Идет загрузка документа (11 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О создании организационно-технической базы и высвобождении дополнительных каналов вещания для внедрения второго телевизионного канала общественного телевидения Украины

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 25.03.2014 № 4541
Дата рассмотрения: 25.03.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про створення організаційно-технічної бази та вивільнення додаткових каналів мовлення для запровадження другого телевізійного каналу суспільного телебачення України"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Згідно з рекомендаціями N R (96) 10 Комітету Ради Європи країнам-членам відносно гарантій незалежного суспільного мовлення, однією з найважливіших задач, що має реалізовуватись суспільним мовленням, є відображення в ефірі різноманіття ідей та думок, що панують в країні.

З метою забезпечення вказаного різноманіття в систему суспільного телебачення, що створюється в Україні, закладена ідея необхідності впровадження щонайменше двох телевізійних каналів суспільного мовлення. Дана концепція знайшла втілення в проекті Закону України "Про Суспільне телебачення і радіомовлення України" N 1076, який наразі підготовлений до повторного другого читання та має бути прийнятим найближчим часом. Статтею 5 вказаного законопроекту передбачено, що суспільне телебачення здійснює мовлення на двох загальнонаціональних телеканалах: суспільно-політичному та культурно-освітньому.

Водночас, передбачивши в законопроекті виділення для суспільного телебачення двох загальнонаціональних телеканалів, держава не спромоглась вирішити питання про створення для цього організаційно-технічної бази та виділення додаткових каналів мовлення. На даний час розглядається побудова цифрового телебачення на основі каналів мовлення, що експлуатуються Національною телекомпанією України, і які у сукупності складають лише один загальнонаціональний телеканал. Очевидно, що за наявної бази Україні не вдасться створити ефективну систему суспільного телебачення з двох каналів.

З іншого боку, держава здатна вирішити питання вивільнення каналів мовлення та смуг частот шляхом проведення ревізій виданих ліцензій та прийнятих рішень щодо ліцензування. Один із шляхів здійснення подібної ревізії пропонується даним законопроектом.

З моменту прийняття першої редакції Закону України "Про телебачення і радіомовлення" держава встановила чіткі обмеження щодо заснування та діяльності телерадіоорганізацій, серед засновників яких є нерезиденти або особи без громадянства. Зокрема, статтею 13 названого Закону в редакції Закону України N 3759-XII від 21 грудня 1993 року встановлено, що в Україні забороняється створення телерадіоорганізацій іноземними юридичними і фізичними особами та особами без громадянства та діяльність цих організацій. Згодом в 2006 році, викладаючи Закон України "Про телебачення і радіомовлення" в новій редакції, зазначене обмеження було збережене та на даний час міститься в приписі частини другої статті 12 Закону. При цьому невідповідність компанії зазначеній вимозі є підставою для недопущення її до участі в конкурсі на отримання ліцензії, про що прямо вказано в статті 25 Закону України "Про телебачення і радіомовлення".

Проте, не дивлячись на встановлену заборону, впродовж тривалого часу Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення видавала ліцензії телерадіоорганізаціям, засновниками яких є іноземні юридичні особи.

Так, одним з найяскравіших прикладів є незаконна видача ліцензій Приватному акціонерному товариству "Телеканал "Інтер", який на даний момент володіє однією з найбільших мереж, що складається з 389 каналів мовлення по всій Україні. Згідно з даними Державного реєстру телерадіоорганізацій України та Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, вказане товариство було засноване ВАТ "Перший канал" (Російська Федерація) спільно з іншими особами. Частка ВАТ "Перший канал" не змінювалась з моменту створення ПрАТ "Телеканал "Інтер" і за даними державних реєстрів продовжує становити 29 %.

Таким чином, всі ліцензії на мовлення, які видавались Приватному акціонерному товариству "Телеканал "Інтер", видані з порушенням Закону України "Про телебачення і радіомовлення" щодо заборони заснування телерадіоорганізацій іноземними юридичними особами.

Згідно з мотивувальною частиною постанови Верховного Суду України від 30 січня 2012 року у справі N 21-216а11, акти державних органів, "видані з порушенням вимог, що до них ставляться, є дефектними. Залежно від характеру і ступеня дефектності такі акти (накази) управління поділяються на нікчемні (які не спричиняють правових наслідків навіть без їх скасування або скасовуються в судовому порядку) та акти заперечні. Останні - це такі, що містять окремі незаконні положення".

Висновок Верховного Суду України з даного питання є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень відповідно до статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Враховуючи те, що ліцензії на мовлення, видані ПрАТ "Телеканал "Інтер" не містять "окремих незаконних положень", а є незаконними повністю через їх видачу всупереч прямої заборони Закону України "Про телебачення і радіомовлення", такі ліцензії є нікчемними. Відтак, нікчемні ліцензії видані ПрАТ "Телеканал "Інтер" не породжують правових наслідків незалежно від їх оскарження, в тому числі не надають права використовувати канали мовлення.

З огляду на зазначене, держава вправі розпоряджатись 389 каналами мовлення, які зазначені в нікчемних ліцензіях ПрАТ "Телеканал "Інтер". Вочевидь, найбільш ефективним способом розпорядження вказаними каналами мовлення є передача їх для розбудови системи суспільного мовлення.

2. Цілі і завдання державного регулювання, які реалізуються прийняттям законопроекту

Ввівши в дію даний законопроект, держава може забезпечити побудову повноцінної системи суспільного телебачення, що ґрунтується на інформаційному різноманітті та забезпеченні прав та охоронюваних законом інтересів максимальної кількості громадян України щодо отримання інформації від організацій суспільного телебачення.

3. Основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується:

- визначити процедуру вивільнення та виділення каналів мовлення (радіочастот) для другого телевізійного каналу суспільного телебачення України;

- закріпити основні засади діяльності другого телевізійного каналу суспільного телебачення впродовж перехідного періоду, що починається з моменту вступу в дію зазначеного Закону, і триває до набрання чинності Законом України "Про Суспільне телебачення і радіомовлення України";

- встановити порядок формування керівного складу та наглядової ради другого телевізійного каналу суспільного телебачення України впродовж перехідного періоду;

- вирішити питання з передачею суспільному мовнику каналів мовлення, незаконно виділених Приватному акціонерному товариству "Телеканал "Інтер".

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання, та місце законопроекту в системі законодавства

В даній сфері правового регулювання діють такі акти:

1) Закон України "Про телебачення і радіомовлення" від 21 грудня 1993 року N 3759-XII;

2) Закон України "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення" від 23 вересня 1997 року N 538/97-ВР;

3) Цивільний кодекс України від 16 січня 2003 року N 435-IV.

5. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних наслідків прийняття законопроекту

Прийняття законопроекту сприятиме вирішенню питання розбудови повноцінної системи суспільного телебачення на базі двох загальнонаціональних мереж мовлення. Це дозволить забезпечити громадян якісною, різносторонньою та збалансованою інформацією про різні сфери життя суспільства, та сприятиме захисту національних інтересів України в інформаційній сфері.

6. Обґрунтування очікуваних правових наслідків прийняття законопроекту

Прийнявши законопроект, Україна запровадить правові механізми для максимально швидкого початку розбудови системи суспільного телебачення.

7. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття Закону не потребує додаткових та інших витрат з Державного бюджету України. Фінансування діяльності другого телевізійного каналу суспільного телебачення здійснюватиметься за рахунок коштів, передбачених для діяльності Національної телекомпанії України Законом України "Про Державний бюджет України на 2013 рік".

 

Народний депутат України  

М. Княжицький 

Опрос