Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 15 Закона Украины "О государственном регулировании производства и оборота спирта этилового, коньячного и плодового, алкогольных напитков и табачных изделий" относительно торговли винодельной продукцией

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 25.03.2014 № 4545
Дата рассмотрения: 25.03.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (щодо торгівлі виноробною продукцією)

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Проект Закону України "Про внесення змін до статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (щодо торгівлі виноробною продукцією)" підготовлений у зв'язку з необхідністю захисту вітчизняного виробника виноробної продукції.

Протягом останніх років вітчизняні виноробні підприємства знаходяться у вкрай тяжкому стані. Виробництво тихих вин в Україні знижується катастрофічними темпами протягом двох останніх років поспіль. У 2011 році виробництво знизилось на 41 % по відношенню до 2010 року, у 2012 році - на 25 % до 2011 року, а у 2013 році - ще на 10 % до 2012 року.

Так за два роки в результаті стрімкого падіння виробництва загальний обсяг виробництва тихих вин становить лише 44 % від обсягів 2010 року, і досягло свого абсолютного мінімуму за останні 8 років. Всі багатолітні зусилля з розвитку галузі були зведені нанівець.

Одна з головних причин такого становища - жорстка конкуренція з боку імпортних алкогольних напоїв, що завозяться як з країн Європейського Союзу, країн Нового Світу, так і з інших країн за значної підтримки торгівельних мереж, що ще додатково погіршує ситуацію дискримінаційним відношенням до закупівель вітчизняних виноробних товарів.

Так, питома вага у продажах продукції вітчизняного виробництва в окремих торгівельних мережах України за 2012 рік скоротилася з 75 % до 63 %. Дана тенденція продовжувалась і у 2013 році.

В Україні діє ч. 3 ст. 389 ГКУ, ст. 7 Закону "Про зовнішньоекономічну діяльність" відповідно до яких запроваджується захист національного товаровиробника від імпорту, який завдає або може завдати істотної шкоди національним товаровиробникам. У зв'язку з чим і пропонуємо відновити положення національного виробника на внутрішньому ринку. Через щорічне збільшення обсягів імпорту, вітчизняний товаровиробник поступово витісняється з ринку. Навіть за умови маркетингової підтримки відбувається падіння продажів вітчизняної групи більшості товарів. Це призводить до фінансової стагнації вітчизняних підприємств та соціальної кризи. Експансія імпорту нищить вітчизняне виробництво. Через збільшення імпорту дефіцит платіжного балансу України збільшується з кожним роком майже в два рази.

У наслідок зростання обсягів імпорту алкогольної продукції в Україну та створення торговельними мережами найбільш сприятливих умов для реалізації товарів закордонного походження, частка національного товаровиробника на внутрішньому ринку України була суттєво скорочена, що призвело до поглиблення негативного становища вітчизняної виноробної галузі та загрози заподіяння значної шкоди національному товаровиробникові.

Вказана тенденція явно виражена в сегменті тихих вин. Інші сегменти виноробної продукції, такі як: ігристі вина, коньяки та бренді, також почали зазнавати негативного впливу від зазначених явищ.

2. Цілі та завдання прийняття проекту Закону

Метою прийняття законопроекту є захист прав вітчизняних виробників виноробної продукції та надання споживачу права вибору у закладах громадського харчування вітчизняної виноробної продукції.

3. Загальна характеристика та основні положення

Проектом Закону пропонується суб'єктам господарювання громадського харчування та спеціалізовані відділи, що мають статус суб'єктів господарювання громадського харчування, підприємствам з універсальним асортиментом товарів, які отримали ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями мати в асортименті товари згідно з кодами УКТ ЗЕД 2204, 2205, 2208 20 12 00, 2208 20 62, які вироблені на території України в кількості не менше 50 відсотків кількості пропонованих до придбання в кожному торгівельному об'єкті аналогічних товарів, виготовлених поза межами території України

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правовими актами у даній сфері правового регулювання є:

Конституція України;

Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".

Реалізація положень даного законопроекту не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту не потребує додаткових фінансових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків

Прийняття зазначеного проекту Закону буде сприяти підвищенню конкурентоздатності вітчизняної виноробної продукції порівняно з постійно зростаючим обсягом іноземної виноробної продукції, що імпортується до України та підтримку вітчизняного виробника.

 

Народний депутат України  

М. І. Дмитрук 

Опрос