Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О статусе ветеранов войны, гарантиях их социальной защиты" относительно дополнительных социальных гарантий для участников (ветеранов) антитеррористической операции

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 01.09.2014 № 4564а
Дата рассмотрения: 01.09.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щодо додаткових соціальних гарантій для учасників (ветеранів) антитерористичної операції"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Сьогодні на території України триває антитерористична операція, в ході якої ведуться активні бойові дії за участю численної кількості громадян України, що призвані на службу до лав Збройних Сил України або добровільно визвались захищати нашу державу від протиправних посягань на її незалежність, державний суверенітет та територіальну цілісність.

Держава вже надала усім військовослужбовцям, працівникам правоохоронних органів України та членам військових батальйонів і формувань, утворених відповідно до закону, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції (забезпеченні її проведення), статус учасника бойових дій.

Але, поза увагою держави залишилась певна група осіб, які так само захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції (забезпеченні її проведення).

До такої групи осіб належать добровольці і члени добровільних батальйонів та формувань. Таким чином, дана категорія осіб теж має законне право бути визнаною у встановленому законом порядку учасниками бойових дій та користуватися усім переліком соціальних пільг та гарантій, передбачених чинним законодавством для учасників бойових дій.

Більше того, на сьогодні існує реальна проблема, коли працівники Міністерства оборони України та його структурних підрозділів, в тому числі командири частин, приписують осіб - учасників антитерористичної операції до військових частин, які не знаходяться в зоні антитерористичної операції, або особовий склад яких не бере безпосередньої участі у проведенні чи забезпеченні проведення антитерористичної операції. Такі дії посадових осіб дозволяють відмовляти особам - учасникам антитерористичної операції у наданні їм статусу учасників бойових дій.

Таким чином, дану проблему пропонується вирішити шляхом покладення прямого обов'язку на Міністерство оборони України та його структурні підрозділи забезпечити видачу особам довідок, що підтверджують їхню участь (забезпечення проведення) в антитерористичній операції протягом 7 робочих днів з моменту прийняття рішення про демобілізацію та/або протягом 3 робочих днів з моменту звернення відповідних осіб.

Також, розширивши перелік соціальних пільг та гарантій для учасників бойових дій, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції (забезпеченні її проведення), держава продемонструє належний рівень підтримки, соціального захисту даної категорії осіб та підвищить їх бойовий дух і патріотизм.

2. Мета і завдання прийняття законопроекту

Законопроектом пропонується визнати зазначених у проекті добровольців і членів добровільних батальйонів та формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, учасниками бойових дій.

Крім того, проектом закону пропонується суттєво розширити перелік гарантованих державою соціальних пільг для учасників бойових дій.

Це дозволить забезпечити належний рівень соціального захисту та гарантій усіх осіб - учасників бойових дій, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також брали участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується внести зміни до статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", якими передбачається визнати учасниками бойових дій працівників Державної служби України з надзвичайних ситуацій, а також добровольців та членів добровільних батальйонів та формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення.

Також проектом Закону пропонується доповнити статтю 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" новою частиною третьою, яка передбачає прямий обов'язок Міністерства оборони України та його структурних підрозділів забезпечити видачу особам довідок, що підтверджують їхню участь (забезпечення проведення) в антитерористичній операції протягом 7 робочих днів з моменту прийняття рішення про демобілізацію та/або протягом 3 робочих днів з моменту звернення відповідних осіб.

Крім того, Законопроект вносяться зміни до статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", які значно розширюють перелік соціальних пільг для учасників бойових дій, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення.

Сюди відноситься надання пільгових кредитів на житло, щорічне безоплатне медичне обслуговування, гарантована виплата допомоги по безробіттю протягом року з моменту прийняття рішення про демобілізацію, право на позаконкурсний вступ до вищих навчальних закладів та ряд інших соціальних пільг та гарантій, які покликані забезпечити належний рівень соціального захисту відповідних категорій осіб.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правовою базою у цій сфері правового регулювання є Конституція України, Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Прийняття законопроекту не потребуватиме внесення змін та доповнень до законодавчих актів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття законопроекту не потребуватиме внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України у 2014 році", а його реалізація не потребуватиме збільшення видатків державного бюджету.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття

Прийняття законопроекту та реалізація його положень дозволить визнати зазначених у проекті добровольців і членів добровільних батальйонів та формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, учасниками бойових дій та надасть їм можливість користуватися цілим рядом гарантованих державою соціальних пільг для для відповідної категорії осіб.

Крім того, реалізація положень проекту закону дозволить забезпечити ефективний механізм щодо підтвердження факту участі осіб в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення та визнання особи учасником бойових дій, поклавши прямий обов'язок на Міністерства оборони України та його структурні підрозділи забезпечити видачу особам довідок, що підтверджують їхню участь (забезпечення проведення) в антитерористичній операції протягом 7 робочих днів з моменту прийняття рішення про демобілізацію та/або протягом 3 робочих днів з моменту звернення відповідних осіб.

Таким чином, реалізація положень даного законопроекту дозволить дати належну оцінку державою діям усіх осіб, які були задіяні у антитерористичній операції та забезпечити належний рівень соціального захисту таких осіб.

 

Народні депутати України

Н. В.  Агафонова
О. П. Продан 

Опрос