Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О гражданстве Украины" относительно оснований утраты гражданства лицами, действия которых направлены против суверенитета и территориальной целостности Украины

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 14.08.2014 № 4508а
Дата рассмотрения: 14.08.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про громадянство України" щодо підстав втрати громадянства особами, дії яких спрямовані проти суверенітету та територіальної цілісності України"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта.

Передовсім необхідність прийняття вказаного проекту Закону зумовлена потребою в імплементації у вітчизняне законодавство пункту d частини 1 статті 7 Європейської Конвенції про громадянство, згідно з яким поведінка громадянина, яка серйозно зашкоджує життєво важливим інтересам держави-учасниці Конвенції може бути однією з підстав втрати громадянства. Конвенція ратифікована Україною 20 вересня 2006 року.

Актуальність цього законопроекту додатково пояснюється різкою появою незаконних військових та терористичних угруповань на території України, що здійснюють свою діяльність проти життєво важливих національних інтересів держави.

Ситуація особливо ускладнюється тим, що велика кількість осіб, які беруть участь у діяльності цих угруповань, є громадянами України, притому більшість з них додатково мають громадянство іншої країни, зокрема Російської Федерації.

Фактично це призводить до того, що Україна сама ж утримує у громадянстві осіб, які безпосередньо борються проти її суверенітету та територіальної цілісності військовими та терористичними методами.

Вирішення цих питань власне є основною метою розробки зазначеного законопроекту.

1. Цілі та завдання прийняття акта.

Проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про громадянство України" щодо підстав втрати громадянства особами, дії яких спрямовані проти суверенітету та територіальної цілісності України" розроблено у зв'язку з необхідністю імплементації у вітчизняне законодавство пункту d частини 1 статті 7 Європейської Конвенції про громадянство, згідно з яким поведінка громадянина, яка серйозно зашкоджує життєво важливим інтересам держави-учасниці Конвенції, може бути однією з підстав втрати громадянства.

Він також спрямований на вирішення питань щодо осіб, які отримали статус громадянина України, проте беруть участь у діяльності незаконних терористичних формувань, що виступають проти суверенітету та територіальної цілісності України.

2. Загальна характеристика та основні положення проекту акта.

Проектом Закону передбачено доповнення статті 19 Закону України "Про громадянство України" новим пунктом 4, згідно з яким однією з підстав втрати громадянства є участь особи у незаконних військових, терористичних та інших формуваннях, які виступають проти суверенітету та територіальної цілісності України.

3. Стан нормативно-правової бази.

Базові питання у сфері громадянства врегульовані в Конституції України. Основним нормативно-правовим актом, що регулює питання громадянства, є Закон України "Про громадянство України", в якому визначаються правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб.

4. Фінансово-економічне обґрунтування.

Запропонований проект не потребує додаткових фінансових витрат, оскільки не впливає на дохідну чи видаткову частини бюджету.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта.

Прийняття проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про громадянство України" щодо підстав втрати громадянства особами, дії яких спрямовані проти суверенітету та територіальної цілісності України" допоможе більш точніше застосовувати прогресивні норми Європейської конвенції про громадянство та дасть можливість звільнити Україну від обов'язку утримувати у громадянстві осіб, які безпосередньо борються проти її інтересів військовими та терористичними методами.

 

Народні депутати України

О. В. Бондарчук (посвідчення N 461)

Ю. М. Сиротюк

Опрос