Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О государственной регистрации вещных прав на недвижимое имущество и их отягощений" (относительно урегулирования вопросов регистрации вещных прав на недвижимое имущество)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 28.03.2014 № 4600
Дата рассмотрения: 28.03.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (щодо врегулювання питань реєстрації речових прав на нерухоме майно)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону України

Чинний Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" не містить чіткого переліку документів, необхідних для реєстрації речових прав на нерухоме майно. Внаслідок такої прогалини у законодавстві, співробітники структурних підрозділів Укрдержреєстру часто відмовляють у реєстрації речових прав на майно, посилаючись на нібито відсутність певних документів, без жодних пояснень щодо точних мотивів відмови. З відкритих джерел відомо, що подекуди громадяни по кілька місяців не можуть зареєструвати свої майнові права через постійні відмови в органах Укрдержреєстру. Така ситуація з неврегульованістю окремих норм законодавства щодо порядку реєстрації речових прав на майно створює сприятливі умови для появи різних корупційних схем на оформленні речових прав на майно фізичних осіб.

Має місце затвердження реєстраційними службами у різних населених пунктах різних переліків документів, необхідних для здійснення державної реєстрації однакових прав. Внаслідок цього відбувається неприйняття державними реєстраторами документів, що надаються та не включені до переліку документів саме їхніх міст.

Незазначення в рішенні про відмову у реєстрації прав конкретної причини відмови, а зазначення лише одного з пунктів статті 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" позбавляє розуміння істинної причини відмови та можливості виправити допущені помилки у розумні терміни.

У разі здійснення державної реєстрації прав органами Укрдержреєстру на підставі Наказу Міністерства юстиції України від 02.04.2013 N 607/5 "Про заходи щодо взаємодії органів державної реєстрації прав та їх посадових осіб", державна реєстрація або відмова у її здійсненні, письмове відправлення відмови нерідко відбувається з порушенням термінів, встановлених частиною 5 статті 15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", що позбавляє права повторного звернення в найкоротші терміни.

2. Мета прийняття законопроекту

Проект Закону України розроблено з метою врегулювання відносин, які виникають у процесі державної реєстрації речових прав на майно та усувають підстави для невмотивованого затягування процедури реєстрації речових прав на майно.

3. Загальна характеристика і основні положення акту

Законопроектом пропонується внести доповнення до ст. ст. 16, 22 і 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", якими деталізується процедура реєстрації речових прав на майно. Положення проекту Закону у разі його ухвалення вимагатимуть від органів державної реєстрації прав письмово повідомляти заявника про підстави прийнятого рішення, давати роз'яснення щодо причин застосування визначених законом підстав, вказувати перелік ненаданих для реєстрації документів, а також надавати практичні рекомендації щодо усунення заявником обставин, які стали підставою для прийняття вказаного рішення.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основним законодавчим актом у зазначеній сфері відносин є Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень". Крім того, у цій сфері суспільних відносин діє низка підзаконних нормативно-правових актів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" не призведе до додаткових видатків з Державного бюджету України, оскільки лише уточнює діючий порядок реєстрації речових прав на майно.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" сприятиме вдосконаленню механізму реєстрації речових прав на майно, спростить та скоротить процедуру державної реєстрації прав громадян, а також дозволить ліквідувати чергову корупційну схему.

 

Народний депутат України Г. Г. Зубко

Народний депутат України В. Д. Барвіненко

Народний депутат України О. В. Герега

Народний депутат України О. О. Зарубінський

Опрос