Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О мобилизационной подготовке и мобилизации" (относительно первоочередной мобилизации лиц)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 29.08.2014 № 4559а
Дата рассмотрения: 29.08.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України про внесення змін до Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (щодо першочергової мобілізації осіб)

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

З метою виконання вимог, встановлених пунктом 31 частини першої статті 85 Конституції України та статті 10 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", 22 липня 2014 року Верховною Радою України було прийнято Закон України "Про затвердження Указу Президента України "Про часткову мобілізацію".

Необхідність прийняття рішення про часткову мобілізацію зумовлена поширенням проявів тероризму на території України, що призводять до загибелі мирного населення, військовослужбовців і працівників військових формувань та правоохоронних органів України у східних регіонах держави, концентрацією угруповань військ (сил) зі значним наступальним потенціалом на території Російської Федерації поблизу державного кордону України, загрозою нападу, небезпекою державній незалежності України.

Разом з тим, на практиці масовим є явище, коли призивають на військову службу тільки звичайних пересічних громадян, оминаючи дітей заможних та публічних осіб, рідних та близьких політичних і державних діячів.

Основним Законом України закріплено рівність прав всіх громадян, зокрема, статтею 65 Конституції України передбачено, що захист Вітчизни є першочерговим обов'язком громадян України, що стосується всіх без виключення громадян не залежно від соціального статусу та будь-яких інших чинників.

Захист Батьківщини є найвищою цінністю та обов'язком громадян для кожної держави. Маємо приклади, коли навіть члени королівських династій разом з громадянами своєї країни проходять службу у військах та беруть активну участь у бойових діях, як, наприклад Принц Генрі Уельський, капітан армійського повітряного корпусу Великобританії, який брав участь у активних бойових діях проти "Талібана" в Афганістані.

Джозеф Патрік "Джо" Кеннеді-молодший, член сім'ї Кеннеді, старший брат 35-го Президента США Джона Ф. Кеннеді, загинув у небі над Великобританією під час Другої світової війни. Джозеф П. Кеннеді був старшим з дев'яти дітей бізнесмена, дипломата та політика Джозефа Патріка Кеннеді - старшого та Роуз Елізабет Фіцджеральд. У 1940 році був оголошений призов до американської армії. Джо Кеннеді, в той час навчався в Гарвардській школі права й, не зважаючи на те, що його батьки були дуже впливовими людьми, був направлений на службу в авіацію ВМФ США.

Не оминули військові дії й Джона Ф. Кеннеді, який також був ветераном Другої світової війни й повернувся з війни зі званням "лейтенанта".

Історії відомі безліч інших прикладів, коли рідні високопосадовців належним чином віддавали свій борг державі не зважаючи на свій статус.

Україна, яка планує реформувати військові сили та наблизитись до кращих світових та європейських стандартів, має підвищити престижність служби в Збройних силах України. Україна має позбутись ганебної практики, коли діти та інші члени сім'ї високопосадовців, шляхом зловживання своїм соціальним становищем, "відкупаються" від призиву.

2. Цілі та завдання прийняття проекту Закону

Метою прийняття проекту Закону є встановлення першочергового обов'язку членів сім'ї високопосадовців призиватися під час мобілізації для проходження служби та захисту територіальної цілісності України, що повністю кореспондується з положеннями ст. 65 Конституції Україні.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону

Проектом Закону пропонується передбачити, що першочергово до військових частин та на збірні пункти військових комісаріатів призиваються члени сімей високопосадовців.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Відносини в даній сфері регулюються Конституцією України, Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Прийняття законопроекту не потребуватиме внесення змін до інших Законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень Закону у разі його прийняття не потребує видатків з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Прийняття законопроекту забезпечує виконання статті 65 Конституції України, якою передбачено, що захист Вітчизни є першочерговим обов'язком громадян України.

 

Народний депутат України 

А. В. Яценко

Опрос