти

Предметом правового регулювання цього Закону є цивільні відносини у сфері відшкодування шкоди та адміністративні відносини в галузі управління юридичними особами, що перебувають у державній власності - в частині звільнення бюджетних установ від відшкодування збитків підприємствам, установам, організаціям, що перебувають у державній власності.

Відносини в галузі відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам регулюються також Цивільним кодексом України, постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.93 N 284 "Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам".

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація цього Закону не потребує фінансових витрат за рахунок коштів Державного бюджету. Проект Закону покликаний зменшити фінансове навантаження на Державний бюджет України під час набуття права користування земельними ділянками установами природно-заповідного фонду.

5. Позиція заінтересованих органів

Проект Закону погоджений з Мінфіном, Мінекономрозвитку та Мінагрополітики без зауважень, Мін'юстом із зауваженнями, які враховано.

6. Регіональний аспект

Проект Закону не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

7. Запобігання корупції

У проекті Закону відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень, а тому він не потребує проведення громадської антикорупційної експертизи. Проект Закону покликаний зменшити можливість вчинення корупційних діянь під час набуття права користування земельними ділянками установами природно-заповідного фонду.

7. Громадське обговорення

Проект Закону не потребує проведення консультацій із громадськістю.

8. Позиція соціальних партнерів

Проект Закону не стосується соціально-трудової сфери та не потребує погодження із Федерацією профспілок України, Федерацією роботодавців України.

9. Оцінка регуляторного впливу

Проектом Закону України не передбачено впливу на діяльність суб'єктів господарювання.

10. Прогноз результатів

Прийняття Закону сприятиме прискоренню набуття установами природно-заповідного фонду права користування земельними ділянками, зменшенню перевитрат бюджетних коштів та проявів корупції.

 

Народний депутат України 

О. М. Бригинець

Опрос