Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Об особенностях выполнения кредитных обязательств на территории проведения антитеррористической операции

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 01.09.2014 № 4566а
Дата рассмотрения: 01.09.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про особливості виконання кредитних зобов'язань на території проведення антитерористичної операції"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

У зв'язку із проведенням антитерористичної операції на сході України та значним руйнування будь-якої інфраструктури у регіоні фізичні особи, фізичні особи - підприємці та юридичні особи, які зареєстровані в адміністративно-територіальних одиницях Донецької та Луганської областей, у межах яких проводиться антитерористична операція, не мають не тільки фінансової, а й фізичної можливості обслуговувати борг.

За відсутності втручання з боку держави, розвиток ситуації може привести до виникнення судових позовів з вимогою стягнення заборгованості з боку банків до вищевказаних осіб, що матиме наслідком значне збільшення соціальної напруги в регіоні.

За таких умов вбачається за необхідне вжиття термінових заходів для врегулювання цієї проблеми на законодавчому рівні шляхом запровадження мораторію у період проведення антитерористичної операції, а також протягом 365 днів з моменту її закінчення на нарахування та стягнення пені та інших штрафних санкцій за кредитними зобов'язаннями, а також на стягнення на предмет іпотеки (застави), якими забезпечені кредитні зобов'язання, що виникли між банком та фізичними особами, фізичними особами-підприємцями, юридичними особами, які зареєстровані в адміністративно-територіальних одиницях Донецької та Луганської областей, у межах яких проводиться антитерористична операція.

2. Мета і цілі прийняття законодавчого акта

Метою проекту Закону України "Про особливості виконання кредитних зобов'язань на території проведення антитерористичної операції" є захист прав та законних інтересів фізичних осіб, фізичних осіб - підприємців та юридичних осіб, які проживають або зареєстровані на територіях Донецької та Луганської областей та які не можуть виконати своїх кредитних зобов'язань у зв'язку із проведенням антитерористичної операції.

3. Загальна характеристика та основні положення акта

Законопроект передбачає запровадження мораторію у період проведення антитерористичної операції, а також протягом 365 днів з моменту її закінчення на нарахування та стягнення пені та інших штрафних санкцій за кредитними зобов'язаннями, а також на стягнення на предмет іпотеки (застави), якими забезпечені кредитні зобов'язання, що виникли між банком та фізичними особами, фізичними особами-підприємцями, юридичними особами, які зареєстровані в адміністративно-територіальних одиницях Донецької та Луганської областей, у межах яких проводиться антитерористична операція.

У випадку отримання кредиту в іноземній валюті вищевказаним особам надається право на проведення реструктуризації, якою передбачається:

1) перерахування несплачених зобов'язань за кредитом в гривню за офіційним курсом гривні до іноземних валют, встановленим на дату проведення реструктуризації. Плата за користування кредитом після перерахування встановлюється до кінця дії договору зі змінами у розмірі фіксованої процентної ставки, яка діяла за кредитом до моменту реструктуризації. Розмір щомісячного платежу за реструктуризованими зобов'язаннями не може перевищувати розміру місячного платежу за таким кредитом до його реструктуризації, перерахованим в гривню за офіційним курсом гривні до іноземних валют, встановленим станом на 01.01.2014;

2) частина зобов'язань позичальника, що визначається як різниця між сумою зобов'язань за кредитом на дату реструктуризації, перерахованою у гривню за офіційним курсом гривні до іноземних валют, встановленим на дату проведення реструктуризації, та сумою цих зобов'язань, перерахованою у гривню за офіційним курсом гривні до іноземних валют, встановленим на 01.01.2014, підлягає сплаті позичальником останніми платежами за графіком платежів за кредитом. Такі зобов'язання позичальника можуть бути прощені банком на умовах та в порядку, визначених у договорі зі змінами.

4. Стан нормативно-правової бази

Правовідносини у цій сфері регулюються: Цивільним кодексом України, Податковим кодексом України, Законом України "Про заставу", Законом України "Про іпотеку".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація Закону у разі його прийняття не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України та місцевих бюджетів.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Реалізація норм закону допоможе врегулювати питання неможливості виконання кредитних зобов'язань через проведення військових дій на території Донецької та Луганської областей.

 

Народний депутат України 

О. Я. Тягнибок

Опрос