Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменения в статью 5 Закона Украины "О судебном сборе" относительно государственных учреждений в сфере социальной защиты населения

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 15.08.2014 № 4520а
Дата рассмотрения: 15.08.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення зміни до статті 5 Закону України "Про судовий збір" щодо державних установ у сфері соціального захисту населення"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Проект Закону України "Про внесення зміни до статті 5 Закону України "Про судовий збір" розроблено на виконання пункту 1 протоколу наради під головуванням Прем'єр-міністра України А. Яценюка від 06.05.2014 щодо виконання судових рішень, пов'язаних із соціальними виплатами громадянам.

Зазначений проект акта вже був зареєстрований у Верховній Раді України 22.08.2013 за N 3113, проте у зв'язку зі зміною складу Уряду 27.02.2014 був відкликаний.

2. Мета і шляхи її досягнення

Проект Закону України розроблено з метою забезпечення належного виконання Міністерством соціальної політики та структурними підрозділами місцевих державних адміністрацій і виконавчих органів міських рад з питань соціального захисту населення завдань, визначених законодавством України, під час розгляду спорів у судових органах.

Згідно зі статтею 2 Закону України "Про джерела фінансування органів державної влади" органи державної влади здійснюють свою діяльність виключно за рахунок бюджетного фінансування в межах, передбачених законами України про державний бюджет на відповідні роки. Постановою Верховної Ради України від 12.07.1996 N 327/96-ВР "Про структуру бюджетної класифікації України" визначена економічна структура видатків державного управління, що не передбачає видатків на сплату судового збору за рахунок видатків на утримання органів державної влади.

Пільги щодо сплати судового збору визначені статтею 5 Закону України "Про судовий збір". Пунктом 20 цієї статті передбачено, що органи праці та соціального захисту населення звільняються від сплати судового збору за подання позовів щодо призначення і виплати всіх видів державної соціальної допомоги, компенсації, виплат та доплат, установлених законодавством.

Однак ця норма судами не застосовується у випадках, коли вищезазначені органи оскаржують судові рішення в якості відповідачів. Окрім того, вказана пільга також не застосовується при оскарженні судових ухвал, що виносяться під час розгляду справи.

Так, у 2013 році оскарженню підлягало 12728 судових рішень, пов'язаних із соціальними виплатами громадянам. Приблизний розмір судового збору становив 1550270 гривень.

У першому півріччі 2014 року оскарженню підлягають 3357 судових рішень, пов'язаних із соціальними виплатами громадянам. Приблизний розмір судового збору становить 408882,6 гривні.

3. Правові аспекти

До актів, що діють у відповідній сфері суспільних відносин, належать Конституція України, Закон України "Про судовий збір", Постанова Верховної Ради України від 12.07.1996 N 327/96-ВР "Про структуру бюджетної класифікації України", Указ Президента України від 06.04.2011 N 389 "Про Положення про Міністерство соціальної політики України" (зі змінами).

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація акта не потребує додаткових витрат із державного бюджету.

5. Позиція заінтересованих органів

Проект акта погоджено Міністерством юстиції із зауваженнями, які враховано; Міністерством економічного розвитку і торгівлі та Міністерством фінансів погоджено із зауваженнями, які не враховано.

6. Регіональний аспект

Проект акта не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

61. Запобігання дискримінації

У проекті акта відсутні положення, що містять ознаки дискримінації.

7. Запобігання корупції

У проекті акта відсутні правила і процедури, що можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

8. Громадське обговорення

Проект акта не потребує проведення консультацій із громадськістю.

9. Позиція соціальних партнерів

Проект акта не стосується соціально-трудової сфери та не потребує погодження уповноважених представників від всеукраїнських профспілок, їх об'єднань та всеукраїнських об'єднань організацій роботодавців.

10. Оцінка регуляторного впливу

Проект акта не є регуляторним актом.

11. Прогноз результатів

Прийняття акта сприятиме забезпеченню належного виконання Міністерством соціальної політики, місцевими органами соціального захисту населення завдань, визначених законодавством України, під час розгляду спорів у судових органах.

 

Міністр
соціальної політики України

Л. Денісова

Опрос