Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно обеспечения права личности на пересмотр судебных решений Верховным Судом Украины и доступа к судебным решениям

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 20.03.2014 № 4513
Дата рассмотрения: 20.03.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення права особи на перегляд судових рішень Верховним Судом України та доступу до судових рішень"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Відповідно до чинних положень Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) та Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК України) вирішення питання про допуск заяви про перегляд судових рішень Верховним Судом України покладається на відповідний вищий спеціалізований суд. Тобто, по суті, рішення про можливість чи неможливість перегляду судового рішення Верховним Судом України приймає той же суд, який це рішення і прийняв.

Такі норми процесуальних кодексів не відповідають принципу верховенства права, а також іншим принципам права, зокрема, принципу nemo esse debet judex in propria causa, що означає: "ніхто не може бути суддею у своїй власній справі". На це вказує також і Головне науково-експертне управління (наприклад, у висновку до законопроекту N 9151 від 15.09.2011 р.).

Тому питання про допуск справи до провадження за заявою про перегляд судових рішень або про відмову у такому допуску повинне вирішуватися безпосередньо Верховним Судом України відповідно до норм вказаних вище процесуальних кодексів та Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Процесуальні кодекси містять чинну норму про те, що у випадку, якщо за результатами розгляду питання про допуск справи до провадження буде встановлено, що порушення Україною міжнародних зобов'язань є наслідком недотримання норм процесуального права, відповідний вищий спеціалізований суд приймає рішення про відкриття провадження у справі, а розгляд справи здійснюється тим же вищим спеціалізованим судом. Така норма необґрунтовано обмежує повноваження Верховного Суду України щодо перегляду судових рішень, щодо яких встановлено, що порушення Україною міжнародних зобов'язань допущено внаслідок недотримання норм права, виключно переглядом рішень у зав'язку з порушенням норм матеріального права. Відповідну норму містить також Закон України "Про судоустрій і статус суддів". Така норма підлягає скасуванню.

Крім того, до статті 3 Закону України "Про доступ до судових рішень" були внесені зміни, що обмежують право особи на доступ до судових рішень. Частиною третьою цієї статті встановлено, що перелік судових рішень судів загальної юрисдикції, що підлягають включенню до реєстру судових рішень (і відповідно публікуються на веб-порталі), затверджується Радою суддів України за погодженням з Державною судовою адміністрацією України. До реєстру повинні включатися усі без виключення судові рішення судів загальної юрисдикції.

2. Мета і завдання прийняття законопроекту

Законопроект спрямований на забезпечення права особи на перегляд судових рішень Верховним Судом України та доступу до судових рішень.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Проектом пропонується закріпити положення, відповідно до яких заява про перегляд судових рішень Верховним Судом України подається безпосередньо до Верховного Суду, судді якого самостійно вирішують питання про допуск справи до провадження або про відмову у такому допуску без посередництва вищих спеціалізованих судів.

Крім того, проект передбачає положення, відповідно до якого до Єдиного державного реєстру судових рішень включаються усі судові рішення судів загальної юрисдикції без будь-яких виключень.

4. Правові аспекти

Ця сфера правовідносин регулюється Законом України "Про судоустрій і статус суддів", Цивільним процесуальним кодексом України, Кримінальним процесуальним кодексом України, Господарським процесуальним кодексом України, Кодексом адміністративного судочинства України, Кодексом України про адміністративні правопорушення, Законом України "Про доступ до судових рішень".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту не потребує додаткових коштів з державного або місцевих бюджетів.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків

Внаслідок прийняття цього законопроекту буде вдосконалено порядок звернення до Верховного Суду України та розгляду ним заяв про перегляд судових рішень, підвищення статусу Верховного Суду України як найвищого органу у системі судів загальної юрисдикції.

 

Народний депутат України

І. Васюник

Опрос