Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно повышения обороноспособности государства

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 27.03.2014 № 4593
Дата рассмотрения: 27.03.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення обороноздатності держави"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту

Конституцією України проголошено, що людина її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю, а територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.

На жаль, Російська Федерація та її керівництво із вищезазначеним згодні не у повному обсязі.

Враховуючи практично безперешкодну військову агресію Російської Федерації щодо України в Автономній Республіці Крим та її фактичну окупацію, складність забезпечення належної організації захисту територій України та її громадян від загарбників в умовах переважаючих сил противника, високу потенційну небезпеку подальшої окупації України, з метою недопущення подальших захоплень українських територій та надання допомоги Збройним Силам України з боку громадян у виконанні покладених на них завдань, важливими засобами протидії військовій агресії є підготовка та накопичення військово-навчених людських ресурсів військовозобов'язаних і призовників для комплектування посад, передбачених штатами воєнного часу, в тому числі організація збройного опору агресору з боку громадян України.

В умовах України заслуговує на увагу досвід формування збройних сил Швейцарської Конфедерації, відповідно до якого військовозобов'язані резервісти віком до 50 років проходять відповідну регулярну перепідготовку та мають на зберіганні по місцю свого проживання автоматичну стрілецьку зброю, яку можуть використовувати для оборони своєї країни та захисту її територіальної цілісності.

З деякими відмінностями такий порядок може бути застосований в українських умовах.

Чіткі правила отримання зброї, її зберігання та застосування, визначені законом відповідальність за порушення правил зберігання такої зброї надасть можливість не тільки посилити захист територіальної цілісності України й посилити її оборону, але й запобігатиме незаконному розповсюдженню та обігу зброї.

2. Цілі та завдання проекту

Законопроектом ставиться завдання забезпечити функціонування додаткових механізмів підвищення обороноздатності України, які б посилили оборону України від збройної агресії іншої держави або групи держав при вторгненні або нападі їх збройних сил, а також окупації або анексії частини території України.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту

Законопроект передбачає можливість отримання автоматичної стрілецької зброї військовозобов'язаними громадянами України, які пройшли спеціальну підготовку (перепідготовку) та отримали на це спеціальний дозвіл.

Така автоматична стрілецька зброя може застосовуватись після оголошення воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях з метою оборони України від збройної агресії іншої держави або групи держав при вторгненні або нападі їх збройних сил, а також окупації або анексії частини території України.

Законопроектом передбачена необхідність проходження процедури підготовки та перепідготовки осіб, які включені до військово-навченого резерву, а також регламентація зберігання зброї та її застосування в умовах воєнного стану. Порядок підготовки громадян України та умови її зберігання і застосування визначатимуться Кабінетом Міністрів України.

За недотримання належних умов зберігання отриманої зброї пропонується запровадити кримінальну відповідальність шляхом внесення змін до статті 264 Кримінального кодексу України.

4. Стан нормативно-правової бази в даній сфері правового регулювання

Нормативно-правові акти, що регулюють зазначені відносини: Конституція України, Закони України "Про оборону", "Про Збройні Сили України", "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Реалізація положень цього законопроекту, у разі прийняття його як Закону України, потребуватиме прийняття інших нормативних актів органів виконавчої влади та внесення змін до вже існуючих.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень цього законопроекту, у разі прийняття його як Закону України, не потребуватиме додаткових витрат із державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття Закону

Прийняття закону, проект якого пропонується до розгляду Верховною Радою України, дозволить створити додаткові механізми підвищення обороноздатності України, посилити оборону України від збройної агресії іншої держави або групи держав при вторгненні або нападі їх збройних сил, а також окупації або анексії частини території України.

 

Народний депутат України 

В. І. Балога

Опрос