Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О мерах по социальной поддержке лиц, пострадавших во время участия в массовых акциях общественного протеста

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 25.03.2014 № 4554
Дата рассмотрения: 24.07.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про заходи щодо соціальної підтримки осіб, постраждалих під час участі у масових акціях громадського протесту (доопрацьований)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Статтею 3 Конституції України визначено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Внаслідок необґрунтованого застосування сили до учасників масових протестів в Україні загинули десятки та одержали поранення сотні людей. За інформацією Міністерства охорони здоров'я України згідно з оперативними даними з 30 листопада 2013 року по 11 березня 2014 року на території України загинули 102 людини. Лише з 18 лютого з місця загострення зіткнень у центрі Києва до бригад екстреної медичної допомоги та до установ охорони здоров'я міста за медичною допомогою звернувся 1221 потерпілий, 795 з них були госпіталізовані. Постановою від 20 лютого 2014 року N 740-VII Верховна Рада України категорично засудила усі вияви насильства, що призвели до загибелі, поранень та каліцтв людей, їх тортур і катування, що відносяться до категорії тяжких та особливо тяжких злочинів.

Згідно з частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Із цим конституційним правом громадян кореспондується обов'язок держави щодо його забезпечення. 21 лютого 2014 року було прийнято Закон України "Про встановлення державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей", яким передбачено порядок та умови призначення та виплати державної допомоги постраждалим учасникам та членам сімей учасників масових акцій громадського протесту, що розпочалися 21 листопада 2013 року. Проте зважаючи на героїзм постраждалих та загиблих учасників масових акцій громадського протесту та неоціненність їх заслуг перед Україною, вбачається необхідність окрім разової допомоги передбачити додаткові соціальні гарантії для осіб, які внаслідок зазначених подій стали інвалідами, а також для членів сімей загиблих.

2. Цілі і завдання законопроекту

Законопроект розроблено з метою створення належних умов для життєзабезпечення постраждалих учасників масових акцій громадського протесту, які стали інвалідами внаслідок участі в таких акціях, та членів сімей загиблих учасників масових акцій громадського протесту.

Завданням законопроекту є визначення порядку призначення та виплати додаткової пенсії особам, які стали інвалідами внаслідок участі у масових акціях громадського протесту, та членам сімей загиблих учасників масових акцій громадського протесту.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується визначити правовий статус громадян, постраждалих під час участі у масових акціях громадського протесту, та гарантії їх соціального захисту.

4. Місце законопроекту в системі законодавства

Законопроектом регулюються правовідносини у сфері соціального забезпечення населення.

Основними нормативно-правовими актами, які регулюють зазначене питання, є Конституція України та Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Прийняття даного законопроекту не потребує внесення змін до інших законодавчих актів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту не потребуватиме додаткових витрат з Державного бюджету. Реалізацію пропозиції можливо здійснити в межах коштів, які виділяються на реалізацію Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", з урахуванням щорічного зменшення кількості осіб, яким надаються пільги відповідно до цього Закону.

6. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків застосування законопроекту після його прийняття

Прийняття Закону України "Про заходи щодо соціальної підтримки осіб, постраждалих під час участі у масових акціях громадського протесту (доопрацьований) забезпечить створення належних умов для життєзабезпечення постраждалих учасників масових акцій громадського протесту, які стали інвалідами внаслідок участі в таких акціях, та членів сімей загиблих учасників масових акцій громадського протесту.

 

Народні депутати України

Сушкевич В. М.

Мирний О. Б.

Мірошниченко І. М.

Леонов Е. В.

Опрос