Идет загрузка документа (10 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины (относительно временного доступа к информации в электронных информационных системах)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 26.03.2014 № 4567
Дата рассмотрения: 25.03.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України (щодо тимчасового доступу до інформації в електронних інформаційних системах)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту

Проектом Закону України "Про внесення змін до деяких законів України (щодо та тимчасового доступу до інформації в електронних інформаційних системах)" пропонується узгодити норми законів України "Про телекомунікації" з Кримінально процесуальним кодексом.

У Законі України "Про телекомунікації" (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2004, N 12, ст. 155) пропонується з метою узгодження термінології з Кримінально процесуальним кодексом доповнити частину першу статті 1 новим терміном такого змісту:

"електронна інформаційна система - сукупність електронних засобів для накопичення, обробки, зберігання та передачі інформації;".

Законопроектом також пропонується доповнити статті 159 і 168 Кримінального процесуального кодексу України уточненнями щодо процедури вилучення інформації з електронних інформаційних систем.

Сьогодні в Україні склалася ситуація, коли правоохоронні органи мають право вилучити в особи електронні носії інформації (комп'ютери, сервери, карти пам'яті, телефонні апарати з блоками пам'яті, тощо). Оскільки для цілей кримінального розслідування має значення лише інформація, яка міститься на таких носіях інформації, вилучення носіїв інформації є невиправданим. Більше того, в даному випадку виникає проблема нехтування особливими технічними аспектами вилучених носіїв, адже вилучення носіїв інформації фактично зупиняє роботу підприємства, організацій. Особливо відчутно це позначається на підприємствам інформаційно-комунікаційних технологій.

Законопроект створений на базі напрацювань і обговорень учасників круглих столів за участю народних депутатів, представників ринку інформаційних технологій, представників громадськості і бізнесу, громадських організацій.

Запропоновані доповнення до Кримінального процесуального Кодексу полягають в тому, щоб вилучення електронних носіїв інформації проводити за аналогією з вилученням документів. Наприклад, документ, який є доказом в кримінальному процесі, може бути вилучений за рішенням суду лише тоді, коли він містить матеріальні сліди злочину (відбитки пальців, кров тощо). Якщо ж для процесу є важливим саме зміст документу, то робиться його копія.

З огляду на викладене, вказаний законопроект вноситься з метою недопущення в подальшому порушення прав та законних інтересів громадян та оптимізації роботи правоохоронних органів.

2. Цілі і завдання прийняття проекту

Проект Закону України "Про внесення змін до деяких законів України (щодо термінології та тимчасового доступу до інформації в електронних інформаційних системах)" (далі - проект закону, законопроект) розроблений у зв'язку із необхідністю врегулювання термінології та врегулювання кримінальних процесуальних відносин та дотримання прав юридичних і фізичних осіб під час реалізації положень Кримінального процесуального кодексу України при тимчасовому вилученні майна.

Прийняття цього законопроекту виведе Україну на шлях прогресивного розвитку в непростому питанні балансування між забезпеченням дотримання прав людини та проведенням слідчих дій під час досудового розслідування кримінальних правопорушень.

Крім цього, законопроект покликаний удосконалити методику проведення слідчих дій і знизити навантаження на матеріальну базу правоохоронних органів у тому розумінні, що їм більше не буде потрібно зберігати сотні одиниць вилученої техніки, яка, як у випадку із серверами, часто є громіздкою та об'ємною.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту

У Законі України "Про телекомунікації" (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2004, N 12, ст.155) пропонується з метою узгодження термінології з Кримінально процесуальним кодексом доповнити частину першу статті 1 новим терміном такого змісту:

"електронна інформаційна система - сукупність електронних засобів для накопичення, обробки, зберігання та передачі інформації;".

Законопроектом також пропонується доповнити статті 159 і 168 Кримінального процесуального кодексу України уточненнями щодо вилучення інформації з електронних інформаційних систем.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Відносини у сфері правового регулювання законопроекту регулюються Законом України "Про телекомунікації", Кримінальним процесуальним кодексом.

Проект Закону потребує внесення змін до нормативно-правових актів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади України, Служби безпеки України, що регулюють питання, пов'язані з тимчасовим доступом до речей і документів та з тимчасовим вилученням майна.

Реалізація положень поданого законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту буде здійснюватись в межах видатків передбачених Державним бюджетом України, не потребує додаткових асигнувань з державного бюджету, матеріальних та інших витрат.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акту

Прийняття проекту Закону підвищить ефективність боротьби з таким небезпечним явищем як вилучення електронних носіїв інформації, яке, зважаючи на технічні особливості цих носіїв, фактично порушує права інших осіб; сприятиме покращенню стану забезпечення права людини на недоторканість приватного життя та непорушність права власності; створить умови, в яких уповноваженим правоохоронним органам буде складно зловживати своїми правами під час проведення відповідних процесуальних дій; позитивно вплине на інвестиційний клімат галузі інформаційних технологій.

 

Народні депутати України:

Омельченко В. П.

Гіршфельд А. М.

Лук'янчук Р. В.

Мочков О. Б.

Тягнибок О. Я.

Опрос