Идет загрузка документа (12 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 200 Уголовного кодекса Украины (относительно усиления ответственности за незаконные действия с документами на перевод и другими средствами доступа к банковским счетам)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 20.03.2014 № 4512
Дата рассмотрения: 20.03.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону "Про внесення змін до статті 200 Кримінального кодексу України (щодо посилення відповідальності за незаконні дії з документами на переказ та іншими засобами доступу до банківських рахунків)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Проект Закону "Про внесення змін до статті 200 Кримінального кодексу України (щодо посилення відповідальності за незаконні дії з документами на переказ та іншими засобами доступу до банківських рахунків)" розроблено з метою ефективної реалізації функції спеціальної та загальної превенції кримінального права по даному злочинному прояву, уніфікації кримінальної відповідальності в рамках Загальнодержавної програми адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу, поліпшення криміногенної ситуації в частині виявлення та припинення шахрайств з документами на переказ та іншими засобами доступу до банківських рахунків, а також для розвитку електронної комерції в Україні.

2. Цілі та основні завдання прийняття законопроекту

Основним завданням законопроекту є заміна виду покарання за злочин, визначений статтею 200 Кримінального кодексу України, згідно з вимогами європейського законодавства та встановлення міри покарання за його вчинення адекватного до рівня суспільної небезпеки.

Сімнадцятого січня 2012 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо гуманізації відповідальності за правопорушення у сфері господарської діяльності". Внаслідок цього, за вчинення злочинів, передбачених статтями 200 і 231 Кримінального кодексу України, було встановлено єдиний вид покарання - штраф. Розміри штрафу відповідно до частини першої статті 200 Кримінального кодексу України становлять 3000 - 5000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, при кваліфікованому складі злочину (частина друга статті 200 Кримінального кодексу України) - 5000 - 10000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян. При цьому, з формальної точки зору, категорія тяжкості злочину не змінилася - зазначені злочини відносяться до злочинів середньої тяжкості.

Проте, як свідчить практика, зміни до статті 200 Кримінального кодексу України не вплинули позитивно на зменшення кількості злочинів, вчинених з використанням платіжних засобів. Зокрема, за інформацією Управління боротьби з кіберзлочинністю МВС України кількість виявлених та припинених випадків "скіммінгу" (викрадення даних платіжного засобу, найчастіше - банківської картки, за допомогою спеціального пристрою - скіммера та подальше використання цих даних у злочинних цілях) зросла: у 2010 році було зафіксовано 9 випадків, у 2011 році - 45 випадків, у 2012 році - 73 випадки, у 2013 році їх кількість збільшилась майже втричі і склала 210 випадків.

Необхідно також зауважити те, що в усіх країнах-членах Європейського Союзу законодавчо визначене покарання за цей вид злочину складає як мінімум один рік позбавлення волі, що повністю відповідає вимогам "Рамкового рішення Ради Європейського Союзу (2001/413/ПВД) по боротьбі з шахрайством та підробкою безготівкових платіжних засобів" від 28 травня 2001 року. Зокрема, терміни позбавлення волі за аналогічний злочин в Іспанії складає вісім років (статті 386 і 387 Кримінального Закону Іспанії), а у Польщі - до 25 років (стаття 310 Кримінального кодексу Польщі). У зв'язку з цим, ще одним аспектом, який вказує на необхідність введення більш жорстких санкцій за незаконні дії з документами на переказ та іншими засобами доступу до банківських рахунків є значний рівень участі іноземців у вчиненні таких злочинів саме на території України. Зокрема, за інформацією Управління боротьби з кіберзлочинністю МВС України протягом 2013 року під час використання підроблених платіжних карток на території України були затримані шість громадян Молдови, три громадянина Румунії, п'ять громадян Болгарії та п'ять громадян Китайської Народної Республіки. Таким чином, не достатньо жорсткий рівень санкцій сприяє збільшенню кількості злочинів, в тому числі тих, які вчиняються громадянами інших держав на території України.

При цьому, варто відмітити, що раніше альтернативою штрафу по даній статті виступало обмеження або позбавлення волі, а при кваліфікованому складі, визначеному частиною другою статті 200 Кримінального кодексу України виступало позбавлення волі на строк від двох до п'яти років.

Додатковим завданням законопроекту є відміна покарання за неправомірний випуск електронних грошей, як такого, що не має аналогій у європейському законодавстві.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Під незаконними діями в цілях статті 200 Кримінального кодексу України розуміють підробку документів на переказ, платіжних карток чи інших засобів доступу до банківських рахунків, а також їх придбання, зберігання, перевезення, пересилання з метою збуту підроблених документів на переказ чи платіжних карток або їх використання чи збут. Відповідно до Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" документ на переказ - це електронний або паперовий документ, що використовується суб'єктами переказу, їх клієнтами, кліринговими, еквайринговими установами або іншими установами - учасниками платіжної системи для передачі доручень на переказ коштів.

Згідно із положеннями законопроекту пропонується замінити вид покарання за злочин у вигляді незаконних дій з платіжними інструментами та встановити міру покарання, яка у повній мірі відображає рівень суспільної небезпеки:

- за підроблення документів на переказ, платіжних карток та інших електронних платіжних засобів, їх використання чи збут, або придбання, зберігання, перевезення чи пересилання з метою використання чи збуту - у вигляді у вигляді штрафу від десяти до двадцяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі на строк від одного до трьох років;

- за ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, або службовою особою чи працівником, яким відомості про платіжні інструменти стали відомі по службі чи роботі - позбавлення волі на строк від двох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк від одного до трьох років або без такого;

- за дії, передбачені частиною першою або другою статті 200 Кримінального кодексу України, вчинені організованою групою, - у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк від одного до трьох років або без такого.

Законопроектом пропонується відмінити покарання за неправомірний випуск електронних грошей, як такий, що на практиці використовується вибірково для неконкурентного усунення учасників цього ринку.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Регулювання правовідносин у зазначеній сфері здійснюється Кримінальним кодексом України, Законами України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", "Про банки і банківську діяльність", "Про Загальнодержавну програму адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу", а також Конвенцією про кіберзлочинність, ратифікованою із застереженнями 7 вересня 2005 року та Рамковим рішенням Ради Європейського Союзу (2001/413/ПВД) по боротьбі з шахрайством та підробкою безготівкових платіжних засобів від 28 травня 2001 року.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових витрат із Державного бюджету України.

У разі прийняття, передбачається мінімізація втрат банківської системи та клієнтів банків від даного виду шахрайства, що у середньо- та довгостроковій перспективі позитивно вплине на надходження до Державного бюджету України.

6. Прогнозовані соціально-економічні та інші наслідки прийняття законопроекту

Прийняття законопроекту поліпшить криміногенну ситуацію, сприятиме попередженню та зниженню обсягів шахрайства, виводу грошової маси з тіньового у реальний сектор економіки, розвитку електронної комерції та безготівкових розрахунків, а також закладе механізм реального, а не формального притягнення винних осіб до кримінальної відповідальності.

 

Народний депутат України

О. В. Бєлькова

Опрос