Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменения в пункт 296.10 статьи 296 Налогового кодекса Украины (относительно усиления контроля за обращением лекарственных средств)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 31.03.2014 № 4612
Дата рассмотрения: 31.03.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення зміни до пункту 296.10 статті 296 Податкового кодексу України (щодо посилення контролю за обігом лікарських засобів)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття закону

Останнім часом було прийнято багато змін до законодавчих та нормативно-правових документів спрямованих на встановлення рівних умов провадження господарської діяльності для усіх учасників фармацевтичного ринку незалежно від форм власності і підпорядкування, а також для посилення нагляду за їх діяльністю та контролю за обігом лікарських засобів.

На сьогодні в Україні торгівлею лікарських засобів займаються 2974 юридичних осіб, які здійснюють свою діяльність через 16056 аптечних закладів та 3775 фізичних осіб - підприємців, які володіють 5760 аптечними закладами. Тобто 26 % аптечних закладів сьогодні належать фізичним особам - підприємцям. Усі вони мають ліцензії на оптову та/або роздрібну торгівлю лікарськими засобами. Однак існує різний підхід до юридичних та фізичних осіб в частині податкового навантаження.

Статтею 296 Податкового Кодексу України визначено, що платники єдиного податку першої - третьої груп не застосовують реєстратори розрахункових операцій. Ця норма розповсюджується, в тому числі, на фізичних осіб - підприємців, які мають приватні аптечні заклади та здійснюють господарську діяльність з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами.

За таких умов виникає ситуація, коли один суб'єкт господарювання, а саме юридична особа, володіючи двома - трьома аптечними закладами зобов'язана встановлювати реєстратори розрахункових операцій і дотримуватись податкового законодавства, а інший суб'єкт господарювання - фізична особа - підприємець, у володінні якого може бути до десяти аптечних закладів, користуючись згаданою пільгою, працює в рамках єдиного податку без встановлення реєстраторів розрахункових операцій, приховуючи дійсний кількісний облік медикаментів та увесь товарообіг, що відповідно призводить до зниження податків до бюджету, в тому числі ПДВ на групи супутніх товарів, які реалізуються з ПДВ.

Вагомим аргументом щодо необхідності застосування реєстраторів розрахункових операцій в усіх аптечних закладах (незалежно від форми власності закладу) є те, що їх відсутність у ФОП ускладнює роботу контролюючих органів в частині виявлення шляхів розповсюдження неякісних, фальсифікованих та контрафактних лікарських засобів та запобігання поширенню таких медикаментів.

2. Мета і шляхи її досягнення

Основною метою прийняття Закону України "Про внесення зміни до підпункту 296.10 статті 296 Податкового кодексу України (щодо посилення контролю за обігом лікарських засобів)" є встановлення рівних вимог до провадження господарської діяльності з торгівлі лікарськими засобами для усіх суб'єктами господарювання, здійснення контролю за обігом лікарських засобів та посилення боротьби з фальсифікацією ліків.

Для досягнення поставленої мети необхідно внести зміни до підпункту 296.10 статті 296 Податкового кодексу України яким передбачити, що "Платники єдиного податку першої - третьої груп не застосовують реєстратори розрахункових операцій, за винятком випадків, коли вони здійснюють діяльність з оптової та/або роздрібної торгівлі лікарськими засобами і виробами медичного призначення.".

3. Правові аспекти

У даній сфері правового регулювання діють: Господарський кодекс України, Податковий Кодекс України, Закони України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування", "Основи законодавства України про охорону здоров'я", "Про лікарські засоби".

Реалізація запропонованого проекту потребує внесення змін до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування".

Оскільки Податковим Кодексом України встановлено, що "7.3. Будь-які питання щодо оподаткування регулюються цим Кодексом і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до цього Кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства" (пункт 7.3 статті 7), зміни до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" підготовлені у вигляді окремого законопроекту "Про внесення змін до статті 9 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування" (щодо посилення контролю за обігом лікарських засобів)", який вноситься одночасно з цим проектом Закону.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація запропонованого проекту Закону не потребує додаткових матеріальних та інших витрат з Державного бюджету України.

5. Регіональний аспект

Запропонований проект Закону не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

6. Запобігання корупції

У проекті Закону відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень. Громадської антикорупційної експертизи не потребує.

7. Прогноз результатів

Прийняття зазначеного Закону України дозволить:

- встановити єдині норми та рівні умови провадження господарської діяльності для усіх учасників фармацевтичного ринку незалежно від форм власності і підпорядкування;

- посилити контроль за обігом лікарських засобів;

- унеможливити потрапляння фальсифікованих лікарських засобів до пацієнта.

 

Народний депутат України

Т. Д. Бахтеєва

Опрос