Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Об амнистии в 2014 году

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 24.03.2014 № 4526
Дата рассмотрения: 24.03.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про амністію у 2014 році"

1. Обгрунтування необхідності прийняття акта

Даний проект Закону України "Про амністію у 2014 році" підготовлено відповідно до статті 92 Конституції України з метою прояву гуманізму держави у сфері виконання кримінальних покарань.

2. Мета і шляхи досягнення

Зазначений проект Закону розроблено для законодавчого забезпечення у поточному році складової частини міжгалузевого правового інституту вибачення державою осіб, які вчинили злочинні діяння.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту закону

Законопроект складається з шістнадцяти статей. Він визначає правові основи звільнення за амністією осіб від відбування кримінального покарання, механізм взаємодії кримінально-виконавчої служби з органами державної влади та органами місцевого самоврядування.

Даним законопроектом передбачається оголосити амністію і поширити її дію, насамперед, на ті категорії засуджених, які скоїли злочини невеликої тяжкості, або є найбільш незахищені та вразливі у соціальному плані, а саме: на неповнолітніх, а також жінок та чоловіків, які мають дітей віком до 18-ти років, дітей-інвалідів та/або повнолітніх сина, дочку визнаних інвалідами, до інвалідів першої, другої та третьої груп, хворих на туберкульоз, онкологічні захворювання тощо.

Крім того, з метою подолання негативних наслідків правління попереднього режиму, коли за грати запроторювали осіб, наприклад, для усунення конкурентів у бізнесі, пропонується розповсюдити амністію на засуджених, які скоїли злочини у сфері господарської діяльності, або крадіжки, або пов'язані з незаконним обігом наркотичних засобів (без мети збуту), або зі зброєю, адже саме за цими статтями Кримінального кодексу України наші правоохоронці люблять фальсифікувати кримінальні справи.

Так, щорічно до місць позбавлення волі за вищезазначеними статтями потрапляють приблизно 23 тисячі осіб, що становить 50 % від загальної кількості осіб, засуджених до позбавлення волі.

4. Правові аспекти

Основними нормативно-правовими актами, які регулюють застосування амністії, є: Конституція України, Кримінальний кодекс України, Кримінально-виконавчий кодекс України, Закони України "Про застосування амністії в Україні", "Про соціальну адаптацію осіб, які відбували покарання у виді обмеження або позбавлення волі на певний строк".

Реалізація положень поданого законопроекту не потребує внесення змін до інших законів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Введення в дію Закону України "Про амністію у 2014 році" при його прийнятті не потребуватиме додаткових видатків з Державного бюджету України а навпаки призведе до суттєвої економії бюджетних коштів.

6. Регіональний аспект

Проект Закону не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

7. Запобігання корупції

Зазначений проект Закону не містить правил і процедур, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень

8. Громадське обговорення

Проект Закону не потребує проведення консультацій з громадськістю.

9. Прогноз результатів

Прийняття даного Закону дозволить зменшити чисельність осіб, які на даний час відбувають покарання в місцях позбавлення та обмеження волі та не становлять значної суспільної небезпеки, і сприятиме покращенню матеріально-побутових умов тримання засуджених.

Цей важливий акт держави сприятиме утвердженню гуманних засад у суспільстві.

____________

Опрос