Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О Национальной службе борьбы с коррупцией

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 07.04.2014 № 4573-1
Дата рассмотрения: 07.04.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону "Про Національну службу боротьби з корупцією"

1. Обгрунтування необхідності прийняття законопроекту

Корупція в Україні становить особливу суспільну небезпеку, загрожує національній безпеці держави та порушує конституційні права та законні інтереси громадян України.

Нині вона стала чинником, який підриває економічні основи держави, призводить до масового невдоволення громадян України та дестабілізації ситуації в державі, зокрема створює загрозу її територіальної цілісності.

Корупція підриває довіру суспільства до державних інституцій та змушує громадськість до радикальних дій та самозахисту.

Подальше ухилення державних органів від реальних дій стосовно подолання цього негативного суспільного явища може призвести до остаточної втрати довіри до України міжнародного співтовариства та неможливості отримання фінансової підтримки від міжнародних та іноземних фінансових установ.

Боротьба з корупцією в Україні має декларативний характер, оскільки відповідні структури створювалися та діяли в системі органів виконавчої влади.

Зважаючи на це, українське суспільство та міжнародне співтовариство вимагають створення дієвого та незалежного органу для боротьби з корупцією в Україні.

З метою відновлення довіри до державної влади та посадових осіб необхідно чітко задекларувати, що новостворений орган буде протидіяти корупції саме в органах державної влади та місцевого самоврядування і не буде черговою силовою структурою, що переслідує підприємців та пересічних громадян.

Крім того, створення незалежного, позасистемного органу боротьби з корупцією є однією з основних вимог Європейського союзу по лібералізації візового режиму із Україною та подальшого фінансування.

2. Цілі та завдання законопроекту

Метою цього Закону є:

1) врегулювання питань щодо створення та діяльності Національної служби боротьбі з корупцією для забезпечення ефективної боротьби з корупційними діяннями, що становлять особливу суспільну небезпеку та загрожують національній безпеці України.

2) забезпечення невідворотності покарання посадових осіб, що займають відповідальне та особливо відповідальне службове становище та стягнення на користь держави коштів та майна, отриманого в результаті корупції.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується врегулювати питання щодо порядку утворення та забезпечення діяльності Національної служби боротьби з корупцією, визначити принципи її організації, права та обов'язки співробітників Національної служби боротьби з корупцією.

До основних положень законопроекту відноситься:

1) визначення корупційних діянь, що становлять особливу суспільну небезпеку та забезпечення притягнення винних осіб до кримінальної відповідальності;

2) правові основи та засади діяльності Національної служби боротьби з корупцією;

3) встановлення прав, обов'язків та відповідальності співробітників Національної служби боротьби з корупцією;

4) структура Національної служби боротьби з корупцією;

5) порядок здійснення контролю та нагляду за діяльністю Національної служби боротьби з корупцією;

6) міжнародне співробітництво у сфері боротьби з корупцією та визначення порядку діяльності Національної служби боротьби з корупцією за межами України;

7) Співробітництво Національної служби боротьби з корупцією з громадянським суспільством України.

4. Стан нормативно-правової бази у цій сфері правового регулювання

Нині питання боротьби з корупцією в Україні регулюються Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції", а Кримінальним кодексом України визнані кримінально караними певні діяння, які за своєю суттю є корупційними, проте це не закріплено юридично.

Боротьбу з корупцією здійснюють підрозділи Служби безпеки України, Міністерства внутрішніх справ України та органів прокуратури. Відповідні підрозділи, на які покладені аналогічні функції, діють також в системі інших органів виконавчої влади.

Проте корупція в України в останні роки значно зросла. Це є показником того, що стан нормативно-правової бази в цій сфері правового регулювання та контроль за діяльністю посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування врегульований недостатньо.

У зв'язку з цим пропонується прийняття окремого закону, яким передбачається створення незалежної Національної служби боротьби з корупцією та визначаються засади її діяльності.

5. Фінансово-економічне обгрунтування

Реалізація положень цього Закону потребуватиме фінансування з Державного бюджету України, проте міжнародні організації вже запропонували значну фінансову допомогу по створенню та забезпечення належного функціонування Національної служби боротьби з корупцією.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття Закону

Прийняття цього Закону сприятиме зростанню та моральному оздоровленню українського суспільства, зменшенню втрат бюджетних коштів та забезпеченню повернення державі коштів та майна, втрачених в результаті корупції.

 

Народний депутат України

С. В. Пашинський

Опрос