Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины (относительно защиты прав физических лиц - заемщиков)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 14.08.2014 № 4501а
Дата рассмотрения: 14.08.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України (щодо захисту прав фізичних осіб - позичальників)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

Правове регулювання споживчого кредиту та забезпечення належного рівня захисту споживачів є нагальною потребою в умовах кризових явищ в економіці країни.

З початку поточного року відбулось стрімке падіння гривні щодо долара. 31.01.2014 офіційний курс гривні до долара США становив 7,993 грн. 1 долар США. 01.04.2014 курс становив 10,9981, 30.04.2014 - 11,401581.

Кредити в іноземній валюті користувалися попитом серед населення завдяки більш низьким процентним ставкам.

Стрімка та глибока девальвація гривні має наслідком істотне зростання витрат позичальників на погашення кредитів та оплати відсотків за користування ними, що є особливо критичним для громадян, які отримали довгострокові іпотечні кредити в іноземній валюті.

Багато українських родин зараз мають невиплачені кредити, в тому числі - за житло. Їх гривневі доходи не зростають, тому стрімке зростання курсу долару призводить до додаткових витрат родинних бюджетів. Більшість громадян зараз неспроможні виплачувати валютні кредити, які фактично за три місяці здорожчали для них майже на 43 відсотки.

Подальше накопичення боргів за невиплаченими кредитами матиме наслідком для банків зростання частки проблемних кредитів та величини сформованих резервів за ними. Такі тенденції негативно позначаються на результатах фінансової діяльності банків, знижують довіру населення до банківської системи.

Проектом Закону пропонується уточнити перелік об'єктів споживчого кредитування, доповнивши його придбанням житла або права на житло.

Зважаючи на те, що Законом України "Про захист прав споживачів" заборонено надання (отримання) споживчих кредитів іноземній валюті на території України, законопроектом передбачено обмеження у разі визначення у договорі споживчого кредиту грошового еквіваленту в іноземній валюті. У такому разі запропоновано обмежити верхню межу при проведенні перерахунку заборгованості за кредитом у відповідності до коливання курсу встановленого валютного еквіваленту. Сума заборгованості за кредитом не може зрости більше, ніж на встановлений показник інфляції.

Законопроектом пропонується встановити граничний максимальний розмір процентної ставки за споживчими кредитами на рівні однієї облікової ставки НБУ, що діє на момент укладення кредитного договору.

2. Цілі та завдання Закону

Основною метою законопроекту є:

- захист інтересів громадян в умовах девальвації національної валюти. Запобігання позбавлення українських родин житла та захист їх прав на гідний рівень життя для себе та своїх родин;

- надання молодим родинам можливості придбання житла в кредит за прийнятними умовами;

- відновлення довіри громадян до банківської системи.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту

Законопроектом пропонується внесення змін до Закону України "Про захист прав споживачів" щодо поширення дії норм цього Закону на кредити фізичним особам для придбання рухомого та нерухомого майна, житлової нерухомості або прав на житлову нерухомість, транспортних засобів.

Пропонується встановити обмеження у разі визначення у договорі споживчого кредиту грошового еквіваленту в іноземній валюті. У такому разі - обмежити верхню межу при проведенні перерахунку заборгованості за кредитом у відповідності до коливання курсу встановленого валютного еквіваленту. Сума заборгованості за кредитом не може зрости більше, ніж на встановлений показник інфляції.

Законопроектом пропонується встановити граничний максимальний розмір процентної ставки за споживчими кредитами на рівні однієї облікової ставки НБУ, що діє на момент укладення кредитного договору.

Також законопроектом передбачено порядок приведення кредитних договорів, діючих на момент набрання чинності цим законом, у відповідність до його норм. Конвертація зобов'язань за кредитними договорами в іноземній має бути проведена за офіційним курсом НБУ на день укладення договору.

4. Стан нормативно-правової бази в даній сфері правового регулювання

У цій сфері правового регулювання діють Господарський кодекс України, Податковий кодекс України, Цивільний кодекс України, Закон України "Про банки і банківську діяльність", Закон України "Про іпотеку", Закон України "Про захист прав споживачів".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття законопроекту не потребує додаткових витрат з Державного та місцевих бюджетів України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття Закону

Прийняття законопроекту забезпечить конституційне право громадян України на достатній життєвий рівень для себе та своєї родини. Крім того, законопроект забезпечить:

- відновлення довіри населення до банківської системи України,

- забезпечить додатковий захист прав позичальників - фізичних осіб,

- надання можливості громадянам продовжити користування кредитними ресурсами для придбання житла.

 

Народний депутат України

М. В. Опанащенко (посв. N 408)

Опрос