Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно упрощения предоставления в пользование на условиях аренды водных объектов

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 15.08.2014 № 4519а
Дата рассмотрения: 15.08.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення надання в користування на умовах оренди водних об'єктів"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Правові відносини щодо порядку передачі об'єктів водного фонду та земельних ділянок під ними регулюються положеннями Водного та Земельного кодексів України.

Разом з тим, при розгляді питання щодо передачі права на оренду водного об'єкту та земельної ділянки, розташованої під ним, виникають складнощі. Незважаючи на те, що водний об'єкт та земля під ним є нерозривними речами і використання одного без іншого є неможливим, законодавство не розглядає їх як єдине ціле (комплекс).

Відповідно до частини третьої статті 51 Водного кодексу України, водні об'єкти надаються у користування за договором оренди земель водного фонду на земельних торгах у комплексі із земельною ділянкою. На практиці ситуація ускладнюється існуванням низки проблем відносно реалізації своїх функцій обласними державними адміністраціями по проведенню земельних торгів щодо передачі права на оренду земель для риборозведення (відсутність коштів для організації торгів, незацікавленість у розвитку галузі тощо).

Все це призводить до неправомірного використання суб'єктами господарювання водних об'єктів, зокрема, для риборозведення, на підставі лише або договорів оренди земель водного фонду або договорів водних об'єктів, договорів про спільну діяльність, охорони об'єктів, що негативним чином відображається на державних, місцевих бюджетах, дотриманні прав громадян.

Крім цього, через складність та надмірну бюрократизацію існуючих адміністративних процедур надання водного об'єкту в оренду, пересічний громадянин, який хоче займатися підприємницькою діяльністю у сфері риборозведення, позбавлений сьогодні такої можливості.

Законопроект "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення надання водних об'єктів в користування на умовах оренди" забезпечує прозорість і простоту процедури надання водних об'єктів в оренду, а також розширює можливості простих громадян щодо започаткування власної справи у сфері риборозведення.

2. Цілі та завдання проекту

Метою цього проекту є спрощення існуючих процедур надання водних об'єктів в оренду, стимулювання розвитку малого та середнього бізнесу у сфері риборозведення, підвищення ефективності використання водних об'єктів, а також створення національної сировинної бази для зариблення річок України.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту

Законопроектом пропонується розглядати водний об'єкт не лише, як елемент довкілля, в якому зосереджуються води, а й дно під водою.

Пропонується встановити положення, відповідно до якого, водні об'єкти надаються у користування за договором оренди водних об'єктів у комплексі із земельною ділянкою.

Запропоновано водні об'єкти, частини яких розташовані в межах різних адміністративно-територіальних утворень, надавати у користування на умовах оренди органами, що здійснюють розпорядження земельними ділянками під водою (водним простором) згідно з повноваженнями, визначеними Земельним кодексом України, як цілісний об'єкт за єдиним договором оренди, погодженим з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері водного господарства.

У законопроекті, також, встановлено, що не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі надання в оренду земельних ділянок, зайнятих водними об'єктами для рибогосподарських потреб (у тому числі рибництва (аквакультури), ведення фермерського господарства, культурно-оздоровчих, лікувальних, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Суспільні відносини у сфері надання водних об'єктів в оренду регулюються Конституцією України, Водним кодексом України, Земельним кодексом України, Законом України "Про аквакультуру".

Реалізація положень даного законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту не потребує додаткових видатків з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту

Прийняття цього проекту Закону сприятиме ефективному використанню водних ресурсів України, стимулюватиме розвиток малого та середнього бізнесу у сфері риборозведення, за рахунок чого будуть створені нові робочі місці, а також збільшаться надходження до бюджетів, а також буде створено національну сировинну базу для зариблення річок України.

 

Народні депутати України:

Шаповалов Ю. А.

Благодир Ю. А.

Сольвар Р. М.

Опрос