Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О проведении люстрации в Украине

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 26.03.2014 № 4570
Дата рассмотрения: 26.03.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про проведення люстрації в Україні"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

З 1991 року Україна - суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава.

Правляча та політичні еліти, які звикли діяти за старими усталеними методами, за ці роки фактично не змінювалися.

При владі й далі перебували політична бюрократія і колишні партійні апаратники, за діяльності яких наша Вітчизна, на теперішній час, фактично розграбована та серед світової спільноти визнається найбільш корумпованою в Європі.

Саме такий стан справ у нашій країні та небажання її керівництва підписати Асоціацію з Європейським Союзом, приєднавшись до європейських стандартів життя, змусили громадян України вийти у листопаді 2013 року на вулиці міст.

Одним з основних завдань суспільства є недопущення в апарат управління, правоохоронні органи, на інші важливі посади і до установ системи утворення осіб, які скомпрометували себе співпрацею або співучастю в попередній політичній системі, сприяли збільшенню корумпованості та утворенню антидемократичного устрою.

Проведення повної люстрації, в результаті якої відбудеться оновлення державного апарату країни, має продемонструвати прагнення нової влади інтегруватися в Європу.

Вона здійснюється не обов'язково в строгих юридичних рамках, оскільки її мета має переважно характер утворення та ідеологічного протистояння нової правлячої еліти і старої що сходить з історичної сцени.

Основні ідеї - зробити антикомуністичну люстрацію, люстрацію проти агентів іноземних спецслужб, антикорупційну люстрацію і люстрацію людей, які заплямували себе знищенням демократії.

Варто також зазначити, що відсутність зміни еліт зумовлює слабкий поступ у реформуванні української економіки. Зокрема, відбуваються постійні спроби збереження радянської олігархічної системи економіки з неефективним виробництвом, роздутою бюрократією, що паразитує та збагачується коштом народу України, його добробуту, зневажаючи демократичні стандарти.

Зрозуміло, що давно настав час проведення очищення та оновлення державного апарату. Варто зазначити, що через процедуру люстрації пройшли більшість країн Східної Європи, а також Прибалтики. Здебільшого така практика мала позитивні наслідки, що призвели до зміни еліт, сприяли економічним та політичним реформам, пришвидшували процес трансформації країн від тоталітарної системи до демократії.

2. Цілі та завдання проекту Закону

Метою цього законопроекту є обмеження обіймання відповідних посад в органах законодавчої, виконавчої та судової влади, правоохоронних органах в Україні особами, які співпрацювали з оперативними працівниками колишнього КДБ СРСР до 1991 р. як агент, резидент чи інший негласний нештатний співробітник або співпрацювали зі спецслужбами інших держав як таємний інформатор чи помічник в оперативному отриманні інформації, заплямували себе участю у корупційних схемах, сприяли становленню "режиму Януковича", тощо.

Законопроектом пропонується ввести процедуру люстрації шляхом подання люстраційної декларації та проведення перевірки працівників органів законодавчої, виконавчої, судової гілки влади, а також працівників правоохоронних органів на предмет співпраці зі спецслужбами СРСР, та спецслужбами інших держав, відповідності засадам антикорупційного законодавства та участі у встановленні антидемократичного режиму.

Люстраційній перевірці підлягають як особи, що вже займають посади у державних органах влади будь-якого рівня, так і ті, що претендують на призначення на такі посади.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону

Зазначений проект Закону визначає правові та організаційні засади проведення люстрації в Україні.

Законопроект складається з чотирьох розділів та перехідних положень. У першому розділі проекту Закону визначаються загальні положення проведення люстрації в Україні, встановлюються принципи, критерії та суб'єкти люстрації.

Другим розділом проекту Закону визначається система органів люстрації та організація їх діяльності, порядок їх формування та повноваження.

Третім розділом - процедура проведення люстрації в Україні.

У четвертому розділі законопроекту встановлюється відповідальність за порушення законодавства про люстрацію.

4. Стан нормативно-правової бази у вказаній сфері правового регулювання

Зазначені суспільні відносини чинним законодавством не врегульовані.

Основним нормативно-правовим актом в зазначеній сфері правового регулювання є Конституція України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування проекту Закону

Реалізація положень проекту потребує фінансування за рахунок коштів Державного бюджету України в обсягах, визначених Кабінетом Міністрів України, а на момент внесення не потребує коштів.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Прийняття зазначеного Закону пришвидшить виведення з тіні економіки країни, посилить боротьбу з корупцією серед осіб, які займають посади у законодавчих, виконавчих і судових органах влади, та сприятиме очищенню існуючої системи державної влади від посадовців, які співпрацювали з оперативниками колишнього КДБ та будь-яким іншим чином порушували чинне законодавство, не відповідають засадам антикорупційного законодавства та брали участь у встановлені антидемократичного режиму.

 

Народні депутати України:

Тягнибок О. Я.

Осуховський О. І.

Вітів А. М.

Сиротюк Ю. М.

Мартинюк Л. С.

Опрос