Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный кодекс Украины (об усилении ответственности за совершение преступлений против основ национальной безопасности Украины)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 24.03.2014 № 4524
Дата рассмотрения: 21.03.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Кримінального кодексу України (про посилення відповідальності за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту

У зв'язку із військовою агресією Російської Федерації проти України та окупацією і анексії ним частини України - території Автономної Республіки Крим є необхідність посилення кримінальної відповідальності за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України - посягання на територіальну цілісність і недоторканність України, державна зрада, диверсія, шпигунство, у вигляді збільшення строків позбавлення волі та застосування довічного ув'язнення і конфіскації майна.

2. Цілі й завдання прийняття Закону

Прийняття цього Закону направлене на надання відповідним державним органам можливості застосовувати від імені держави за вироком суду більш ефективних заходів до осіб, які вчинили злочини проти основ національної безпеки України - посягання на територіальну цілісність і недоторканність України, державна зрада, диверсія, шпигунство більш дієві заходи державного примусу, що буде дієвим застереженням тим особам, які скоюватимуть ці злочини.

3. Загальна характеристика і основні положення Закону

Проектом Закону пропонуються ряд змін до статей Кримінального кодексу України 49, 109 - 111, 113 - 114 про посилення кримінальної відповідальності за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України.

1. Доповнення частини п'ятої статті 49 "Звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності" нормою, що строк давності не застосовується у разі вчинення злочинів проти основ національної безпеки України, передбачених у статтях 109 - 114.

2. У статті 109 "Дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади":

"1. Дії, вчинені з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, а також змова про вчинення таких дій, - караються позбавленням волі на строк від чотирнадцяти до п'ятнадцяти років із конфіскацією майна.

2. Публічні заклики до насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або до захоплення державної влади, а також розповсюдження матеріалів із закликами до вчинення таких дій, - караються позбавленням волі на строк від дев'яти до дванадцяти років із конфіскацією майна.

3. Дії, передбачені частиною другою цієї статті, вчинені особою, яка є представником влади, або повторно, або організованою групою, або з використанням засобів масової інформації, - караються позбавленням волі на строк від чотирнадцяти до п'ятнадцяти років із конфіскацією майна".

3. У статті 110 "Посягання на територіальну цілісність і недоторканність України":

"1. Умисні дії, вчинені з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, а також публічні заклики чи розповсюдження матеріалів із закликами до вчинення таких дій, - караються позбавленням волі на строк від дев'яти до дванадцяти років із конфіскацією майна.

2. Ті самі дії, якщо вони вчинені особою, яка є представником влади, або повторно, або за попередньою змовою групою осіб, або поєднані з розпалюванням національної чи релігійної ворожнечі, - караються позбавленням волі на строк від дванадцяти до чотирнадцяти років із конфіскацією майна.

3. Дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, які призвели до загибелі людей або інших тяжких наслідків, - караються позбавленням волі на строк від чотирнадцяти до п'ятнадцяти років або довічним позбавленням волі із конфіскацією майна".

4. У частині першій статті 111 "Державна зрада":

"1. Державна зрада, тобто діяння, умисно вчинене громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України: перехід на бік ворога в умовах воєнного стану або в період збройного конфлікту, шпигунство, надання іноземній державі, іноземній організації або їх представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, - карається позбавленням волі на строк від чотирнадцяти до п'ятнадцяти років або довічним позбавленням волі із конфіскацією майна".

5. У частині першій статті 113 "Диверсія":

"1. Вчинення з метою ослаблення держави вибухів, підпалів або інших дій, спрямованих на масове знищення людей, заподіяння тілесних ушкоджень чи іншої шкоди їхньому здоров'ю, на зруйнування або пошкодження об'єктів, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, а також вчинення з тією самою метою дій, спрямованих на радіоактивне забруднення, масове отруєння, поширення епідемій, епізоотій чи епіфітотій, - карається позбавленням волі на строк від чотирнадцяти до п'ятнадцяти років або довічним позбавленням волі із конфіскацією майна".

6. У частині першій статті 114 "Шпигунство":

"1. Передача або збирання з метою передачі іноземній державі, іноземній організації або їх представникам відомостей, що становлять державну таємницю, якщо ці дії вчинені іноземцем або особою без громадянства, - караються позбавленням волі на строк від чотирнадцяти до п'ятнадцяти років або довічним позбавленням волі із конфіскацією майна".

4. Стан нормативної бази у даній сфері державного регулювання

Нормативно-правові акти, що регулюють зазначені відносини: Конституція України та Кримінальний кодекс України.

Реалізація положень цього проекту після його прийняття не потребуватиме внесення змін до інших законодавчих актів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень цього Закону, у разі його прийняття, не потребує фінансових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних наслідків прийняття Закону

Прийняття та реалізація цього Закону сприятиме зменшенню кількості осіб, що скоюватимуть злочини проти основ національної безпеки України та надасть державним органам України можливість застосовувати більш ефективних заходів від імені держави за вироком суду проти осіб, що скоюють такі злочини.

 

Народний депутат України

О. В. Ляшко

Опрос