Идет загрузка документа (11 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно засвидетельствования верности копий (фотокопий) документов и выписок из них и действительности подписи на документах

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 27.03.2014 № 4582
Дата рассмотрения: 26.03.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо засвідчення вірності копій (фотокопій) документів і виписок з них та справжності підпису на документах"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Прийняття Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо засвідчення вірності копій (фотокопій) документів і виписок з них та справжності підпису на документах" обґрунтовується передбаченою підпунктом 83.6 пункту 83 Національного плану дій на 2013 рік щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010 - 2014 роки "Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава", затвердженої Указом Президента України від 12 березня 2013 року N 128/2013 необхідністю внесення на розгляд Верховної Ради України проекту Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вчинення нотаріальних дій та надання нотаріальних послуг, передбачивши, зокрема: розширення переліку випадків засвідчення вірності копій (фотокопій) документів і виписок з них, справжності підпису на документах не лише нотаріально, а й посадовими особами органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій тощо.

Дослідження вимог чинного законодавства щодо нотаріального посвідчення правочинів та оформлення документів свідчить, що у ряді випадків ці вимоги ускладнюють процедуру оформлення документів та призводять до зайвого матеріального навантаження на осіб, оскільки вчинення нотаріальних дій пов'язано з їх оплатою.

При розробці Проекту акта було оптимізовано необхідність нотаріального засвідчення копій документів для їх подальшого використання в діловому обороті а також надано можливість їх засвідчення посадовим особам органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій. При цьому важливим є те, що у разі прийняття Проекту акта не потрібно буде нотаріально засвідчувати вірність копій близько 15-ти документів, що використовуються у цивільних, та господарських відносинах.

У зв'язку з тим, що народними депутатами України Тігіпком С. Л. та Фабрикантом С. С. було зареєстровано проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо засвідчення вірності копій (фотокопій) документів і виписок з них та справжності підпису на документах" (реєстр. N 4405 від 12 березня 2014 року), що регулює однакове коло питань та повторює за суттю положення щодо регулювання одних і тих же суспільних відносин із Проектом акта, останній подається як альтернативний враховуючи положення статті 100 Закону України "Про Регламент Верховної Ради України".

2. Мета і шляхи її досягнення

Проект акта спрямований на вдосконалення вимог чинного законодавства з нотаріату щодо скорочення переліку нотаріальних дій, мінімізації витрат споживачів нотаріальних послуг та доступу до таких послуг усіх верств населення.

Проектом акта передбачається внесення змін до деяких положень 13 законодавчих актів України, пов'язаних із скасуванням у ряді випадків вимог щодо обов'язкового нотаріального посвідчення правочинів та фактів, що мають юридичне значення, та нотаріального засвідчення документів для надання їм юридичної вірогідності.

Скорочення кількості нотаріальних дій дозволить розширити перелік посвідчення окремих правочинів, засвідчення вірності копій документів і справжності підпису на документах посадовими особами органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій тощо.

3. Правові аспекти

У даній сфері правового регулювання діють:

Кодекс законів про працю України;

Закон України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)";

Закон України "Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей";

Закон України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності";

Закон України "Про автомобільний транспорт";

Закон України "Про кредитні спілки";

Закон України "Про зерно та ринок зерна в Україні";

Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців";

Закон України "Про іпотеку";

Закону України "Про оптові ринки сільськогосподарської продукції";

Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень";

Закон України "Про особливості оренди чи концесії об'єктів паливно-енергетичного комплексу, що перебувають у державній власності";

Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".

4. Позиція заінтересованих органів

Проект акта погоджено без зауважень з Міністерством економічного розвитку і торгівлі України, Міністерством аграрної політики та продовольства України, Міністерством промислової політики України, Міністерством фінансів України, Міністерством соціальної політики України, Державною реєстраційною службою України та Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень Проекту акта не потребує додаткових фінансових витрат із Державного бюджету України.

6. Регіональний аспект

Положення Проекту акта не стосуються розвитку адміністративно-територіальних одиниць України.

61. Проект акта не містить положень, які містять ознаки дискримінації

7. Запобігання корупції

Проект акту не містить правил і процедур, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

Натомість він спрямований на запобігання вчиненню корупційних правопорушень.

8. Громадське обговорення

Проект акта не потребує громадського обговорення.

9. Позиція соціальних партнерів

Проект акта не стосується соціально-трудової сфери.

10. Оцінка регуляторного впливу

Проект не є регуляторним актом в розумінні Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", оскільки не містить положень, що регулюють господарські відносини.

11. Прогноз результатів

Схвалення Проекту акта дозволить звузити вимоги чинного законодавства щодо обов'язкового нотаріального засвідчення копій документів і буде сприяти громадянам та юридичним особам уникнути у ряді випадків ускладнення процедури оформлення документів, мінімізувати витрати споживачів нотаріальних послуг та зробити такі послуги доступними для всіх верств населення, що буде реальним кроком держави в напрямі зменшення витрат населення і призведе до поліпшення добробуту людей.

 

Міністр

П. Петренко

Опрос