Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 110 Уголовного кодекса Украины (относительно усиления уголовной ответственности за незаконное размещение на территории Украины государственных символов других государств)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 31.03.2014 № 4608
Дата рассмотрения: 31.03.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 110 Кримінального кодексу України (щодо посилення кримінальної відповідальності за незаконне розміщення на території України державних символів інших держав)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту

Державні символи любої держави - це встановлені відповідними органами влади знаки держави: Державний герб, Державний гімн і Державний прапор, порядок використання яких визначається Законом.

Кримінальний кодекс України містить у собі статтю 110 "Посягання на територіальну цілісність і недоторканність України", частина перша якої встановлює відповідальність за умисні дії, вчинені з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, а також публічні заклики чи розповсюдження матеріалів із закликами до вчинення таких дій.

Але на сьогодні в Україні виникла ситуація, коли у випадках сепаратистських дій в інтересах інших держав окремих громадян України, а також іноземних громадян, що умисно незаконно розміщують на будівлях державних органів і органів місцевого самоврядування державні символи інших держав, спеціальні органи та правоохоронні органи України не реагують на це оперативно і жорстко, із застосуванням норм статті 110 Кримінального кодексу України, посилаючись на те, що сам по собі факт незаконного розміщення державних символів інших держав не є злочином.

У той же час, таке незаконне розміщення є фактичним повідомленням такими особами, що ці будівлі і території є територією інших держав. А несвоєчасне реагування на такі протиправні дії відповідних державних органів пізніше, як показує практика, у випадку не реагування на такі протиправні дії, обов'язково тягне за собою появу публічних закликів щодо зміни меж території або державного кордону України. І це провокує організацію навколо таких ініціаторів інших осіб, які об'єднуються в організовані групи, наслідком дій яких, як правило, є захоплення територій державних органів, а за нею - окупація і анексія території України. Як це вже сталося у випадку окупації і анексії території України - Автономної Республіки Крим і міста Севастополь.

Тому подібна ситуація вимагає невідкладного внесення змін до статті 110 Кримінального кодексу України, які б дозволяли спеціальним і правоохоронним органам України оперативно і жорстко реагувати на незаконне розміщення на території України державних символів інших держав і більше не допускати негативних сценарії розвитку подій.

2. Загальна характеристика і основні положення проекту

Проектом Закону України пропонується абзац перший частини першої статті 110 Кримінального кодексу України викласти в такій редакції: "1. Умисні дії, вчинені з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, та незаконне розміщення з цією метою на її території державних символів інших держав, а також публічні заклики чи розповсюдження матеріалів із закликами до вчинення таких дій, -

караються обмеженням волі на строк від двох до трьох років або позбавленням волі на той самий строк.".

3. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У цій сфері правового регулювання діють Конституція України і Кримінальний кодекс України.

Прийняття даного проекту Закону не потребує внесення змін до інших законів України.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття цього Закону не потребуватиме додаткових витрат з Державного бюджету України.

5. Прогноз соціально-економічних, політичних та інших наслідків прийняття Закону

Прийняття цього Закону забезпечить спеціальним і правоохоронним органам України можливість оперативно і жорстко реагувати на факти незаконного розміщення державних символів інших держав.

 

Народний депутат України

О. Ляшко

Опрос