Идет загрузка документа (10 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины относительно дальнейшего усовершенствования администрирования налогов и сборов (относительно операций с векселями)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 25.03.2014 № 4548
Дата рассмотрения: 24.03.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо подальшого удосконалення адміністрування податків і зборів (щодо операцій з векселями)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Введення акцизного податку на операції з відчуження цінних паперів обґрунтовувалося необхідністю забезпечення надходження коштів до державного бюджету та удосконаленням оподаткування операцій з цінними паперами та деривативами на фондовому ринку на підставі результатів проведеного системного аналізу практики застосування норм Податкового кодексу України. Але необхідного економічного аналізу, зокрема щодо корпоративних векселів, зроблено не було. Результатом стало отримання державою за три квартали поточного року лише десятої частини від запланованого обсягу акцизного податку. А збиток, що за оцінками експертів очікується від акцизу (за суттю, це податок на інвестиції) для економіки України може перевищити 500 млн. грн. - і це - без врахування втрат, які понесла економіка внаслідок фактичного припинення вексельних розрахунків між суб'єктами господарювання.

Для корпоративних векселів не існує організованого ринку. Вони є специфічним інструментом і не можуть торгуватися за правилами емісійних цінних паперів. Жодна біржа в Україні не має спеціального Порядку торгів векселями та не здійснює операцій з купівлі-продажу векселів. Отже, введення акцизу на операції з корпоративними векселями на фондовому ринку є дискримінаційною мірою, оскільки за відсутністю біржового ринку під податок підпадають усі операції з векселями на фондовому ринку. Податковими роз'ясненнями акциз розповсюджений не тільки на операції купівлі-продажу векселів на фондовому ринку, а й навіть на усі розрахункові операції з векселями (а фактично - на усі операції з векселями, які супроводжуються вчиненням індосаменту, до яких згідно п. 213.1.7 Податкового кодексу можуть бути віднесені будь-які індосаменти). Це не сприяє розвитку а ні фондового ринку, а ні цивілізованого вексельного обігу, а ні економіки країни.

Жоден податок не стягується з кожної транзакції. ПДВ сплачується лише з доданої вартості, а податок на прибуток - з чистого доходу підприємства за винятком витрат. Фактично при використанні векселів у розрахунках за товар крім оподаткування саме товару (від сировини до кінцевої продукції), оподатковується ще й розрахунок з оплати товару. Таке ставлення до стягнення акцизу з кожного індосаменту за векселями є несправедливим.

Розповсюдження стягнення акцизного податку на кожний індосамент (відчуження) при розрахункових операціях з використанням векселів вже призвело до припинення обігу корпоративних векселів, зниження обсягів активних (кредитних) операцій банків з векселями (врахування - більше, ніж у 1000 разів, РЕПО - більш, ніж у 2000 разів, авалю - в 3,5 рази). Крім того, вексель - єдиний інструмент, який сприяє зниженню рівня дебіторської заборгованості між підприємствами, яка протягом останніх 5 років поспіль перевищує ВВП більше, ніж на третину. Але для цього потрібно, щоб векселі мали вільний та активний обіг. Зниження рівня дебіторської заборгованості - це підвищення ліквідності та інвестиційної привабливості підприємств, а значить - розвиток економіки та підвищення рейтингів України. Оскільки ніякої статистики по векселях в Україні сьогодні не існує, кількісна оцінка ситуації на цей час неможлива. Проте навіть якісна оцінка показує необхідність відміни акцизу на операції з векселями для розвитку економіки. У разі відміни акцизу на операції з векселями позитивний ефект для економіки буде значно вищий, ніж негативний ефект від гальмування вексельного обігу в умовах, що склалися.

Проект Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо подальшого удосконалення адміністрування податків і зборів" розроблено за результатами практики стягнення акцизу за 9 місяців 2013 р. з метою законодавчого унормування найбільш актуальних проблемних питань, пов'язаних з операціями з векселями.

2. Мета і шляхи її досягнення

Законопроект підготовлено з метою забезпечення вільного обігу корпоративних векселів для розвитку економіки.

Шляхами досягнення зазначеної мети є відміна акцизного податку на операції з векселями.

3. Правові аспекти

Правовідносини у цій сфері регулюються ст. 1 Закону України "Про обіг векселів в Україні" та п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 08.06.2007 N 5 "Про деякі питання практики розгляду спорів, пов'язаних з обігом векселів":

Стаття 1. Законодавство України про обіг векселів складається із Женевської конвенції 1930 року, якою запроваджено Уніфікований закон про переказні векселі та прості векселі (далі - Уніфікований закон), з урахуванням застережень, обумовлених додатком II до цієї Конвенції, та із Женевської конвенції 1930 року про врегулювання деяких колізій законів про переказні векселі та прості векселі, Женевської конвенції 1930 року про гербовий збір стосовно переказних векселів і простих векселів, Закону України "Про цінні папери і фондову біржу", Закону України "Про приєднання України до Женевської конвенції 1930 року, якою запроваджено Уніфікований закон про переказні векселі та прості векселі", Закону України "Про приєднання України до Женевської конвенції 1930 року про врегулювання деяких колізій законів про переказні векселі та прості векселі", Закону України "Про приєднання України до Женевської конвенції 1930 року про гербовий збір стосовно переказних векселів і простих векселів", цього Закону та інших прийнятих згідно з ними актів законодавства України.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація зазначеного законопроекту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

Крім того, прийняття законопроекту позитивно вплине на розвиток економіки України. Оскільки ніякої статистики по векселях в Україні з 01.10.2008 р. не існує, кількісна оцінка ситуації неможлива. Але сприяння розвитку економіки завдяки вільного обігу векселів без сумніву призведе до збільшення податкових надходжень до бюджету.

5. Позиція заінтересованих органів

Проект Закону України потребує погодження з Міністерством економічного розвитку і торгівлі України, Міністерством фінансів, Міністерством доходів та зборів, Міністерством юстиції України.

6. Регіональний аспект

Проект Закону України не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

7. Запобігання корупції

Норми законопроекту не передбачають правил і процедур, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

8. Громадське обговорення

Проект Закону України буде розміщено для обговорення на офіційному веб-сайті ДПС України.

9. Позиція соціальних партнерів

Проект Закону України не потребує проведення консультацій із соціальними партнерами.

10. Оцінка регуляторного впливу

Проект має на меті створення умов для розвитку економіки та більш ефективного виконання органами ДПС своїх функцій.

11. Прогноз результатів

Запровадження норм законопроекту сприятиме забезпеченню умов для формування фінансових ресурсів, достатніх для виконання конституційно закріплених функцій держави, дозволить збільшити надходження до бюджету завдяки розвитку економіки.

 

Народний депутат України  

В. І. Ар'єв 

Опрос