Идет загрузка документа (10 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно обеспечения надлежащей организации и проведения выборов народных депутатов Украины

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 20.08.2014 № 4531а
Дата рассмотрения: 20.08.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення належної організації та проведення виборів народних депутатів України"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту

Конституцією України встановлено, що у разі, якщо протягом одного місяця у Верховній Раді України не сформовано коаліцію депутатських фракцій відповідно до статті 83 Конституції, Президент України має право достроково припинити повноваження Верховної Ради України (пункт 1 частини другої статті 90).

При цьому пунктами 7 та 8 статті 106 Основного Закону до повноважень Президента України віднесено призначення позачергових виборів до Верховної Ради України у строки, встановлені Конституцією та припинення повноважень Верховної Ради України у випадках, передбачених Конституцією України.

Після 25 липня 2014 року у Верховній Раді України сьомого скликання перестала існувати коаліція депутатських фракцій "Європейський вибір".

Тож враховуючи, що частиною другою статті 77 Конституції встановлено, що позачергові вибори до Верховної Ради України призначаються Президентом України і проводяться в період шістдесяти днів з дня опублікування рішення про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України, вже в кінці серпня поточного року може розпочатися виборчий процес позачергових парламентських виборів.

Аналіз практики застосування виборчого законодавства на позачергових виборах Президента України 25 травня 2014 року, а також на позачергових місцевих виборах свідчить про необхідність вдосконалення окремих положень Закону України "Про вибори народних депутатів України", якими регулюється здійснення виборчих процедур, забезпечення заходів безпеки членам виборчих комісій під час здійснення ними повноважень, охорони виборчих бюлетенів, протоколів дільничних виборчих комісій та окружних виборчих комісій, іншої виборчої документації.

Таким чином, на сьогодні є важливим вдосконалити положення Закону України "Про вибори народних депутатів України" з урахуванням чинного законодавства та практики проведення виборів Президента України та місцевих виборів, а також вирішити на законодавчому рівні цілу низку технічних аспектів організації виборчого процесу, які б унеможливили порушення конституційних виборчих прав громадян.

2. Цілі і завдання законопроекту

Метою проекту Закону є законодавче забезпечення реалізації громадянами України, гарантованих їм Конституцією України виборчих прав на позачергових виборах народних депутатів України, у разі, якщо такі вибори будуть призначені та їх організація і порядок проведення будуть визначатися положеннями чинного на сьогодні Закону України "Про вибори народних депутатів України".

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Проектом Закону, зокрема, пропонується передбачити посилення охорони виборчих комісій за адресами їх місцезнаходження; посилення, у разі необхідності, охорони виборчих бюлетенів та іншої виборчої документації під час їх транспортування від дільничних та окружних виборчих комісій до виборчих комісій вищого рівня. Пропонується також, у разі необхідності, для забезпечення нормального функціонування окружних виборчих комісій, надати можливість обласним державним адміністраціям змінювати їх місцезнаходження; передбачити право ЦВК погашати невикористані виборчі бюлетені шляхом знищення їх підприємством-виготовлювачем; надати можливість проголосувати виборцям з числа військовослужбовців та осіб начальницького чи рядового складу, які перебувають у зв'язку з виконанням завдань за призначенням у місцях тимчасового перебування.

Беручи до уваги, що виборчий процес з позачергових парламентських виборів має бути організований та проведений в стислі строки, окремі зміни до Закону, які були запропоновані з урахуванням практики застосування положень виборчого законодавства на позачергових виборах Президента України 25 травня 2014 року, дозволять вирішити на законодавчому рівні цілу низку технічних аспектів підготовки та проведення виборів, що сприятиме більш якісній організації виборчого процесу, захисту конституційних виборчих прав громадян.

Водночас низка запропонованих положень законопроекту дозволить зменшити витрати з державного бюджету на фінансування організації та проведення парламентських виборів. Зокрема, пропонується зменшити мінімальний склад окружних та дільничних виборчих комісій, не передбачати навчання членів виборчих комісій та проведення передвиборної агітації у друкованих та електронних (аудіовізуальних) засобах масової інформації за рахунок коштів Державного бюджету України.

Запропонованими також змінами до Закону України "Про здійснення державних закупівель" пропонується передбачити, що його дія не поширюється на послуги з підтримки, обслуговування та модифікації Єдиної інформаційно-аналітичної системи "Вибори" або її складових підсистем, а змінами до Закону України "Про Державний реєстр виборців" пропонується узгодити строки, у які виборець може тимчасово змінити місце голосування на виборах народних депутатів України.

4. Стан нормативно-правової бази у цій сфері правового регулювання

Відносини у цій сфері регулюються Конституцією України, законами України "Про вибори народних депутатів України", "Про Центральну виборчу комісію", "Про Державний реєстр виборців" та іншими законодавчими актами.

Реалізація положень поданого законопроекту після його прийняття змін до інших законів не потребуватиме.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту не потребує додаткових видатків з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціальних наслідків

Прийняття законопроекту забезпечить на законодавчому рівні належну організацію та проведення позачергових виборів народних депутатів України, у разі, якщо вони будуть призначені, та організація і порядок їх проведення визначатимуться положеннями Закону України "Про вибори народних депутатів України" у чинній на сьогодні редакції.

 

Народний депутат України

Д. Жванія

Опрос