Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменения в Закон Украины "О реабилитации жертв политических репрессий на Украине" (относительно расширения категорий репрессированных, подлежащих реабилитации)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 14.08.2014 № 4506а
Дата рассмотрения: 14.08.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення зміни до Закону України "Про реабілітацію жертв політичних репресій на України" (щодо розширення категорій репресованих, що підлягають реабілітації)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

В останні місяці існування окупаційного режиму СРСР Верховна Рада СРСР ухвалила Закон про реабілітацію жертв політичних репресій в Україні, що визнавав несправедливість рішень радянських судів часів сталінського режиму. Однак він не піддавав сумніву обґрунтованість вироків за збройну боротьбу проти радянського режиму, співпрацю з іноземними державами з метою ліквідації СРСР і т. д. Після проголошення незалежності Україна повинна була б визнати боротьбу проти радянського режиму, зокрема збройних формувань, що боролися за незалежність України, як таку що не тягне за собою жодної вини проти України (що перестала бути складовою СРСР). Однак численні законопроекти, спрямовані на виправлення цих недоліків, натрапляли на протидію проросійських сил в Українському парламенті, що розглядали Україну виключно як правонаступника Української Радянської Соціалістичної Республіки, тоді як саме остання була окупаційним утворенням, що діяло на території окупованої Української Народної Республіки.

З огляду на те, що в живих залишилося не так багато людей, які протистояли окупаційному режиму зі зброєю в руках і не одержали визнання України за боротьбу з окупаційним режимом, розширення категорії реабілітованих осіб буде актом мінімальної справедливості і юридичною констатацією реальної незалежності України, що продовжує державницьку традицію Української Народної Республіки.

2. Цілі та завдання прийняття проекту Закону

Основним завданням ухвалення вказаного законопроекту є остаточна реабілітація осіб, що були несправедливо засуджені та репресовані за боротьбу з окупаційним режимом, який був встановлений СРСР після агресії проти Української Народної Республіки. Виправдання збройної боротьби проти окупаційного режиму - правова необхідність, яку тягне за собою відновлення незалежності України та пошана до осіб, що протягом 20 століття боролися за відновлення незалежності України.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону

Законопроектом передбачається скоротити статтю 2 Закону України "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні", розширивши категорії репресованих, що підлягають реабілітації, на осіб, які були засуджені за зраду батьківщини, шпигунство, диверсії, шкідництво, саботаж, а також збройні вторгнення на територію України, організацію збройних формувань та пособництво окупантам - дії, спрямовані проти державної влади СРСР.

4. Стан нормативно-правової бази у вказаній сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами у вказаній сфері правового регулювання є Конституція України, Закон України "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні", Постанова Верховної Ради України "Про тлумачення Закону України "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація зазначеного законопроекту не потребує додаткових матеріальних та інших витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Ухвалення проекту Закону України дасть змогу юридично підкреслити відмінність державності України від окупаційного режиму УРСР, боротьба проти якого не може розглядатися як злочин і засуджуватися в Україні.

 

Народні депутати України:

Ю. М. Сиротюк (посвідчення N 214)

О. І. Панькевич

Опрос