Идет загрузка документа (4 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 3 Регламента Верховной Рады Украины (относительно обеспечения доступа граждан на пленарные заседания Верховной Рады Украины)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 27.03.2014 № 4592
Дата рассмотрения: 27.03.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України про внесення змін до статті 3 Регламенту Верховної Ради України (щодо забезпечення доступу громадян на пленарні засідання Верховної Ради України)

1. Обґрунтування необхідності ухвалення Закону України

Однією з ключових ознак демократії та народовладдя є формування дієвого контролю суспільства за органами влади. Верховна Рада України як єдиний законодавчий орган влади і головний орган представницької влади в нашій державі має будувати свою діяльність на засадах максимальної відкритості. Але, на жаль, досі громадяни України не мали змоги безпосередньо спостерігати за роботою народних депутатів, зокрема, під час пленарних засідань парламенту. Відвідання приміщень Українського парламенту громадянами наразі можливе лише шляхом проведення екскурсій, організацією яких займається відділ інформаційно-бібліотечного забезпечення інформаційного управління Апарату Верховної Ради України.

Водночас практика парламентаризму багатьох розвинених демократичних країн передбачає можливість громадян безпосередньо бути присутніми на пленарних засіданнях національних парламентів та спостерігати перебіг законодавчого процесу. Зокрема, присутність громадян у спеціально відведених місцях під час пленарних засідань передбачена у парламентах Великої Британії, Канади, Румунії тощо.

Зважаючи на вищезазначене, актуальним вбачається питання законодавчого визначення можливості та порядку доступу громадян на пленарні засідання Верховної Ради України.

2. Мета і завдання ухвалення Закону України

Проект має на меті сприяти утвердженню європейських норм парламентаризму, утвердженню принципів народовладдя та відкритості роботи Верховної Ради України.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону України

Законопроект передбачає внести зміни статті 3 Регламенту Верховної Ради України, передбачивши можливість для громадян бути присутніми на пленарних засіданнях Верховної Ради України у спеціально облаштованому приміщенні, з якого є можливість спостерігати за подіями у сесійній залі.

Пропонується визначити, що порядок забезпечення вільного доступу громадян на пленарні засідання Верховної ради України встановлюється Положенням, яке затверджується Постановою Верховної Ради України.

Проект такого Положення запропоновано розробити і внести на розгляд Верховної Ради України у місячний термін Комітету Верховної Ради України з питань Регламенту, депутатської етики та забезпечення діяльності Верховної Ради України разом з Апаратом Верховної Ради України.

4. Стан нормативно-правової бази у цій сфері правового регулювання

Нормативно-правова база у відповідній сфері правового регулювання складається із Конституції України та Закону України "Про Регламент Верховної Ради України".

Реалізація законопроекту не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Ухвалення проекту Закону не потребує додаткових фінансових витрат із Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків ухвалення Закону України

Наслідком ухвалення проекту має стати створення умов для більш дієвого контролю з боку громадськості за законотворчим процесом.

 

Народні депутати України

Олександр Шевченко

Маркіян Лопачак

Олексій Фурман

Опрос