Идет загрузка документа (10 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 23 Закона Украины "О милиции" относительно размера единовременной денежной помощи в случае гибели (смерти) или увечья работника милиции

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 14.08.2014 № 4504а
Дата рассмотрения: 14.08.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 23 Закону України "Про міліцію" щодо розміру одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

На сьогоднішній день відсутній єдиний підхід щодо забезпечення гарантіями у разі загибелі та поранення силовиків різних відомств. Держава повинна створити єдину, чітку та зрозумілу політику з цього питання, встановивши на законодавчому рівні єдині правила оцінки життя зазначеної категорії осіб.

На теперішній час в кожному силовому відомстві діють закони щодо соціального захисту їх працівників та членів їх сімей в разі загибелі або отримання поранень. Такі виплати суттєво різняться у військовослужбовців та працівників міліції. Наразі єдиний підхід до виплат одноразової грошової допомоги в разі загибелі або травмування зазначеної категорії працівників відсутній.

Слід зазначити, що в разі загибелі або отримання травми працівником міліції або військовослужбовцем (при існуванні однакових обставин) дія п. 3 ст. 24 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" створює не рівні права щодо соціального захисту працівників зазначених відомств.

Міліцейське відомство залишилось єдиним, в якому це питання не врегульоване.

На сьогодні особливо гостро стало питання ціни життя і здоров'я працівника міліції, що сталися у період проходження служби в органах внутрішніх справ України і воно пов'язано з проведенням бойових дій в зоні антитерористичної операції. При виникненні вказаних подій одноразова грошова допомога працівнику міліції, а в разі його смерті членам сім'ї, а при її відсутності його батькам та утриманцям у відповідності до статті 23 Закону України "Про міліцію" виплачується в розмірі десятирічного грошового забезпечення загиблого.

Розмір виплат регламентується постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2007 року N 707 "Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції". Пунктом 3 цієї Постанови передбачається, що до грошового забезпечення, виходячи з якого здійснюється розрахунок грошової допомоги працівнику міліції, включається посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, відсоткова надбавка за вислугу років та щомісячна надбавка в розмірі 100 відсотків грошового забезпечення. 100 відсоткова надбавка на теперішній час скасована, а замість неї до грошового забезпечення введені різного роду премії та інші надбавки. Цей фактор надає можливість окремим керівникам фінансових відділів маніпулювати сумами грошових виплат працівників, які загинули, суттєво зменшуючи суми виплат. Враховуючи те, що в АТО приймають участь працівники рядового та середнього начальницького складу органів внутрішніх справ, а їх щомісячне грошове забезпечення становить від 2 - 4 тисячі гривень, то в разі смерті члени його сім'ї отримають десятирічну грошову компенсацію у розмірі 100 - 150 тисяч гривень, тобто ціна життя працівника міліції становить біля 10 тис. доларів США.

В той же час, відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 р. N 975 "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві", розмір одноразової допомоги військовослужбовця не залежить від його службового становища і становить у разі загибелі (смерті) військовослужбовця - 609 тис. грн. (500-кратний прожитковий мінімум, встановлений законодавством, у 2014 році - 1218 грн.).

Тобто життя військовослужбовця оцінено в чотири рази більше ніж життя працівника міліції.

Працівники міліції, безперечно, повинні мати право на соціальні гарантії на рівні з іншими силовиками різних відомств.

2. Цілі та завдання законопроекту

Метою законопроекту є встановити єдиний підхід до виплати одноразової грошової допомоги правоохоронцям у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва), встановлення інвалідності.

Законопроект спрямований на посилення захисту працівників міліції.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується:

Внести зміни до абзаців 1, 4, 5 статті 23 Закону Україні "Про міліцію", встановивши одноразову грошову допомогу:

- у разі загибелі (смерті) працівника міліції в розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб;

- у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), а також інвалідності в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення працівнику міліції інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення працівнику міліції інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення працівнику міліції інвалідності III групи.

4. Стан нормативно-правової бази у сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами, що регулюють дану сферу правовідносин, є: Конституція України, Закони України "Про міліцію", "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", постанова Кабінету Міністрів України від 12 травня 2007 року N 707 "Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції".

Прийняття законопроекту потребуватиме внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 2007 року N 707 "Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції".

5. Фінансово-економічне обґрунтування законопроекту

У разі прийняття законопроекту, його реалізація потребуватиме додаткових витрат з державного бюджету. Джерелом покриття додаткових витрат вбачається спецфонд МВС України.

6. Очікувані правові та соціально-економічні наслідки прийняття законопроекту

Очікуваним наслідком прийняття законопроекту вбачається полегшення становища потерпілих працівників міліції, зокрема й від проведення антитерористичної операції та зменшення тягаря їх утримання та лікування, який сьогодні здебільшого несуть їх рідні, близькі та волонтерські організації.

Прийняття законопроекту сприятиме усвідомленню своєї соціальної захищеності працівниками міліції та відчуття міцної підтримки з боку держави, територіальну цілісність якої вони боронять ризикуючи життям.

Крім цього, прийняття законопроекту продемонструє небайдуже ставлення держави до труднощів працівників міліції, які служать на благо держави та суспільства.

Таким чином, соціальним наслідком прийняття запропонованих новел має стати зменшення напруги в суспільстві та зокрема в міліцейському відомстві, яка викликана триванням антитерористичної операції, яка супроводжується каліцтвом та іншими ушкодженнями здоров'я працівників міліції, які несуть службу в зоні її проведення.

 

Народні депутати України:

Паламарчук М. П.

Палатний А. Л.

Джига М. В.

Міщенко А. М.

Москаль Г. Г.

Опрос